Jak vybrat svůj první motocykl?

29. května  2015 v 14:10  
Motocykl (ilustrační snímek) - Foto: Petr Kološ

Motocykl (ilustrační snímek)Foto: Petr Kološ

První motorka by měla zejména odpovídat našim jezdeckým zkušenostem. Čemu všemu při nákupu věnovat pozornost?

Koupě nové motorky je jednou z nejhezčích chvil v životě motorkáře. Hlavně, pokud jde o jeho první stroj. Jenže tím mu začínají i důležité starosti. Především pro jaký typ motorky se rozhodnout, aby odpovídal jeho schopnostem. 

Výbava není jen helma 

Ještě než vyrazíme do obchodu pro novou motorku, měli bychom si pořídit motorkářské oblečení. Samozřejmostí je přilba, ta je povinná. Hodně důležité jsou také pevné motorkářské boty a rukavice. Oblečení budeme vybírat i podle typu motocyklu. 

Čtěte také: Helma na motorku: Pečlivě vybírat a nepůjčovat

Začátečníka lépe vytrénuje slabší stroj 

Mezi jakými motorkami se můžeme rozhodovat? „Co typ to kategorie vlastní. Ale řekněme, že se to dá rozdělit na nahaté motorky. Pak jsou sportovní motorky – těm bych se jako začátečník radši vyhnul. Cruisery a choppery, to je taková spojená kategorie pohodové jízdy, těžké stroje – tam jde hlavně o to bublání krajinou. A potom je dneska hodně oblíbená kategorie cestovních endur, říkejme tomu spíš adventure biky, tedy motorky pro dobrodružství – sedíte vysoko, je to pohodlné a jedete daleko,“ přibližuje Jan Rameš z Českých motocyklových novin. 

S výběrem konkrétního motocyklu vám velmi rádi poradí už v samotném obchodě. „Určitě je potřeba se na něj nejdříve posadit. Zkusit, jak člověk dosáhne. Pokud třeba nedosáhnete, tak de facto každá motorka dnes se dá i snížit," vysvětluje František Golis ze společnosti MotArt a doporučuje úplným začátečníkům investovat jen do slabšího stroje. 

Jan Rameš dodává: "Když si koupíte velkou motorku hned na začátek, ta motorka bude těžká, silná a vaše jezdecké schopnosti na ní nebudou mít. Ale když si koupíte malou, lehkou, obratnou, méně výkonnou motorku, tak si tu jízdu užijete a vytrénujete si vlastně reflexy na to, abyste se na té motorce pořádně naučili." 

Čtěte také: Nehody motorkářů: Alkohol na vině jen výjimečně

Na motocyklu neodjedete hned. Před prodejem je třeba ho ještě zprovoznit a zkontrolovat. Na cestu z prodejny dostanete zelenou převozní značku s platností 10 dnů od vydání a motorku následně doregistrujete na úřadě na základě čistopisu technického průkazu. Před odjezdem si ještě nechte od prodejce podrobně vysvětlit, na co je které tlačítko, jak natankovat, kdy měnit olej a tak dále.
 

Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  D1, mezi km 119 a 125, ve směru Bohumín – PL, Pozor! Tvoří se kolona vozidel, Od 24.05.2019 11:49 Do 24.05.2019 13:49
  D5, mezi km 22.3 a 20, ve směru Praha, Pozor! Tvoří se kolona vozidel, zdržení, Od 24.05.2019 10:50 Do 24.05.2019 13:30, zvýšené nebezpečí nehody
  D1, mezi km 16 a 23, ve směru Bohumín – PL, Pozor! Tvoří se kolona vozidel, dopravní zácpa, Od 24.05.2019 11:18 Do 24.05.2019 14:18

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas