Klimatizaci v autě je nutné pravidelně dezinfikovat

29. srpna  2018 v 12:34  
Klimatizace (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Klimatizace (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Cítíte ve svém autě divný zápach? Možná za to můžou plísně a bakterie, které se skrývají uvnitř klimatizace. A to kvůli špatné údržbě chladicího systému. Ten je potřeba pravidelně čistit.

Stojíme tu u zeleného zařízení, které mi připomíná velké svářečky z dětství. „Přístroj umí to, že vysaje chladivo z toho systému, zváží ho a odloučí nečistoty. Celá procedura trvá tři čtvrtě hodiny. Půl hodiny z toho je vakuování, které slouží k odstranění vlhkosti ze systému, což je důležité. Pak se naplní zpátky to chladicí médium,“ říká specialista na klimatizace Petr Matoušek. 

Podle technika Petra Matouška lidé servis klimatizace podceňují. O tom jsme se přesvědčili i v naší malé anketě. „Kontrolovat jí nechávám zhruba jednou za dva roky. Když to funguje, tak to neřeším,“ říká jeden z tázaných řidičů. „Má se to dělat. Já do servisu jezdím s klimatizací jednou za rok,“ uvádí další. „Prakticky vůbec nebo jednou za čas. Vím, že se to má, takže je to spíš moje nezodpovědnost,“ vysvětluje třetí řidič. 

Čtěte také: Roste počet nehod, od kterých jejich viník ujel

Jenže v neudržované klimatizaci se časem začnou tvořit různé bakterie, které lidé dýchají. Jak popisuje lékařský mikrobiolog Filip Prusík z pražské vinohradské nemocnice. 

„Zdrojem těch bakterií mohou být i spolucestující. Navíc ta klimatizace nasává vzduch z venku, který může být kontaminován, protože obsahuje prach. Problém jsou také sražená zvířata podél cest. Je jich víc, než byste si mysleli. Klimatizace pak samozřejmě nasaje i jejich chlupy.“ 

Tyto bakterie můžou způsobit různé vyrážky nebo třeba nevolnost a průjmy. Vyčištění klimatizace od bakterií, doplnění chladícího plynu a výměna kabinových filtrů, se pohybuje v servisech od pětistovky až po dva a půl tisíce. Záleží na typu auta a také na míře znečištění. 

Autor:  Luděk Hubáček  (Hbc)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  D11 nájezd EXIT 1, ze směru od D10, z dálnice D0 , práce na údržbě mostu, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 20.03.2019 08:00 Do 20.03.2019 15:00, , údržba a opravy mostů, zdroj: ŘSD
  D46, mezi km 29.4 a 29.6, ve směru Olomouc, porouchané vozidlo, očekávejte zdržení, Od 20.03.2019 07:09 Do 20.03.2019 08:39, TIR u krajnice, musí se vybočovat do levého
  Od 20.3.2019 07:10 do 09:15; v ulici Tř. 1. máje v obci Přeštice okres Plzeň-jih; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; Bez zranění osob, na místě PČR.

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas