Nejčastější obětí cyklistických nehod jsou senioři. Jezdí na kole bez přilby

28. září  2015 v 14:20  
Cyklista bez helmy (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

Cyklista bez helmy (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

Co se v mládí naučíš, to tě může ve stáří zabít. I tak by se dalo parafrázovat známé pořekadlo z pohledu cyklistů. Právě starší lidé totiž nejčastěji jezdí bez přilby a pády z kola pak pro ně bývají fatální. Problém je v tom, že v jejich dětství se cyklistické přilby nepoužívaly.

Kunratický les, který v Praze spojuje hned čtyři městské části, je především o víkendu častým cílem cyklistických výletů Pražanů, ale kupodivu během hodiny co jsme tady nejen děti, které to mají povinné, ale i dospělí jezdí s přilbou na hlavě. 

Čtěte také: Falešné dálniční kupóny: Ztrácejí barvu a jdou snadněji poznat

„Jenom kvůli zdraví, protože stačí malé ťuknutí o beton. Používám přilbu, jelikož je to hodně důležité. Dospělí by měli jít příkladem mladším. Když člověk spadne, hlava je to nejnebezpečnější místo.“ 

A to dokládají i statistiky, pravděpodobnost, že si při pádu z kola cyklista poraní hlavu a krk je 75procentní. Ale statistiky zároveň potvrzují, že na cyklostezkách se takových nehod stává jen málo. Možná i proto, že jak jsme se přesvědčili, tady lidé dbají na své zdraví, přestože přilba není povinná. Jak ale upozorňuje šéf Besipu Martin Farář, loni zemřelo při nehodách 57 cyklistů a většina z nich právě kvůli poranění hlavy. „Přilba dokáže velmi účinně snížit riziko zranění po dopravní nehodě. Bohužel 8 z 10 cyklistů, kteří v loňském roce neměli na hlavě přilbu, zemřelo.“ 

Čtěte také: Na motorce na podzim: V termoprádle a s pláštěnkou

Statistická čísla však ukazují ještě jeden fenomén. Nejčastěji na kole umírají senioři nad 65 let, samozřejmě bez přilby. Podle dopravní psycholožky Pavly Rymešové má jejich odmítání této bezpečnostní pomůcky základ v dětství. 

„Nebylo zvykem, že se bezpečnostní přilba používala. Znamenala spíš, že člověk dělal něco nebezpečného a oni přeci nic nebezpečného nedělají. Je potřeba si uvědomit, že doprava neuvěřitelným způsobem zhoustla a s tím se samozřejmě potom pojí prolnutí cyklistické a řidičské populace.“ Je jen na lidech samotných, jestli přilbu při jízdě na kole budou používat nebo ne. Povinná je jen pro děti. 

Autor:  Eva Kézrová  (evk)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  ulice Mezilesí, Praha 20, stavební práce, Od 20.09.2018 00:00 Do 26.11.2018 23:59, Vydal: ÚMČ Praha 20
  Od 20.9.2018 09:55 do 14:00; na silnici 379 u obce Velká Bíteš okres Žďár nad Sázavou; nehoda; havarované vozidlo; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; OA bez zranění.
  silnice I/35, Chrastava - Bílý Kostel nad Nisou, okr. Liberec, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 20.09.2018 12:00 Do 20.09.2018 14:30, Strojní čištění odvodnění.

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas