Elektrická brzda: Výhody i slabiny

5. června  2019 v 13:20  
Ruční brzda (ilustrační snímel) - Foto:  Renault

Ruční brzda (ilustrační snímel)Foto:  Renault

Místo páky tlačítko. Elektrická brzda má sílu, pomůže i v nouzi. Oprava závady je ale složitější, nákladnější. Náš reportér Luděk Hubáček se ptal automechaniků na dosavadní zkušenosti.

Z nových aut pomalu mizí pákové ruční brzdy. Automobilky je nahrazují elektrickým zařízením. Místo zvednutí páky mezi předními sedadly stačí zmáčknout jedno tlačítko a zadní kola hned zablokují elektromotory. 

Jenže právě složitější systém je náchylnější k poruchám. "Může se stát, že časem se ten elektromotor opotřebí. Dojde k nějaké netěsnosti. Začne tam vznikat vlhko. Ten člověk zabrzdí a už to kolo nejde odbrzdit," říká servisní technik Karel Houska a dodává: "V tu chvíli musí nastoupit jedině servis. Ta brzda má takovou sílu, že ten uživatel to prostě není schopen odbrzdit. My samozřejmě dokážeme to kolo mechanicky odbrzdit. To znamená dojde k demontáži toho kola, k demontáži toho brzdiče. To mechanicky odbrzdíme. Pak to jde na servis a zjišťuje se, jestli odešel ten elektromotor. Anebo jestli je nějaká mechanická věc na tom brzdiči." 

Ani šikovný domácí mechanik bez příslušného softwaru elektrickou ruční brzdu nezkontroluje, ani neopraví. Brzda se totiž musí napojit na profesionální diagnostiku. 

Výhodou elektrického systému naopak je, že pomůže v případě, kdy přestane fungovat brzdový pedál. Vyzkoušeli jsme to s technikem Martinem Houškou: "V případě nějaké nenadále situace se elektrická ruční brzda dá použít i k nouzovému zastavení. Když jí delší dobu podržím, tak to auto samo zastaví." 

I přes některá negativa námi oslovení servisní technici tvrdí, že elektrický systém je praktičtější než mechanická brzda. 

Autor:  Luděk Hubáček  (Hbc)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 17.6.2019 23:45 do 18.6.2019 00:45; D1 - 96.1km na trase Říkovice - Praha; porouchané vozidlo, očekávejte zdržení; neprůjezdná zpevněná krajnice
  Od 17.6.2019 23:25 do 18.6.2019 00:00; D1 - 213km na trase Praha - Říkovice; varování o překážce na vozovce zrušeno; sražený divočák mezi JP.
  Od 17.6.2019 22:55 do 18.6.2019 00:00; D2 - 48km na trase Brno - Lanžhot; jízdní pruhy opět průjezdné; havárie OA bez zranění.

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas