Když koupíte ojeté auto, může být starší, než si myslíte. A podle technického průkazu to nezjistíte

2. dubna  2014 v 13:20  
Automobil (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Stock.xchng

Automobil (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Stock.xchng

Při koupi ojetého auta se nám snadno může stát, že koupíme auto starší, než si myslíme. Právě jeho stáří je jedna z věcí, kterou bychom si měli ověřit. Stejně jako skutečný stav ujetých kilometrů, a ne jen údaj na tachometru, pravost dokladů a tak dále. Ale zpět ke stáří auta, to totiž může být i o několik let starší než si myslíme.

Základní radou při koupi ojetého auta je vzít si s sebou někoho, kdo se v autech vyzná. „Zajisté, to je nutnost. Vzali jsme někoho až po špatných zkušenostech do druhého kola.“ Odborník nám nejen prohlédne technický stav, zda auto nebylo bouráno, případně, jak bylo auto opraveno, ale je schopen nám také zjistit jeho skutečné stáří. Z dokladů to totiž u dovážených, a to i nových aut, nezjistíme. 

Čtěte také: Už tři čtvrtě století u nás jezdíme vpravo, kdo za to může?

„Dneska v technickém průkazu bývá uvedeno datum první registrace v zahraničí a datum první registrace v České republice,“ konstatuje Martin Pajer ze společnosti Cebia. Skutečné datum výroby ale v technickém průkazu nenajdeme. Výjimkou jsou u nás vyráběná auta, kde najdeme razítko expedice z továrny. U nových dovážených aut tam pak je údaj jejich dovozu do České republiky. Ale to už z případné kopie velkého technického průkazu nezjistíme. A nepomůže nám, ani když dokážeme rozklíčovat VIN kód, kde je zakódován takzvaný modelový rok. 

„To je marketingové označení. A je to i díky americkému trhu – většina vozidel, která se prodávají od března toho roku, tak většinou už mají modelový rok toho roku následujícího,“ vysvětluje Martin Pajer. Kupované auto tak může být o rok starší. Ale vyhlédnuté auto může být ještě starší. „Jsou to značky, které se vyrábějí v asijských zemích, v Japonsku. Taková vozidla do Evropy putují přes Amsterdam, přes obrovské překladiště. A u takových značek bývá běžnou praxí, že auta tam třeba rok nebo dva stojí a samozřejmě v případě, že si takové vozidlo kupujete jako ojetinu, která se podle technického průkazu tváří, že byla poprvé zregistrována před třemi lety, tak se může ve skutečnosti stát, že vozidlo není tříleté, ale třeba pěti nebo šestileté,“ upozorňuje Martin Pajer. 

Čtěte také: Dobré počasí láká motorkáře na silnice, je potřeba zvýšit opatrnost

Skutečné stáří auta můžeme při troše detektivní práce zjistit i sami. „Například na každém skle je homologační značka a bývá dobré si ověřit, že datum, které je v homologační značce zakódované, je na všech sklech stejné. Toto datum nejlépe ukazuje na skutečný rok výroby vozu. Praxe je taková, že bývá plus minus jeden rok od skutečného roku výroby.“ 

Dále se datum ukrývá například na bezpečnostních pásech nebo na řadě plastových dílů. „Na každé druhé součástce, na plastovém díle bývá takové razítko a i tam bývá datum výroby. Doporučujeme si vždycky všechna ta data porovnat a z toho se dá velmi jednoduše zjistit skutečný rok výroby,“ dodává Martin Pajer. Zjistit si skutečné stáří auta se vyplatí, protože logicky, čím je auto starší, tím nižší by měla být jeho cena. 

Autor:  Petr Jansa  (pgj)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 18.6.2019 07:50 do 19:55; v ulici Václavská v obci Praha; uzavřeno, práce na silnici
  silnice I/7, v katastru obce Spořice, okr. Chomutov, pomalu jedoucí vozidlo údržby, levý jízdní pruh uzavřen, Od 18.06.2019 07:55 Do 18.06.2019 18:00, oprava vodorovného dopravního značení
  D2 EXIT 1 výjezd směr Brno, Pozor! Tvoří se kolona vozidel, zdržení, Od 18.06.2019 07:48 Do 18.06.2019 12:48

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas