Řidiči pod vlivem drog letos způsobili už desítky nehod

8. června  2017 v 11:20  
Drogy (ilustrační foto) - Foto: Free Digital Photos

Drogy (ilustrační foto)Foto: Free Digital Photos

Za první čtyři měsíce letošního roku řešila policie 80 dopravních nehod, za které mohli zdrogovaní řidiči. Ve více než třetině případů byli navíc zároveň i opilí. Například v neděli ráno naboural na Prostějovsku na dálnici D46 polský řidič cisterny, který si před jízdou vzal drogy. Provoz na dálnici byl kvůli tomu zastavený víc než 20 hodin. Na otázky Hanky Shánělové odpovídal v odpoledním Radiožurnálu Luděk Hubáček z motoristické redakce.

Máme šanci v provozu poznat, že je na silnici zdrogovaný řidič? Jak se nejčastěji chová při řízení? 

Hodně záleží na tom, pod jakou drogou řídí. Podle vedoucího lékaře DROP INu Jiřího Presla třeba pervitin je nebezpečný v tom, že řidiči vůbec necítí únavu. „Má pocit energie, zvýšeného sebevědomí, má pocit, že je jednička, že všechno zvládne a podle toho se také může chovat. Což je právě v silničním provozu ta nebezpečná věc.“ 

Naopak marihuana za volantem hodně zpomaluje reakce. Na první pohled nemusí lidé vůbec zdrogovaného řidiče poznat. Podle BESIPu můžou někteří agresivně předjíždět nebo třeba zvláštně kličkovat na silnici. Takové chování ale vždy neznamená, že ještě někdo řídí pod vlivem drogy. 

Když bude mít někdo podezření, že viděl někoho, kdo podle něho řídí pod vlivem drogy nebo alkoholu, co je dobré udělat? 

Rozhodně se nedoporučuje takového člověka zastavovat. Šéf BESIPu Martin Farář radí, abyste zavolali policii. „Není problém zvednout telefon, zavolat na policii a takové chování oznámit. Určitě je dobré zapamatovat si registrační značku takového vozidla, protože to jediné pomůže s jeho identifikací.“ Farář ještě dodal, že také není dobré se na silnici se zdrogovaným řidičem hádat, nebo na něj jakkoliv gestikulovat. Nikdo totiž neví, jak pak takový člověk zareaguje. 

Jakým způsobem vlastně policie odhaluje drogy za volantem? 

Policisté umí zjistit drogu pomocí speciálního přístroje, vysvětluje mluvčí prezidia Petr Habenicht: „Orientační zkouška se provádí odběrem tělních tekutin. V případě pozitivního výsledku vyzve policie řidiče, aby podstoupil odběr krve ve zdravotnickém zařízení.“
K odběru stačí malý vzorek slin nebo třeba potu z čela. Za řízení pod vlivem návykové látky hrozí řidiči ve správním řízení pokuta až 20.000 Kč. V případě trestního stíhání pak až 3 roky vězení. 

Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  D5, mezi km 8 a 1, ve směru Praha, Pozor! Tvoří se kolona vozidel, Od 21.03.2018 07:33 Do 21.03.2018 11:33
  Od 21.3.2018 07:50 do 09:50; v ulici Kunratická v obci Liberec; autobusová zatávka Východní; nehoda; havarované vozidlo; probíhá vyšetřování nehody; OA x chodec se zraněním. Na místě PČR a ZZS.
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Cínovec 2

Speciály

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace