Paříž 2016: v hlavní roli SUV a elektromobily

28. září  2016 v 10:49  
Renault Koleos - Foto:  Renault

Renault KoleosFoto:  Renault

Do Paříže se po dvou letech vrací světově nejstarší autosalón. Od soboty 1. do neděle 16. října si budou moci návštěvníci na výstavišti Porte de Versailles prohlédnout to nejnovější ze světa automobilového průmyslu. Slavnostní zahájení je ovšem naplánované už na čtvrteční večer a chybět na něm nebudou ani reportéři Českého rozhlasu. Na jaké novinky se těší nejvíce?

Autosalóny reflektují aktuální trendy motorismu, není proto divu, že na pařížskou přehlídku v početné skupině dorazí především novinky v provedení SUV. Jejich obliba mezi řidiči stále stoupá, což odpovídá i rostoucím prodejům v Evropě, Českou republiku nevyjímaje. 

Když zůstaneme u tuzemské automobilové scény, i ta bude mít v Paříži své zastoupení. Řeč je samozřejmě o Škodě Kodiaq. První sedmimístná škodovka si ve francouzské metropoli odkroutí veřejnou premiéru. Světu se ukázala už 1. září v Berlíně, teď si ji budou moci zblízka prohlédnout všichni návštěvníci autosalónu, a v Paříži hlavně mladoboleslavská automobilka oznámí, kolik bude kodiaq stát. 

Dále se očekává odhalení nové generace Audi Q5. Ta bude po vzoru částečných designových proměn sesterských modelů oplývat mnohem příkřejšími linkami. Ingolstadtská automobilka začala odhalovat druhý největší SUV model ve svém portfoliu po částech už v minulých dnech. Na prvních snímcích je zřetelný ústup oblých rysů na úkor agresivnějšímu vzezření přední masky. Q5 dorazí i jako plug-in hybrid a (zřejmě) také ve sportovně odladěné verzi RS. 

Nový Peugeot 5008 - Foto:  Peugeot

Nový Peugeot 5008Foto:  Peugeot

Do segmentu SUV dále patří i premiéry nových generací Peugeotu 3008 a 5008. Druhý jmenovaný půjde do přímého souboje se Škodou Kodiaq, francouzská automobilka ho chce uvést na trh příští rok na jaře. Dále nezapomeňme zmínit premiéru druhé generace Renaultu Koleos, postaveného na technice od Nissanu. Ten navazuje na nový designový jazyk Renaultu, který tolik učaroval u sedanu talisman. 

Pařížský autosalón, střídající se ob jeden rok s přehlídkou ve Frankfurtu, je především prezenčním setkáním kompaktních konvenčních vozů. 

Čtěte také: Autosalón v Pařiži 2016: novinky, fotky, zprávy

České oči se proto upírají kromě kodiaqu určitě také k nové, už třetí generaci Hyundai i30 z Nošovic. Tentokrát už bez třídveřové varianty, zato s notnými designovými úpravami na karoserii i interiéru. Kompletní odhalení i30 proběhlo před třemi týdny, auto chce asijská automobilka v Česku zažít vyrábět začátkem roku 2017. 

Domácí premiéru zažije nová generace Citroënu C3. Nejprodávanější model pařížské automobilky ve svém třetím vydání nápadně připomíná sesterský obrněný crossover cactus: předními úzkými světlomety i polyuretanovými polštáři na bocích. Bavorská automobilka BMW zase přiveze do Paříže novou generaci BMW 5. Tedy pevně v to věříme, už dříve se objevily informace, že by mnichovská automobilka mohla odhalení vozu odložit až na příští rok. A Japonci dovezou do Francie novou (už desátou!) Hondu Civic

Opel Ampera-e - Foto:  Opel

Opel Ampera-eFoto:  Opel

Poslední řádky očekávaných novinek na pařížském výstavišti Porte de Versailles věnujme moderním technologiím. Elektromobily se stávají už každoroční součástí nejen světových přehlídek nejnovějších automobilů, ale hlavně součástí technologického rozvoje vyspělých západních municipalit.  

Do Paříže na Mondial de l’Automobile proto dorazí například Opel Ampera-e, založený na technice Chevroletu Bolt, či Renault Zoe. Oba s dojezdem přesahujícím 300 kilometrů na jedno nabití. 

Přijeďte také, nebo poslouchejte vysílání Českého rozhlasu Radiožurnálu přímo z místa. Paříž bude po dvou letech zase na čtyřech kolech. 

Autor:  Matěj Skalický
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas