Na dovolenou autem: Rakousko

26. června  2017 v 08:40  
Dálnice A23, Vídeň, Rakousko - Foto:  CC BY 3.0,  My Friend

Dálnice A23, Vídeň, RakouskoFoto:  CC BY 3.0, My Friend

Prázdninový motoristický seriál zahajujeme v Rakousku. V zemi, kam řada Čechů vyráží za vysokohorskou turistikou. Především tudy vede trasa k Jadranu. Na co se cestou připravit?

Cestu do Rakouska řidičům už v Česku znepříjemní nedostavěná dálnice D3 směrem na Dolní Dvořiště. A na dé jedničce o prázdninách přibydou další omezení. Proto pokud nechcete stát v dlouhých kolonách, dobře si naplánujte čas odjezdu na dovolenou. 

Kdy se vydat na cestu? 

„Dá se vyrazit buďto ve čtvrtek nebo v pátek ráno. V pátek odpoledne nedoporučujeme. V sobotu už vůbec ne. A pokud chcete, dá se jet v neděli. Ta bývá volnější. Naopak druhá strana, je lepší vyrazit v pátek směrem nazpátek do republiky. V sobotu opět tragédie. Pokud chceme bez nějakých komplikací, tak pondělí nebo pátek,“ radí mluvčí Ústředního automotoklubu Petr Vomáčka. 

Čtěte také: Dobře se vyspat a být trpělivý, radí chorvatští policisté českým řidičům před cestou na dovolenou

Rozkopané silnice i v Rakousku 

Ani v Rakousku se komplikacím v podobě uzavírek a omezení nevyhnete, upozorňuje Vomáčka: „Jedno omezení, které blokuje provoz – je otázka, jak se stihne položit finální povrch – je dálnice, která se staví od Mikulova směrem na Vídeň. Dále pak jsou dvě omezení na dálnici A2, která vede směrem od Vídně na Štyrský Hradec. A také ve Vídni samotné je v současné době zbouraná půlka mostu na hlavním průtahu městem, což je A23.“ 

V místech omezení by si řidiči navíc měli dávat pozor na rychlost. Jednak kvůli radarům, které jsou zde umístěné. A dobré je taky sledovat proměnné dopravní značení. To upravuje rychlost podle intenzity provozu. 

Dopravní problémy ve Vídni 

Nejhorší dopravní situace je v Rakousku tradičně v okolí Vídně, přibližuje Petr Vomáčka: „Ta Vídeň v dopravní špičce, dá se říci, že téměř zkolabuje přes léto. Výjimkou byly akorát noční hodiny. A vloni vlastně ve Vídni i v nočních hodinách to téměř uzavřeli dálnici. Byl jenom jeden pruh průjezdný. Takže i tak se tam tvořily dlouhé kolony. A pokud se stane nějaká dopravní nehoda, tak vůbec není problém v Rakousku, když je kolona čtrnáct, patnáct kilometrů.“ 

Mnohem klidnější provoz se dá očekávat na dálnici směrem na Salzburg a potom dál na Villach. 

Pozor na vysoké pokuty 

Rakouští policisté - Foto: Benutzer Böhringer,  CC BY-SA 3.0

Rakouští policistéFoto: Benutzer Böhringer, CC BY-SA 3.0

Všude v Rakousku nezapomínejte dodržovat dopravní předpisy. Pokuty po návratu z dovolené totiž mohou přijít nejen za překročení rychlosti, ale taky třeba za chybějící nebo poškozenou dálniční známku. 

„Rakousko už má druhým rokem zavedený systém, kdy slepíte-li tu dálniční známku a znovu jí nalepíte, ona se tím zbaví takových speciálních znaků. Okamžitě rozeznají, že ta známka byla přelepovaná, byla překupovaná. A za samotný fakt, že nemáme dálniční známku, už nám hrozí 120 € pokuta,“ upozorňuje dopravní expert Igor Sirota. 

Mnohem vyšší pokuta, a to až 5000 €, nebo dokonce odebrání řidičského průkazu vám v Rakousku hrozí za špatný technický stav vozidla. 

Autor:  Jan Pastor
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 18.6.2019 01:25 do 03:30; na silnici 50 u obce Uherský Brod okres Uherské Hradiště; křižovatka na Vlčnov; nehoda; převrácené vozidlo; havárie dodávky mimo komunikaci, bez zranění.
  D1, mezi km 12.2 a 12, ve směru Praha, Platnost od 18.6.2019 01:19 do 18.6.2019 02:19, Sražená srna mezi LJP a PJP., Vydal: ŘSD ČR - NDIC
  D1, mezi km 215.2 a 215, ve směru Praha, Platnost od 18.6.2019 01:11 do 18.6.2019 02:11, Sražená zvěř mezi JP., Vydal: ŘSD ČR - NDIC

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas