Kdo je viníkem nehody, když chodec nemá povinné reflexní prvky?

21. listopad 2017 12:22

Policie může jako viníka nehody označit chodce, který na sobě při střetu s autem mimo obec neměl žádné reflexní prvky. A Češi je podle policejních statistik zrovna moc nosit nechtějí. Z loňských čísel vyplývá, že při nehodách za snížené viditelnosti na sobě nemělo žádnou pásku ani samolepku asi 40 procent chodců.

V noci jsem několik hodin natáčel s jednou policejní hlídkou na Kladensku, a pásku nebo jiný reflexní prvek tam neměli 3 chodci ze čtyř. Mezi nimi byl taky asi dvacetiletý Pavel. „Tady na tom venkově se na to moc nehraje. Mezi vesnicemi tu moc nechodíme, a když už, tak jdeme bez. Když jde člověk z hospody, tak si to ani neuvědomuje.“

Čtěte také

Podle Martina Faráře z BESIPu právě takový lidé, jako je třeba Pavel, často povinnost podceňují, protože mají pocit, že stačí, když přijíždějící auto vidí oni. Jenže řidič může neosvětleného chodce lehce přehlédnout a srazit. Takové případy můžou skončit i tragicky. Kdo pak bude viníkem nehody? Chodec nebo řidič?

Podle Martina Faráře z BESIPu neexistuje žádný vzor, podle kterého by se to rozhodovalo, že v každé situaci, když ten chodec použije nebo nepoužije reflexní prvek, zda je viníkem vždy řidič. Vždy záleží na konkrétním posouzení té situace.

Celým případem se pak zabývá soud, jako první je vina na straně řidiče, jak potvrzuje právník z oboru dopravy Josef Biňovec. „Ten řidič je obviněn z trestného činu usmrcení z nedbalosti a až v průběhu toho trestního řízení se zkoumá, jestli mohl ten řidič tu nehodu nějakým způsobem odvrátit či nemohl.“

Pokud soud zjistí, že řidič nakonec nemohl nehodě nijak zabránit, může ho soud na konci řízení zprostit obžaloby. A chodec, který na sobě neměl žádné reflexní prvky, nese podle Biňovce výraznou spoluvinu.

autor: hbc
Spustit audio