Motorku zabezpečte proti krádeži. Nejen o víkendu na Moto GP v Brně

18. srpna  2016 v 13:20  
Nezapomeňte na zabezpečení motorky - Foto: Dominika Nováková

Nezapomeňte na zabezpečení motorkyFoto: Dominika Nováková

Desetitisíce fanoušků motorek si tento víkend nenechá ujít na Masarykově okruhu v Brně mistrovství světa Moto GP. Na závody vyrazí spousta z nich na motorce, kterou musí někde zaparkovat. Odstavené stroje pak budou na přeplněných plochách ideální příležitostí pro zloděje. Motorku se proto vyplatí proti krádežím zabezpečit.

„Prodáváme kotoučové zámky, kotoučové zámky s alarmem, řetězové zámky, lana nebo článkové řetězy,“ říká v jednom pražském motorkářském obchodě paní Veronika, která tam pracuje už několik let. Kromě velkých řetězů jsou tu ale i jiné varianty. Třeba v malé krabičce, připomíná to malý svěrák. „Jedná se o kotoučový zámek, který má čep. Zámek se zamkne na kotouč, pípnutím se aktivuje. Při jakémkoliv pohybu zámek při naklonění motorky na rovinu začne pípat. Má to asi 120 decibelů,“ říká paní Veronika. 

Tichý alarm 

Kolik bychom měli do zabezpečení motocyklu investovat? „Zabezpečení stojí od 350 korun do dvou tisíc s alarmem.“ V ruce mám černou krabičku o velikosti mobilního telefonu, ale není to jen tak obyčejná krabička. „Je to takzvaný tichý alarm, který se nainstaluje do jakékoliv motorky,“ vysvětluje mi Oldřich Škranc z firmy, která zabezpečuje motorky pomocí GPS modulů. Za cenu přibližně sedmi tisíc korun schovají technici na několika místech malá čidla. Ty pak dokážou majitele varovat přímo na mobilní telefon. 

„Když by náhodou někdo sundal motorku ze stojánku a začal ji opatrně tlačit, systém rozezná změnu náklonu a ihned varuje na mobilní telefon.“ Kromě toho hlídají čidla i neoprávněné nastartování motocyklu nebo to, když si na motorku sedne někdo cizí. 

Autor:  Luděk Hubáček  (Hbc)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  D8, mezi km 82.8 a 86.5, ve směru Drážďany, tunel uzavřen, Od 20.03.2019 20:00 Do 20.03.2019 20:30, Odstranění přechodné úpravy provozu.
  Od 20.3.2019 19:10 do 21:15; v ulici Havlíčkova v obci Hustopeče okres Břeclav; nehoda; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; havárie OA x chodec se zraněním.
  D8, mezi km 86.5 a 82.8, ve směru Praha, tunel uzavřen, Od 20.03.2019 20:00 Do 20.03.2019 20:30, Odstranění přechodné úpravy provozu.

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas