Otáčky, střešní box nebo klimatizace. Čím vším zvýšíte spotřebu auta?

28. června  2016 v 13:20  
Spotřebu po cestě na dovolenou můžete šetřit stylem jízdy i vypnutím klimatizace (ilustrační foto) - Foto: Petr Jansa

Spotřebu po cestě na dovolenou můžete šetřit stylem jízdy i vypnutím klimatizace (ilustrační foto)Foto: Petr Jansa

Při cestě autem na dovolenou někdy zbytečně vyhazujeme peníze oknem. Například jen takový střešní box může podle odborníků zvýšit spotřebu auta až o několik litrů. Čeští motoristé ale spotřebu paliva na cestě za dovolenou moc neřeší.

„Nemám žádné triky, jak ušetřit palivo.“
„Jezdíme bez klimatizace a vyhazujeme.“
„To vůbec neřeším, prostě jedu.“
„Stojím co nejmíň na plynu.“ 

Ušetřit palivo na dlouhé cestě může nejen lehká noha na plynu, ale taky hmotnost zavazadel. Vyplatí se proto zvážit, co si s sebou na dovolenou vzít, a co nechat doma. „Každých sto kilogramů hmotnosti navíc zvyšuje spotřebu auta o 0,7 litru. Střešní box zvyšuje odpor vzduchu, takže je dobré ho použít jenom v případě, když je to nezbytně nutné. Když jedete po dálnici rychlostí 120 kilometrů za hodinu, je třeba počítat s tím, že spotřeba se zvyšuje až o čtyři litry,“ říká držitel mnoha rekordů v úsporné jízdě autem Rakušan Gerhard Plattner. 

Předvídavost 

V tomto případě samozřejmě záleží taky na velikosti, tvaru a umístění boxu. Snížit spotřebu a ušetřit za benzín nebo naftu pak podle něj pomůže i předvídavost. „Nejdůležitější je při jízdě předvídat, nejet příliš pomalu a ne moc rychle akcelerovat. Předejdete tím nechtěnému brzdění. Když brzdíte, ničíte energii. Je prostě zbytečné zrychlovat a pak hned brzdit. Předvídavost šetří palivo nejvíc.“ 

Čtěte také: Psaní SMSky za volantem je stejně nebezpečné jako řízení v opilosti

Ušetřit se dá i omezením klimatizace. Pokud cestuje večer nebo v noci, kdy venkovní teploty klesnou, je zbytečné ji zapínat. Přes den se ale určitě vyplatí v autě lehce chladit, aby byl člověk fit a jel bezpečněji. A snížit náklady na cestování se pak dají i správným řazením, říká držitel mnoha rekordů v úsporné jízdě autem Rakušan Gerhard Plattner. „U dieselového motoru je výhoda, že můžete otáčky udržovat velmi nízko a dosáhnete tím nižší spotřeby. U benzínového motoru to tak není. Tam je třeba udržovat otáčky mezi dvěma až čtyřmi tisíci.“ Na spotřebu má vliv také to, jaký používáte motorový olej, kvalita paliva a také to, na jakých pneumatikách jezdíte. 

Autor:  Lenka Rezková
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Srážky: přeháňky, Kunovice před Estakádou
  Srážky: přeháňky, Kunovice Estakáda
  Srážky: sněžení, D1-136,8

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas