Nebourám.cz: 70% Čechů neví, odkdy mohou po "vybodování" opět řídit

24. leden 2018 11:32

Za plný počet bodů zákaz řízení. Takový trest čeká české řidiče, pokud dosáhnou na kartě řidiče počtu 12 bodů. Motoristé je dostávají za to, jaké přestupky udělají. Jenže 70 procent Čechů vůbec neví, jak dlouhou dobu nesmí po vybodování řídit. Ukazují to data projektu Nebourám.cz, který umožňuje řidičům otestovat si znalosti silničního provozu.

Jak se řidič vůbec dozví, že získal 12 bodů a jeden rok nesmí řídit? Podle mluvčího Ministerstva dopravy Tomáše Neřolda mu to písemně oznámí úředníci. „Řidič je vyzván k tomu, aby odevzdal řidičský průkaz, případně i mezinárodní řidičský průkaz, ten to pak musí udělat nejpozději do 5 pracovních dnů ode dne, kdy mu byla tato výzva doručena.“ Pokud ho neodevzdá, tak mu hrozí pokuta až 5 000 Kč, protože jde o přestupek.

Čtěte také

Před vrácením oprávnění pak musí každý řidič k lékaři na zdravotní prohlídku a taky na psychologické testy. Navíc musí znovu udělat zkoušky v autoškole, říká instruktor David Kořínek. „Důležité je vědět, že zkouška se skládá nejen z té praktické části, což je jízda, ale musí absolvovat také tu teoretickou část, což jsou testy. Může jednou opravovat, ale pokud by ani tu opravu neudělal, tak musí znovu absolvovat celou autoškolu. “

Teprve potom může motorista požádat na příslušném registru řidičů o vrácení řidičského oprávnění. Na vyřízení mají úředníci ze zákona 30 dní. Do té doby nesmí pořád řídit, vysvětluje šéf dopravní policie Tomáš Lerch. „Pokud je, z hlediska zákona, osobou, která nemá řidičské oprávnění a pro nás je tzv. řidič, to znamená, jestliže je kontrolován v silničním provozu, tak je to jako kdyby řídil bez řidičského oprávnění.“

V Česku se loni vybodovalo téměř 40 tisíc řidičů. Podobně to bylo podle statistik Ministerstva dopravy i v roce 2016.

autor: hbc
Spustit audio