Na dovolenou autem: Slovensko

29. červen 2017 08:30

Slovensko už není oblíbené pouze v zimě, kdy jsou tam ideální podmínky pro lyžování. Stále více turistů začíná krásy sousední země objevovat i v létě. V loňské sezóně od června do srpna se tam ubytovalo téměř 250 000 Čechů. Což je meziročně asi 30 procentní nárůst. Vyplývá to ze statistik Slovenské agentury pro cestovní ruch. Pokud se na Slovensko na dovolenou chystáte i letos a navíc třeba pojedete autem, tak je dobré si před odjezdem zkontrolovat třeba povinnou výbavu. Ta totiž muže být v každé zemi jiná.

Na Slovensku je povinný v autě stejně jako v česku výstražný trojúhelník a lékárnička. Nezapomeňte ani na reflexní vestu, ideálně pro celou posádku v autě. Servisní specialista Miloslav Knap z pražské Mototechny taky doporučuje zkontrolovat před cestou technický stav vozidla.

„Rozhodně by měli řidiči zkontrolovat tlak v pneumatikách dle rozložení váhy. Nepodcenit výměnu stírátek, dolít všechny kapaliny. Rozhodně bych doporučil majitelům nových dieselových aut zkontrolovat močoviny, které jsou součástí moderních dieselových motorů, aby měli správně dolito a také jaký mají na tuto močovinu dojezd.“

Čtěte také

Výhodou je, že cesta na Slovensko nebude tak časově náročná jako třeba do Itálie nebo Chorvatska. Slováci mají podobně jako Češi zpoplatněné dálnice. Nemají ale kupóny, které se nalepují na přední sklo. Řidiči si musí koupit elektronickou známku, doplňuje Petr Vomáčka z ÚAMK.

„Znamená to, že se vozidlo pomocí registrační značky zaregistruje do systému a pak je kontrolováno buď kamerovým systémem, nebo náhodně policií. Za absenci záznamu v registru zda jsem zaplatil nebo ne hrozí pokuta, zpravidla 100 EUR.“

Zaregistrovat a zaplatit dálniční poplatek na auto jde na hranicích, kde jsou k tomu určené platební terminály.

Bojnický zámek, Prievidza, Slovensko

„Je to pouze registrace vozidla do tamního systému, takže platím pouze poplatek kartou nebo převodem na účet. Záleží, jakou metodu si zvolím. Vozidlo mám registrované pomocí značky, nic nemusím nalepovat nebo instalovat na vozidlo, ať už samolepku nebo krabičku. Je to jenom podle registrační značky.“

Dodal Petr Vomáčka z ÚAMK a varuje zároveň před stavbou dálnice za Žilinou směrem na sever. A lidi by podle něj měli také počítat na silnicích v letní sezóně s kolonami.

„Stavební práce probíhají hlavně na severu země směrem na východ Slovenska od Žiliny. Tam se staví přes hory dálnice, která propojí celou tu severní část ze západu na východ. Některé úseky už jsou postaveny, některé se staví. V těchto částech proto pozor i na kolony. Velké kolony jsou pak v dopravních špičkách v okolí Bratislavy.“

Vysoké pokuty dávají slovenští policisté hlavně za rychlost. Ty se můžou vyšplhat až na 800 EUR, to je v přepočtu na koruny asi dvacet tisíc. Dále třeba také nesmíte mít navigaci umístěnou ve středu předního čelního skla. Lepší je vozit ji upevněnou na palubní desce.

autor: hbc
Spustit audio