Mobil pumpu nezapálí

19. květen 2014 13:54

Mobil používáme, kde můžeme. Telefonování, psaní zpráv nebo surfování na internetu se stalo každodenní součástí našeho života. Je pro nás proto téměř nepředstavitelné, že bychom se někde měli bez mobilu obejít. Zvykli jsme si vypínat ho v nemocnicích nebo na palubě letadla, třeba na čerpací stanici by to ale napadlo jen málokoho.

„Nevím o tom. Přijde mi to jako nesmysl. Nikdy jsem o tom neslyšel." Reakce řidičů na to, že řada čerpacích stanic zakazuje používání mobilního telefonu, je výmluvná. O zákazu buď vůbec neví, nebo ho nechápou, a proto ho nedodržují. Podle mnohých by ovšem používání telefonu v blízkosti výdejních stojanů mohlo způsobit vznícení unikajících výparů. A tak ho čerpačky preventivně zakazují.

„Existuje nařízení vlády č. 406/2004 Sb., které nařizuje provozovateli, aby zpracoval dokumentaci o ochraně před výbuchem, kde se stanovují opatření k tomu, aby právě nemohlo dojít k výbuchu. A tím, že vytvoří ten zákaz, tak to riziko iniciace mobilním telefonem eliminuje,“ vysvětluje Zdeněk Stejskal z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu.

Čtěte také

Podle něj má zákaz svůj význam. Na ruku mu jdou i případy požárů benzinek zdokumentované na internetu. Jednomu řidiči vyzvánějící telefon v kapse po vznícení údajně popálil stehno. Hůře dopadl jiný, který se podle varovné zprávy vážně popálil v obličeji poté, co zvedl příchozí hovor zrovna v momentě, kdy tankoval.

Podle Pavla Kudrny z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy jsou to ale jen vymyšlené městské mýty. Nezpochybňuje sice, že u výdejních stojanů pump opravdu vzniká výbušná koncentrace nashromážděných výparů, mobil však pro jejich vznícení nepředstavuje žádné riziko.

Čtěte také

„Ta rádiová energie, kterou mobil vysílá, je malá na to, aby z té energie něco vzniklo. Jiná věc je manipulace s baterií, kde už nějaký proud je, ale opět – ten proud je velmi malý, napětí je velmi malé a nepředpokládám, že by někdo ten mobil zrovna při tom tankování montoval,“ vysvětluje s tím, že když rozvody v autě pracují s třikrát větším napětím než běžný mobilní telefon, hrozba požáru zrovna od mobilu prakticky neexistuje.

Mnohem snadněji může požár na čerpací stanici způsobit výboj statické elektřiny nebo hořící cigareta. I přesto by měl mobilní telefon při tankování zůstat raději mimo váš dosah. Je totiž dokázané, že velmi lehce odvádí pozornost. A takový řidič, odjíždějící s tankovací pistolí stále v nádrži, je postrachem každého pumpaře.

autor: msk
Spustit audio