GAZ 69: Neprojdou!

15. března  2008 v 13:00  
GAZ 69 - Foto:  GAZ klub

GAZ 69Foto:  GAZ klub

Někdy je dobré podívat se do historie. Ostatně, na historická auta spočine oko motoristy vždy s potěchou. A tak stojí za to připomenout, že tento víkend probíhá ve Stuttgartu každoroční výstava veteránů Retro Classic, kde mezi dvěma tisícovkami nádherných skvostů mohou desítky tisíc návštěvníků obdivovat poprvé také auta z bývalého Východního bloku. Mezi nimi i 5 GAZíků.

Gorkovskij avtamabilnyj zavod vyrobil své první auto v roce 1934. 

"Ve své podstatě to byl kompletně okopírovaný Ford T," konstatuje tehdejší, a nejen tehdejší, běžnou praxi Václav Havlík z GAZklubu. 

Nejznámějším autem pyšnícím se značkou GAZ je ovšem model 69. U nás dobře známý GAZík, který si zahrál také v nejednom filmu nebo seriálu. Pamatuje na "My z konce světa"? 

"Je tu vyloženě terénní vůz bez jakékoliv vnitřní výbavy, na kterou jsme dnes zvyklí. Tento vůz s pohonem všech kol a vysokou brodivostí projede opravdu neuvěřitelný terén a dostane se téměř všude. Dokonce se dodnes používá, dřív jako armádní stroj, ale dnes je pouze na použití v lesním průmyslu." 

Výčet základní výbavy je vpravdě stručný: plachta, elektrické stěrače, protisluneční clony, 2 gumové koberečky a topení. Vyráběl se dlouhých 22 let. 

"Z dnešního pohledu jde o poměrně úsměvnou záležitost, protože od roku 1953, kdy se auto začalo vyrábět, motorizace nedoznala výraznější změny kromě roku 1956, kdy byl změněn motor ze spodového na OHV." 

To ale byla opravdu jediná změna. 

"Původní motor měl objem 2100 ccm a výkon 46 kW, pokud mluvíme o verzi z roku 56, ta má stejný motor 2440 ccm, který se používal ve Volhách." 

Převodovka byla třístupňová a GAZík dokázal uhánět až devadesátkou. Uvezl, podle uspořádání, až 8 lidí. Obyčejný smrtelník si ho ale koupit nemohl, i když... 

"Tento vůz byl historicky dodáván Československé socialistické armádě a do běžného prodeje se dostal pouze jako vyřazený stroj z armády." 

Automobilka GAZ ale nevyráběla jen auta s touhle značkou, ale také Volhy nebo Čajky, ale o nich zase někdy příště. 

Autor:  Petr Jansa  (pgj)
Pořad: Odpolední Radiožurnál (archiv)  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí – pátek 13:00  |  Délka pořadu: 9 hodin  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 21.5.2019 11:40 do 12:40; v ulici Kpt. Jaroše v obci Litomyšl okres Svitavy; na světelné křižovatce s ul. Moravská; nehoda nákladního vozidla; 2 havarovaná vozidla; kamión x OA bez zranění.
  Srážky: přeháňky, Studená Loučka
  D1, mezi km 91 a 100, ve směru Bohumín – PL, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 21.05.2019 08:35 Do 21.05.2019 12:35, přípravné práce na omezení.

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas