Inteligentní systémy na křižovatkách zkracují kolony. Fungují v Praze nebo v Brně

16. února  2016 v 13:20  
Některé z pražských nebo brněnských křižovatek dokážou zkracovat kolony (ilustrační foto) - Foto: Prokop Havel

Některé z pražských nebo brněnských křižovatek dokážou zkracovat kolony (ilustrační foto)Foto: Prokop Havel

V Praze funguje 634 světelných křižovatek. Některé z nich dokážou zkracovat kolony, protože Technická správa komunikací využívá k jejich řízení telematický systém. Praha se díky němu dostala na úroveň ostatních evropských metropolí. Pomocí speciálních čidel a kamer ubývá kolon i na křižovatkách v Brně. Jak to v praxi funguje, zjišťoval náš reportér.

Takzvaně chytrá křižovatka se nachází například na křížení náměstí Míru a Francouzské ulice. Na první pohled se nijak neliší od těch ostatních v Praze. Při trochu důkladnějším pohledu, tak na dvou semaforech, které jsou za sebou asi po 20 metrech, jsou nahoře malé kamery, které sledují provoz. Jsou tam také speciální čidla. 

Čtěte také: Na silnicích jsou nové dopravní značky, autoškoly ovšem vyučují i ty staré

„Nejsou tam klasické kamery, které slouží k video dohledu, ale dokážou v zorném poli detekovat kolonu vozidel nebo zablokovaná stojící auta v křižovatce,“ vysvětluje mi na místě fungování telematického systému Lubomír Šembera z TSK Praha. 

Když na křižovatku například od Rumunské ulice přijíždí větší množství aut, semafor velmi rychle reaguje a zobrazuje se na něm zelená barva. Řidiči tak mají volný průjezd a nevznikají tu téměř žádné kolony. „Pokud je někde kolona, tak je možnost v celém koordinovaném tahu provoz ovlivnit, to znamená více křižovatek napojených za sebou v hlavním směru. Snažíme se tímto způsobem kolonu co nejrychleji rozpustit,“ říká Lubomír Šembera. 

Inteligentní křižovatky v Brně 

V Praze už fungují inteligentní systémy na 167 křižovatkách. Telematiku využívá v dopravě i Brno. Podle mluvčí brněnského magistrátu Zuzany Taušové slouží hlavně k řízení semaforů. „Přibližně třetina z nich je nastavená na preferenci městské hromadné dopravy, to znamená, že vozidla s velkým množstvím cestujících projedou plynuleji. Konkrétně se s tím řidiči můžou potakat třeba v centru města.“ Kromě řízení křižovatek umí tento systém také kamerový dohled na parkovištích. A v hlavním městě sleduje dopravu i v tunelech. 

Autor:  Luděk Hubáček  (Hbc)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 22.2.2019 06:25 do 08:30; na silnici 26 u obce Staňkov okres Domažlice; nehoda; 2 havarovaná vozidla; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; 2 x OA bez zranění. Na místě PČR.
  Srážky: přeháňky, Petrůvka
  Srážky: přeháňky, Podolí

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas