Policie musí řešit jízdu v protisměru téměř denně

4. prosinec 2017 12:26

Taky si říkáte, že najet na dálnici v protisměru je prakticky nemožné a vám se to nikdy nemůže stát? Z policejních statistik vyplývá, že se to podaří asi tak jednomu řidiči denně. Policie do konce letošního listopadu odhalila téměř 300 vozidel, která právě v protisměru po silnici nebo dálnici jela. Následky mohou být tragické. Vyhnout se autu, které proti vám často jede víc, než sto kilometrovou rychlostí není vůbec jednoduché.

Jeden z posledních případů se stal v noci ze čtvrtka na pátek. Asi 80letý řidiči jel v protisměru po dálnici D8 u Prahy, pokračuje mluvčí pražské policie Jan Daněk: „Policejní hlídky následně našly vozidlo havarované na úrovni Kostelecké ulice, kde se čelně střetlo s jiným vozidlem. Policisté z pohotovostní motorizované jednotky, kteří přijeli na místo, museli u jednoho z vozidel rozbít okno, aby se do něj mohli dostat a vyprostit řidiče.“

Čtěte také

Řidič, který na dálnici najel špatným směrem, nehodu nepřežil. Podle dopravního experta z Ústředního auto moto klubu Igora Siroty si člověk vůbec nemusí uvědomit, že jede v protisměru: „Do setkání s prvním autem, které jede v protisměru, a i tam můžeme zaváhat, že on jede špatně, to je první moment. A druhý je, že jsem najel špatně a teď je potřeba vydržet to a někde zase sjet.“

Jiní se mohou splést, protože jsou pod vlivem návykové látky. Na auto v protisměru většinou policii upozorní ostatní řidiči. Jeden takový nedávno volal z dálnice D1 i na call centrum Zelené vlny: „Na 161.km dálnice D1 jedu směrem na Prahu, ale všiml jsem si, že ve směru na Brno jede auto v protisměru.“

Odhalit auto dokážou také kamery na mýtných branách. Ty dají informaci do policejního systému, že tudy někdo projel ve špatném směru. Policie pak část dálnice uzavře, vysvětluje Tomáš Lerch: „To znamená, že dálniční hlídky zastavují provoz, kontrolují daný úsek a v případě, že se potvrdí, že vozidlo jede v protisměru, tak hlídka kontaktuje řidiče, následně vozidlo otočí a teprve potom je provoz obnoven. V některých případech je používána i letecká podpora.“

Pokud nevíte, jestli na dálnici najíždíte správně, tak policie doporučuje řídit se podle dopravních značek. Dalším poznávacím znamením je třeba připojovací pruh, do kterého musíte vjet, pokaždé když najíždíte na dálnici. Pokud si i přesto spletete směr, tak co nejrychleji zastavte u krajnice a informujte policii na lince 158.

autor: hbc
Spustit audio