Mobil nebo nohy spolujezdce na palubce? Smrtelně nebezpečné!

14. července  2015 v 13:20  
Záchranáři u nehody (ilustrační snímek) - Foto: Jan Rosenauer

Záchranáři u nehody (ilustrační snímek)Foto: Jan Rosenauer

Pohodová jízda spolujezdce s nohama na palubní desce představuje při nárazu i v relativně nižší rychlosti riziko vážného úrazu. A stejně nebezpečné jsou i předměty volně položené na palubce nebo na platu pod zadním oknem.

Máte kolem sebe v autě položené drobnosti jako mobil nebo klíče? A dáváte si jako spolujezdec za jízdy nohy na palubní desku? Při nárazu se tak můžete vážně zranit! Vědí to i řidiči v pražských Čimicích. 

„Vzhledem k tomu, že většina aut má airbagy, tak mi to zlomí nohy.“
„Asi ten člověk by se zranil hodně. Nebo spíš by se možná zabil.“ 

Vystřelený airbag může zarazit nohy do těla 

I přesto, že řidiči si riziko takového nebezpečí uvědomují, praxe je jiná. Obzvlášť o prázdninách jsou nohy na palubce u spolujezdců vidět často. Při nárazu i v malé rychlosti se ale aktivuje airbag. Ten nohy na přístrojové desce zatlačí do těla a může způsobit vážná zranění. 

„Ten člověk se sklopí do takzvané jedničky. Dojde k těžkému úrazu, k fraktuře. Airbag se nafukuje rychlostí až 300 km/h,“ varuje Jan Pechout z Besipu. 

Zranění nám vymrštěné nohy můžou způsobit i na zbytku těla. Vyloučit se nedá ani smrt, jak potvrzuje záchranář Robert Kameník: „Ty nohy vylítnou strašnou rychlostí. Samotné nohy jsou naprosto zničené. Ale ještě jsou schopné vám zničit zbytek těla. Hlavu. Hrudník.“ 

Čtěte také: The Action: Tragické nehody očima záchranářů. Studenty přešel smích!

Při nesprávném sezení může pás uškrtit 

Velmi nebezpečné je i na sedadle si tak trochu popolehnout, aby se vám třeba na dlouhé cestě lépe spalo. „V případě i ne velkého nárazu tělo podklouzne a bezpečnostní pás je naprosto k ničemu. Naopak v horším případě vás může i uškrtit,“ zdůrazňuje Jan Pechout. 

Nezajištěné předměty se nárazem mění v projektily 

Pozor také na věci, které máte v autě okolo sebe. Na palubní desce položený mobilní telefon, klíče nebo brýle. Sem, tam se povaluje láhev s pitím. Z takových věcí se v případě nárazu mohou stát nebezpečné projektily. „Je problém, že tyhle věci, pokud jsou pohyblivé, tak při těch nárazech získávají značnou rychlost a sílu. Můžou tomu člověku způsobit těžké zlomeniny, vnitřní zranění,“ popisuje Robert Kameník. 

Pro vaše bezpečí je lepší takové drobnosti uložit do schránky ve dveřích nebo v přístrojové desce. Ale zase tak, abyste v případě, kdy potřebujete přivolat pomoc, právě třeba na mobilní telefon dosáhli, i když jste připoutaní. 

Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 17.2.2019 18:05 do 20:10; v ulici Vinohradská v obci Praha; směr centrum; nehoda; 2x osobní, bez zranění.
  Od 17.2.2019 18:05 do 20:10; na silnici 00410 u obce Svojšice okres Příbram; nehoda; OA se srnou, opatrností průjezdné.
  Od 17.2.2019 18:05 do 20:10; v ulici Švehlova v obci Praha; nehoda; 2x osobní, bez zranění.

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas