Řidiči si musí zvykat na nové názvy paliv. Ty se sjednotí v rámci Evropské unie

2. března  2017 v 13:20  
K označnení diesel přibude kolečko a B7 (ilustrační foto) - Foto: Khalil Baalbaki

K označnení diesel přibude kolečko a B7 (ilustrační foto)Foto: Khalil Baalbaki

Čerpací stanice stále častěji vymýšlejí vlastní názvy paliv. Ze stojanů tak pomalu mizí známé označení Natural nebo Diesel. Nahrazují je názvy typu Efecta nebo MaxxMotion. Řidiči pak můžou mít problémy poznat, jaké palivo vlastně tankují. O problematice mluvil šéfredaktor Petrol magazínu Jiří Kaloč.

Proč čerpací stanice stále častěji nahrazují známé označení paliv vlastními názvy? 

Velké řetězce čerpacích stanic jako je Benzina nebo Mol si sami upravují naftu nebo benzin přidáním aditiv. Ty vylepšují vlastnosti paliva ve prospěch zákazníka, respektive motoru jeho vozidla. Vždy se jedná o originální recepturu složenou z několika složek. Každá z nich má v palivu svou funkci a její podíl určuje, jak moc je účinná. A právě podílem jednotlivých složek se firmy tají a zároveň se potom prostřednictvím speciálního názvu snaží oslovit zákazníka s tím, že právě jejich produkt je jedinečný a maximálně prospěšný motoru. 

Jak se v nich mají řidiči vyznat, když jednotlivé sítě mají jiné názvy. Nemůžou řidiči omylem natankovat jiné palivo? 

Myslím si, že ne. Když si motoristé přečtou na stojanu čerpací stanice všechny údaje včetně malého štítku, který tam být musí, kde je plný název, že se jedná například o bezolovnatý benzín a ještě je tam oktanové číslo, tak se určitě nemohu splést. 

Evropská unie zavádí jednotné značení paliv symboly čtverce nebo třeba kolečka, jaký budou mít význam a kdy se objeví na českých čerpacích stanicích?  

Cílem tohoto opatření je sjednotit označování různých druhů pohonných hmot ve všech členských státech Evropské unie. Princip značení je docela jednoduchý. Obchodní názvy paliv se měnit nemusí, jen se rozšíří výše zmíněný štítek o geometrický obrazec, kde bude u každého typu paliva jiný symbol. Benzín bude mít čtverec, nafta kolečko a plynná paliva kosočtverec. U geometrických útvarů bude i písmeno, které označuje druh paliva, a číslo, které znamená procentuální podíl biosložky. Třeba dnešní Natural 95 tak, jak ho známe, se bude označovat E5, což znamená, že v něm je pětiprocentní podíl etanolu, nafta zase B7, což znamená sedmiprocentní podíl bionafty. 

Autor:  Luděk Hubáček  (Hbc)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 5:30–19:30, sobota–neděle 8:30–19:30 – ráno každých 15 minut, celý den každých 30 minut + mimořádné relace  |  Délka pořadu: 1 minuta  
 

Nové články v rubrice

 • 27. června  2017 v 08:20     Audio  rubrika: Aktuálně

  Na dovolenou autem: Chorvatsko

  Jedním z dlouhodobě nejvyhledávanějších míst, kam Češi v létě jezdí na dovolenou, je Chorvatsko. Loni jich tam odjelo bezmála tři čtvrtě milionu a podobné to bude i v letošním roce. V našem týdenním seriálu vám nabízíme...

   
 • 26. června  2017 v 08:40     Audio  rubrika: Aktuálně

  Na dovolenou autem: Rakousko

  Prázdninový motoristický seriál zahajujeme v Rakousku. V zemi, kam řada Čechů vyráží za vysokohorskou turistikou. Především tudy vede trasa k Jadranu. Na co se cestou připravit?

   
 • 18. června  2017 v 05:30     Audio  rubrika: Aktuálně

  Řidiči by si teď měli dát větší pozor na srážku se zvěří

  Tento týden se na Domažlicku po srážce s jelenem zranil cyklista a na Benešovsku začátkem června zvíře zavinilo smrt motorkáře. A právě v tomto období by podle Ústředního automotoklubu měli řidiči počítat se zvýšeným...

   

Na jakých stanicích vysíláme?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 27.6.2017 20:40 do 22:45; na silnici 3842 u obce Brno; nehoda; 2 havarovaná vozidla; střet OA s cyklistou se zraněním. HZS, ZZS a PČR na místě.
  Srážky: déšť, D1-27,8
  Viditelnost: snížená viditelnost na méně než 100 m, Červenohorské sedlo

Speciály

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace