Jakou cenu má lidský život, který vyhasne při dopravní nehodě?

15. listopadu  2013 v 11:20  
Dopravní nehoda (ilustrační foto) - Foto:  HZS Karlovarského kraje

Dopravní nehoda (ilustrační foto)Foto:  HZS Karlovarského kraje

Přes 52 miliard korun, to jsou celkové ekonomické ztráty, které vznikly loni při dopravních nehodách. Při těch zemřelo 742 lidí a 2 986 bylo těžce zraněno.

Centrum dopravního výzkumu vyčíslilo ekonomické ztráty v případě usmrceného člověka při dopravní nehodě na 18 miliónů a 669 tisíc korun a v případě těžce zraněného přes 5 miliónů. Vyčíslit ovšem hodnotu lidského života je prakticky nemožné. 

„Když se někoho zeptáte, jak si cení svého vlastního života, tak nikdo nedokáže odpovědět, každý má hodnotu jinou. Výpočet je podle evropských metodik. Zahrnuje náklady spojené s dopravní nehodou ať přímo nebo nepřímo – náklady hasičského záchranného sboru, náklady police, která jede k dopravní nehodě a tu řeší, dále náklady soudů, pojišťoven, vzniklé hmotné škody, která je také velmi podstatná na vozidle na komunikaci a neposlední část také vyplácené sociální výdaje a vzniklé ztráty na produkci,“ vysvětluje spočítanou částku Alena Vyskočilová z CDV. 

Čtěte také: Chybí dálnici D1 u Ostravy konstrukční vrstva anebo ne?

Největší část pak tvoří to, co bychom dali státu. „Část hrubého domácího produktu, kterou daná osoba v důsledku zranění nebo usmrcení není schopná vyprodukovat a tvoří to zhruba 49 % u smrtelného zranění,“ říká Alena Vyskočilová. 

Celkem tak stát loni přišel o 26 miliard, což je čtvrtina schodku státního rozpočtu. Celosvětově pak zemře při nehodách milión a čtvrt lidí a dalších 50 miliónů je zraněno. „Celosvětové škody z titulu dopravních nehod přesahují 500 miliard dolarů. Je to třicet rozpočtů České republiky,“ konstatuje šéf Besipu Roman Budský. 

Logicky je cílem státu následky nehod zmírňovat a počet obětí snižovat. To se zatím daří. „Dokonce i z hlediska plnění strategických cílů daných národní strategií můžeme říci, že jsme v souladu s maximem, co se připouští jako počty usmrcených a těžce zraněných za celý rok 2013 – připouští se maximálně 596 obětí, upozorňuje Roman Budský. 

Čtěte také: Zacouvat anebo zajet popředu?

A zatím předběžně letos od 1. ledna zemřelo při nehodách 511 lidí. „Pokud porovnáme předběžný počet usmrcených za uplynulé období, jedná se o pokles o 90 usmrcených,“ potvrzuje příznivý trend šéf dopravní policie Tomáš Lerch. Přesto za každým vyhaslým životem je příběh postižené rodiny. I proto si v neděli 17. listopadu připomeneme Světový den obětí dopravních nehod. 

„Pokud se týká jednotlivých aktivit, nejdůležitější je asi v neděli v 11 hodin u památníku, který vybudovalo České sdružení obětí dopravních nehod v roce 2006 – pravidelná akce, pietní akt,“ přibližuje zakladatel sdružení Stanislav Vondruška. Památník najdete na odpočívadle na nultém kilometru dálnice D1 ve směru z Prahy. V neděli pak proběhnou i vzpomínkové bohoslužby, a to v kostele sv. Kateřiny Alexandrijské v Klimkovicích v půl desáté dopoledne a ve tři hodiny odpoledne v dálniční kapli ve Šlovicích u Plzně nebo v kostele sv. Prokopa v Letovicích. 

Autor:  Petr Jansa  (pgj)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

 • 23. dubna  2018 v 11:18     Audio  rubrika: Aktuálně

  Přednost zprava dělá řidičům problémy

  Přednost zprava je jedno z prvních pravidel, která se budoucí řidiči v autoškolách učí. Jak ale ukazují policejní statistiky, rozhodně ne všichni motoristé se jím řídí. Loni nedalo přednost zprava přes 800 řidičů. Ve...

   
 • 20. dubna  2018 v 17:34     Audio  rubrika: Aktuálně

  Větší pravomoci pomohly celníkům odhalit více podvodů s palivy

  Celní správa loni řešila přes 1000 daňových trestných činů téměř za dvě a půl miliardy korun. To je podle statistik zhruba o jeden a půl miliardy víc než předloni. Celníci jsou v odhalování podvodů úspěšnější díky širším...

   
 • 19. dubna  2018 v 12:28       rubrika: Aktuálně

  Policie během akce SPEED MARATHON rozdala tisíce pokut

  Stovky policistů s radary na silnicích po celém Česku. Přes dva a půl tisíce pokut za překročení rychlosti. Více než sto řidičů jelo v technicky nevyhovujícím autě a několik dokonce i pod vlivem alkohou a návykových...

   

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  D2, mezi km 59.7 a 59.6, ve směru Brno, porouchané vozidlo, zdržení, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 24.04.2018 14:25 Do 24.04.2018 16:25, nákladní automobil
  Od 24.4.2018 14:20 do 17:25; v ulici Pobřežní v obci Praha; křižovatka s ul. Rohanské nábřeží a Thámova.; světelná signalizace mimo provoz, silný provoz; Porucha SSZ
  Od 24.4.2018 14:15 do 16:20; v ulici Albertov v obci Praha; křižovatka s ul. Na slupi.; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; OA x cyklista se zraněním. Na místě ZZS a PČR.

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace