Na dovolenou autem: Francie a Německo

28. června  2017 v 08:20  
Dálniční most Millau ve Francii - Foto: Fotobanka Pixabay

Dálniční most Millau ve FranciiFoto: Fotobanka Pixabay

Po letech úpadku hlásí cestovní kanceláře zvýšený zájem českých turistů o dovolenou na severu Německa u pobřeží Baltského moře. Češi ale stále častěji navštěvují také německá a francouzská města. My vám v dalším dílu našeho seriálu poradíme na co si při cestě autem dávat pozor.

Pro vjezd autem do německých měst jako jsou Berlín nebo Lipsko, potřebujete ekologickou plaketu. Nově je vyžadují i některá města ve Francii. Musíte si ji ale koupit s dostatečným předstihem, upozorňuje Petr Vomáčka z Ústředního automotoklubu. 

„Ve Francii je to Lyon, Paříž a další města se přidávají po vzoru té francouzské ekologické plakety. Dodací doba je zhruba 30 dní a dá se objednat pouze přes internet, ve Francii už jí sehnat nejde.“ 

Ve Francii se platí mýtné přímo na dálnici a rychlostní limit je stejný jako v Česku, tedy 130km/h. Dopravní expert z Týmu silniční bezpečnosti Roman Budský upozorňuje, za co můžete ve Francii dostat pokutu až 135 Eur. 

Čtěte také: Na co se letos připravit při cestách po Evropě

„Rozhodně se vyplatí dbát zákazu používání sluchátek a dalších audio zařízení umístěných v uchu nebo na něm. To platí jak pro telefonování, tak i pro poslech hudby. Co se týče poslechu hudby, tak Francouzi zakazují hlasitou reprodukci hudby při řízení vozidla. Je to kvůli tomu, aby byl řidič schopen slyšet projíždějící vozidla záchranářů. 

Ve Francii musejí mít řidiči u sebe i alkotester. Prodává se tam běžně na čerpacích stanicích. Pokud jedete na motorce, musíte mít také povinně rukavice a vesty dodává Roman Budský. 

„Jednak jsou motocyklisté i jejich spolujezdci povinni používat certifikované rukavice a současně platí od loňského roku povinnost používat reflexní vestu. Budou ji používat v případě, že zastaví na silnici z důvodu nehody nebo poruchy a budou se pohybovat po vozovce. 

Německá dálnice - ilustrační foto - Foto:  Politikaner, licence CC 3.0

Německá dálnice - ilustrační fotoFoto:  Politikaner, licence CC 3.0

V Německu budou dálnice až do roku 2019 bezplatné a zhruba polovina jich nemá rychlostní limity. Když ale někdo pojede v levém pruhu pomalu, tak ho určitě nepodjíždějte, varuje Petr Vomáčka z ÚAMK. 

„To podjíždění samotné, pokud třeba někdo jede 100 km/h v levém pruhu, je pokutováno ve výši 100 EUR. Vztahuje se to dokonce i na podjíždění vozu v koloně ze strany motorkáře. U nás se toto nějakým způsobem toleruje. A pokud v koloně vystoupím z auta, abych si třeba vzal něco z kufru, a vidí mě u toho policista, tak dostanu pokutu 10 EUR. 

A Roman Budský ještě upozorňuje, na nižší rychlost při projíždějí obytnou zónou v Německu. „Na rozdíl od České republiky je daleko striktnější omezení rychlosti, to znamená maximálně 7 km/h, což je rychlejší chůze.“ V Německu i ve Francii počítejte také s vyšší cenou pohonných hmot. A to asi o 20 procent. 

Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

 • 19. dubna  2018 v 12:28       rubrika: Aktuálně

  Policie během akce SPEED MARATHON rozdala tisíce pokut

  Stovky policistů s radary na silnicích po celém Česku. Tisíce rozdaných pokut za překročení rychlosti. A dokonce i několik zákazů řízení kvůli alkoholu. Takový je tuzemský výsledek evropské dopravně-bezpečnostní akce...

   
 • 18. dubna  2018 v 08:59       rubrika: Aktuálně

  Pozor na rychlost! Dnes probíhá SPEED MARATHON 2018

  Stovky policistů dnes na zhruba 1000 místech Česka měří rychlost vozidel. Celý den budou v rámci celoevropské bezpečností akce Speed Marathon monitorovat hlavně riziková místa. Vhodná místa pro měření mohla v online...

   
 • 4. dubna  2018 v 11:31     Audio  rubrika: Aktuálně

  eCall od dubna povinně v nových autech

  Automobilky od 1. 4. musejí všechna nově vyrobená osobní auta a malé dodávky, vybavit systémem automatického tísňového volání. Takzvaný eCall se v případě nehody spojí se záchranáři a předá jim základní informace o...

   

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 19.4.2018 17:35 do 19:40; v ulici Plaská v obci Plzeň; nehoda; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; 2 x OA bez zranění
  D1 - 202.9km na trase Říkovice - Praha, nehoda, neprůjezdný jeden jízdní pruh, Od 19.04.2018 16:45 Do 19.04.2018 19:45
  Od 19.4.2018 17:35 do 19:40; v ulici Revoluční v obci Velký Osek okres Kolín; nehoda; 2xOA

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace