Co je součástí povinné výbavy jízdního kola?

9. květen 2014 12:45

Kolo je stále oblíbenějším dopravním prostředkem. Stačí se rozhlédnout kolem sebe a dříve nebo později potkáte nějakého cyklistu. Když jich bude víc, pak vás ale může zarazit rozdílnost jejich výbavy. Někdo tam nemá ani to, co je povinné, zatímco jiný má kolo doslova vyšperkováno bezpečnostními prvky. A důvod je paradoxně stejný – neznalost přesné povinné výbavy.

Většina kol se totiž prodává bez povinné výbavy a je na jeho majiteli, aby ji doplnil podle zákona. Jenže ono je to těžké, málokdo dokáže přesně říct, co tam vlastně patří. „Podle mě téměř nic, tedy já přesně nevím. Používám přilbu, protože ta je velice důležitá. Důležité jsou také odrazky, světla a nic jiného mě nenapadá. Určitě nic, mám odrazky a zadní světlo.“

Čtěte také

Jak slyšíme, tak i sami cyklisté jen odhadují, co je vlastně povinné a spíše se řídí tím, co pro bezpečnou jízdu považují za důležité. Jak tedy přesně má vypadat povinná cyklistická výbava? Prozradí Jan Holub z pražské policie. „Je nezbytně nutné, aby na kole byly dvě nezávislé fungující brzdy, dále musí být kolo vybavené odrazkami – přední bílé, zadní červené a na bocích a na pedálech oranžové barvy. Za snížené viditelnosti samozřejmě světla, přední bílé, zadní červené. A neměly by tam být ostré a zraňující hrany – měly by být zaslepené konce řidítek, neměly by tam být křídlové matice a jiné předměty, o které by se při pádu nebo při nárazu mohl člověk zranit,“ upozorňuje Jan Holub.

Důvod, proč světla nemusí být každodenní součástí kola, je jednoduchý – u horských či sportovních kol by to zbytečně zvyšovalo jejich hmotnost a proto zákon osvětlení přikazuje pouze za snížené viditelnosti. To tedy znamená, že ani dětské kolo nemusí mít světla, pokud tedy vaše dítě nebude jezdit na kole za tmy či setmění. A naopak u dětí se povinná výbava rozšiřuje o přilbu – do 18 let je povinná a to nejen na kole, ale i koloběžkách či odrážedlech, které jsou podle zákona považovány za kolo. Ale podle Holuba bychom se měli řídit spíše zdravým rozumem.

Čtěte také

„Kdykoliv se dítě pohybuje na čemkoliv, co ho uvádí do vyšší rychlosti než je přirozené, tak bych doporučoval ochranné pomůcky používat. Apeloval bych zejména na rodiče, protože při pádu ze skateboardu, z kolečkových bruslí i ze sportovní koloběžky může dojít ke zlomeninám, nárazům na hlavu a dalším těžkým poraněním.“

Při pádu totiž přilba až 19krát snižuje pravděpodobnost úrazu hlavy. A také to je důvod, proč stále častěji vidíme i dospělé cyklisty s přilbou na hlavě, dělají to pro vlastní bezpečí. Ale vraťme se ještě k povinné výbavě – odrazky se dají nahradit reflexním materiálem, důležité je, aby bylo na kole něco, co odráží světlo, a cyklista tak byl dobře viditelný. Stejně tak zmíněné světlo za snížené viditelnosti se dá nahradit takzvanou blikačkou, kterou si cyklista připne na oblečení nebo přilbu. A co dřívější povinná součást kola tedy zvonek? Na kole už povinný není, ale jak ví nejen Barbora Vrabcová z Besip teamu. „Ten se nám určitě hodí na cyklostezkách, kde je provoz hodně rozsáhlý, abychom o sobě dali vědět.“

autor: evk
Spustit audio