Inteligentní systémy na křižovatkách zkracují kolony. Fungují v Praze nebo v Brně

16. února  2016 v 13:20  
Některé z pražských nebo brněnských křižovatek dokážou zkracovat kolony (ilustrační foto) - Foto: Prokop Havel

Některé z pražských nebo brněnských křižovatek dokážou zkracovat kolony (ilustrační foto)Foto: Prokop Havel

V Praze funguje 634 světelných křižovatek. Některé z nich dokážou zkracovat kolony, protože Technická správa komunikací využívá k jejich řízení telematický systém. Praha se díky němu dostala na úroveň ostatních evropských metropolí. Pomocí speciálních čidel a kamer ubývá kolon i na křižovatkách v Brně. Jak to v praxi funguje, zjišťoval náš reportér.

Takzvaně chytrá křižovatka se nachází například na křížení náměstí Míru a Francouzské ulice. Na první pohled se nijak neliší od těch ostatních v Praze. Při trochu důkladnějším pohledu, tak na dvou semaforech, které jsou za sebou asi po 20 metrech, jsou nahoře malé kamery, které sledují provoz. Jsou tam také speciální čidla. 

Čtěte také: Na silnicích jsou nové dopravní značky, autoškoly ovšem vyučují i ty staré

„Nejsou tam klasické kamery, které slouží k video dohledu, ale dokážou v zorném poli detekovat kolonu vozidel nebo zablokovaná stojící auta v křižovatce,“ vysvětluje mi na místě fungování telematického systému Lubomír Šembera z TSK Praha. 

Když na křižovatku například od Rumunské ulice přijíždí větší množství aut, semafor velmi rychle reaguje a zobrazuje se na něm zelená barva. Řidiči tak mají volný průjezd a nevznikají tu téměř žádné kolony. „Pokud je někde kolona, tak je možnost v celém koordinovaném tahu provoz ovlivnit, to znamená více křižovatek napojených za sebou v hlavním směru. Snažíme se tímto způsobem kolonu co nejrychleji rozpustit,“ říká Lubomír Šembera. 

Inteligentní křižovatky v Brně 

V Praze už fungují inteligentní systémy na 167 křižovatkách. Telematiku využívá v dopravě i Brno. Podle mluvčí brněnského magistrátu Zuzany Taušové slouží hlavně k řízení semaforů. „Přibližně třetina z nich je nastavená na preferenci městské hromadné dopravy, to znamená, že vozidla s velkým množstvím cestujících projedou plynuleji. Konkrétně se s tím řidiči můžou potakat třeba v centru města.“ Kromě řízení křižovatek umí tento systém také kamerový dohled na parkovištích. A v hlavním městě sleduje dopravu i v tunelech. 

Autor:  Luděk Hubáček  (Hbc)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  D46, mezi km 34.8 a 35.1, ve směru Olomouc, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 20.11.2018 09:30 Do 20.11.2018 15:00, , údržba a opravy svodidel, zdroj: ŘSD
  Srážky: přeháňky, D48-64,8 km
  Stav vozovky: náledí, Mosty u Jablůnkova - na vrcholu

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas