Na motorce až do prvního sněhu. Oblékněte se za řídítka pořádně

13. září  2016 v 14:50  
Motorkář ve světle žluté reflexní pláštěnce - Foto: Robert Herkner

Motorkář ve světle žluté reflexní pláštěnceFoto: Robert Herkner

Jízda na motorce už není jen sezónní záležitostí. Někteří motorkáři se rádi svezou i za chladnějšího počasí, které brzy vystřídá současné tropické teploty. Podzimní výlety by ale měli motorkáři přizpůsobit podmínkám na silnici.

Počasí nám zatím přeje. Sluníčko a vysoké teploty mají ještě několik vydržet, nicméně podzim je za dveřmi. S tím musí počítat taky motorkáři. „Základ je předvídat. Když vidím zatáčku, nevím, jestli je za ní třeba spadané listí ze stromu. Přizpůsobit jízdu, odhadovat, že se něco může stát, může uklouznout kolo a podobně,“ vysvětluje mi Robert Vacek z Autoklubu České republiky. 

Čtěte také: Ulevil tunel Blanka po ročním využívání pražské dopravě?

Jak se blíží podzim, je sluníčko o něco níže než v letních měsících. I na to by motorkáři měli pamatovat. „Slunce je brzy nad obzorem, takže se vám stane třeba, že ve stoupání za horizontem vás překvapí, oslní a vy chvíli nevidíte.“ Teploty na podzim už trošku klesají a je důležité, aby nebyla motorkáři při projížďce zima. Měl by zvolit vhodné oblečení. Jak by mělo vypadat, když ráno a večer je zima a přes den bávají teploty ještě poměrně vysoké? „Určitě bychom doporučovali třívrstvé bundy, kde je součástí vyjímatelná zimní vložka a nepromokavá membrána. Na podzim bývá i hodně srážek, takže to kombinovat s nějakými nepromoky,“ říká odborník na motopříslušenství Lukáš Zumr. 

„Rozhodně si myslím, že není špatný nápad, zamyslet se nad reflexními vestami, případně se dnes dělají i pláštěnky s reflexními prvky,“ dodává Zumr. Co rukavice? Určitě bychom měli mít ruce v teple, abychom je neměli zkřehlé a mohli stroj dobře ovládat. „Jsou k dispozici zimní zateplené rukavice a pak má člověk možnost koupit si zateplené nepromokavé rukavice. V nich je všitá stejná membrána jako u bundy.“ Díky moderním doplňkům se tak dá v současné době jezdit na motorce téměř celoročně. 

Autor:  Lenka Rezková
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 19.4.2019 09:15 do 10:15; D1 - 26.6km na trase Praha - Říkovice; nehoda; 2 havarovaná vozidla, neprůjezdný pravý jízdní pruh; 2 x OA bez zranění. NA místě PČR.
  Srážky: přeháňky, D5-136,2
  Od 19.4.2019 09:00 do 11:05; na silnici 113 u obce Ondřejov okres Praha-východ; nehoda; 2 havarovaná vozidla; bez zranění osob.

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas