Na dovolenou autem: Francie a Německo

28. června  2017 v 08:20  
Dálniční most Millau ve Francii - Foto: Fotobanka Pixabay

Dálniční most Millau ve FranciiFoto: Fotobanka Pixabay

Po letech úpadku hlásí cestovní kanceláře zvýšený zájem českých turistů o dovolenou na severu Německa u pobřeží Baltského moře. Češi ale stále častěji navštěvují také německá a francouzská města. My vám v dalším dílu našeho seriálu poradíme na co si při cestě autem dávat pozor.

Pro vjezd autem do německých měst jako jsou Berlín nebo Lipsko, potřebujete ekologickou plaketu. Nově je vyžadují i některá města ve Francii. Musíte si ji ale koupit s dostatečným předstihem, upozorňuje Petr Vomáčka z Ústředního automotoklubu. 

„Ve Francii je to Lyon, Paříž a další města se přidávají po vzoru té francouzské ekologické plakety. Dodací doba je zhruba 30 dní a dá se objednat pouze přes internet, ve Francii už jí sehnat nejde.“ 

Ve Francii se platí mýtné přímo na dálnici a rychlostní limit je stejný jako v Česku, tedy 130km/h. Dopravní expert z Týmu silniční bezpečnosti Roman Budský upozorňuje, za co můžete ve Francii dostat pokutu až 135 Eur. 

Čtěte také: Na co se letos připravit při cestách po Evropě

„Rozhodně se vyplatí dbát zákazu používání sluchátek a dalších audio zařízení umístěných v uchu nebo na něm. To platí jak pro telefonování, tak i pro poslech hudby. Co se týče poslechu hudby, tak Francouzi zakazují hlasitou reprodukci hudby při řízení vozidla. Je to kvůli tomu, aby byl řidič schopen slyšet projíždějící vozidla záchranářů. 

Ve Francii musejí mít řidiči u sebe i alkotester. Prodává se tam běžně na čerpacích stanicích. Pokud jedete na motorce, musíte mít také povinně rukavice a vesty dodává Roman Budský. 

„Jednak jsou motocyklisté i jejich spolujezdci povinni používat certifikované rukavice a současně platí od loňského roku povinnost používat reflexní vestu. Budou ji používat v případě, že zastaví na silnici z důvodu nehody nebo poruchy a budou se pohybovat po vozovce. 

Německá dálnice - ilustrační foto - Foto:  Politikaner, licence CC 3.0

Německá dálnice - ilustrační fotoFoto:  Politikaner, licence CC 3.0

V Německu budou dálnice až do roku 2019 bezplatné a zhruba polovina jich nemá rychlostní limity. Když ale někdo pojede v levém pruhu pomalu, tak ho určitě nepodjíždějte, varuje Petr Vomáčka z ÚAMK. 

„To podjíždění samotné, pokud třeba někdo jede 100 km/h v levém pruhu, je pokutováno ve výši 100 EUR. Vztahuje se to dokonce i na podjíždění vozu v koloně ze strany motorkáře. U nás se toto nějakým způsobem toleruje. A pokud v koloně vystoupím z auta, abych si třeba vzal něco z kufru, a vidí mě u toho policista, tak dostanu pokutu 10 EUR. 

A Roman Budský ještě upozorňuje, na nižší rychlost při projíždějí obytnou zónou v Německu. „Na rozdíl od České republiky je daleko striktnější omezení rychlosti, to znamená maximálně 7 km/h, což je rychlejší chůze.“ V Německu i ve Francii počítejte také s vyšší cenou pohonných hmot. A to asi o 20 procent. 

Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

 • 16. února  2018 v 16:48     Audio  rubrika: Aktuálně

  Telefonování za volantem může v zahraničí přijít hodně draze

  Čeští řidiči neodkládají telefony ani při cestách autem do zahraničí. Podle Ministerstva dopravy nejvíc pokut dostali loni čeští motoristé za telefonování za volantem v Německu. A právě Německo zvýšilo od začátku roku...

   
 • 15. února  2018 v 11:58     Video  rubrika: Aktuálně

  Sněhové řetězy a jak se jimi nenechat spoutat

  Co je sníh si dnes už děti musí najít na Wikipedii, protože na vlastní oči ho jen tak neuvidí. Maximálně tak na obrázcích Josefa Lady. Ale když už se náhodou sníh někde objeví, vyplatí se být na něj připraven. To znamená...

   
 • 14. února  2018 v 13:42     Audio  rubrika: Aktuálně

  Jak probíhá údržba dálnice? Vyrazili jsme do terénu

  V zimě to od některých nespokojených řidičů slýcháme poměrně často - silničáři zase zaspali. O údržbu a sjízdnost dálnic se v Česku stará 18 středisek. Ta v zimě fungují v nepřetržitém provozu, aby dokázala zachovat...

   

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Stav vozovky: námraza, D1-369.5
  Srážky: přeháňky, D4-34,5
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, D1-15,55

Speciály

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace