Jak probíhá údržba dálnice? Vyrazili jsme do terénu

14. února  2018 v 13:42  
Údržba silnic - posypový vůz s pluhem - Foto: Ondřej Vaňura

Údržba silnic - posypový vůz s pluhemFoto: Ondřej Vaňura

V zimě to od některých nespokojených řidičů slýcháme poměrně často - silničáři zase zaspali. O údržbu a sjízdnost dálnic se v Česku stará 18 středisek. Ta v zimě fungují v nepřetržitém provozu, aby dokázala zachovat sjízdnost tuzemských páteřních komunikací. Každé z nich se stará zhruba o padesátikilometrový úsek.

Jsme teď na nejvýš položeném středisku údržby dálnic v Petrovicích. Jsem tady s Pavlem Žohou, řidičem vozidla údržby. Než vyrazí do terénu, tak musí zkontrolovat, zda má dostatek soli a solanky, zkontrolovat hydraulický olej a potom sednu do kabiny a můžu vyrazit. 

My teď najíždíme na dálnici D8, silnice je v podstatě suchá, byť jsou tady zbytky sněhu na krajích. Co v takovém případě děláte? Kontrolujeme, jaký je stav vozovky, pokud nás vyslal dispečer a na mostech se udělá preventivní posyp, protože mosty většinou bývají vlhké a první namrzají. 

Čtěte také: Každý čtvrtý řidič pod vlivem odmítne zkoušku na alkohol a drogy

Jezdíme jako sestava dvou aut, jedno jede v rychlém pruhu, jedno jede za ním v pomalém pruhu a odklízí se to do odstavného pruhu. Kolikrát nás řidiči nadávají, že jedeme pomalu, že je brzdíme, ale to má svůj účel, aby oni za námi rozjížděli tu sůl a ta co nejrychleji začala zabírat a oni tak mohli co nejrychleji jet po udržené silnici. 

Celý úsek projedeme za 50 minut, hodinu, podle počasí. Teď jsme na 76,5. kilometru a zde je v Knínickém kopci nejprudší stoupání. Tady se předjíždějí kamiony, které tu zůstanou stát a uzavřou dálnici. Navíc tu začíná most a nemáme možnost se tu vyhnout nebo otočit. Prostě zůstaneme stát za těmi kamiony a dostáváme vynadáno, proč nejsme před nimi. Nicméně záchranná ulička, abychom projeli, neexistuje. Pokud sněží tak doplním sůl i solanku a vyrážím znovu na dálnici. 

Autor:  Jan Pastor
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Dolní Dvořiště
  D8, mezi km -2.2 a 4, ve směru Drážďany, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 23.02.2019 07:30 Do 23.02.2019 16:00, Pozor!, Úklid odpadků a čištění vozovek, zdroj: ...
  D2, mezi km 44.2 a 43.9, ve směru Brno, práce údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 23.02.2019 07:30 Do 23.02.2019 16:00, Pozor!, Údržba a opravy PHS, plotů a závor, zdroj: ŘSD

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas