Porucha vozu nebo nehoda v zahraničí: Jak vám pomůže asistenční služba?

17. červen 2015 13:20

I na dovolené se může vaše auto porouchat. Proto je dobré mít sjednanou asistenční službu. S čím vám pomůže? A jak v zahraničí řešit nehodu?

Nehoda nebo porucha auta v zahraničí vás může přijít i na desítky tisíc korun. Právě proto existují asistenční služby. Ty vám s řešením nepříjemností kolem auta pomohou i na dovolené v zahraničí a komunikovat s vámi budou česky. Řidičů jsme se ptali, jestli by byli ochotní si za asistenční službu i připlatit.

„Jojo, zaplatila bych. A já i tak mám. Takže v pořádku.“
„Mám služební vůz a je to všechno v rámci firmy. Ale kdybych měla svůj soukromý vůz a jela do zahraničí, tak určitě budu chtít mít komfort.“
„Vzhledem k tomu, že pracuji v zahraničí, tak by se mi to docela hodilo. Kolikrát už jsem měl problémy na cestě. Ale vždycky jsem si pomohl sám nějakým způsobem.“

Před cestou na dovolenou bychom si měli nejprve zkontrolovat platnost pojištění auta. Asistenční službu k pojistce zpravidla máme sjednanou, záleží ovšem na tom, v jakém rozsahu.

Čtěte také

Co všechno asistenční služba může zahrnovat, popisuje Igor Sirota z ÚAMK: „Vztahuje se to od havárie, poškození nechtěného, vašeho vlastního zavinění, ale může to být i krádež, další věci, nebo dokonce i zdravotní potíže samotného řidiče.“

S operátorem budete i ze zahraničí komunikovat v češtině. Dostanete rady, jak kterou situaci řešit, případně vám v místě zajistí servisního technika. Ten vám může doplnit pohonné hmoty, pomoct s opravou nebo s vyproštěním vašeho vozu.

„Ve variantě, kdy víte, že to vozidlo se nepohybuje, je třeba říct tomu operátorovi na telefonní lince, co by to tak mohlo být. Poté vám sdělí, kdo a přibližně do jaké doby přijede. Bude se snažit to auto opravit na místě. Pakliže se to nepovede, tak vás odtáhne do nejbližšího servisu a budete řešit, zda tam počkáte. Máte i příspěvek na ubytování. Případně máte příspěvek na získání náhradního vozidla.“

Čtěte také

Nehoda v zahraničí

I v zahraničí můžeme nabourat. V takovém případě je vždy nutné zajistit místo nehody a bezpečnost zúčastněných, a zavolat policii. Ta nehodu vyšetří. Pokud jde o drobnou nehodu, můžeme ji vyřešit pomocí evropského formuláře o dopravní nehodě bez policie. Vyplníme formulář ve dvou jazycích. V češtině a takovém, kterému rozumí druhý účastník nehody, tedy většinou v angličtině nebo němčině.

Závady raději řešit před cestou

I když máte asistenční službu, pro váš klid i pohodu je dobré auto před cestou důkladně zkontrolovat nebo navštívit servis, jak potvrzuje Martin Kudrna, vedoucí jednoho z pražských autoservisů: „Určitě doporučuju, jakmile je jakákoliv závada, nepodceňovat to, zajet do servisu. Ideální je tu závadu zafinancovat dřív, než dojde k tomu, že potřebujete servis v zahraničí.“

Spustit audio