Řidiči si musí zvykat na nové názvy paliv. Ty se sjednotí v rámci Evropské unie

2. března  2017 v 13:20  
K označnení diesel přibude kolečko a B7 (ilustrační foto) - Foto: Khalil Baalbaki

K označnení diesel přibude kolečko a B7 (ilustrační foto)Foto: Khalil Baalbaki

Čerpací stanice stále častěji vymýšlejí vlastní názvy paliv. Ze stojanů tak pomalu mizí známé označení Natural nebo Diesel. Nahrazují je názvy typu Efecta nebo MaxxMotion. Řidiči pak můžou mít problémy poznat, jaké palivo vlastně tankují. O problematice mluvil šéfredaktor Petrol magazínu Jiří Kaloč.

Proč čerpací stanice stále častěji nahrazují známé označení paliv vlastními názvy? 

Velké řetězce čerpacích stanic jako je Benzina nebo Mol si sami upravují naftu nebo benzin přidáním aditiv. Ty vylepšují vlastnosti paliva ve prospěch zákazníka, respektive motoru jeho vozidla. Vždy se jedná o originální recepturu složenou z několika složek. Každá z nich má v palivu svou funkci a její podíl určuje, jak moc je účinná. A právě podílem jednotlivých složek se firmy tají a zároveň se potom prostřednictvím speciálního názvu snaží oslovit zákazníka s tím, že právě jejich produkt je jedinečný a maximálně prospěšný motoru. 

Jak se v nich mají řidiči vyznat, když jednotlivé sítě mají jiné názvy. Nemůžou řidiči omylem natankovat jiné palivo? 

Myslím si, že ne. Když si motoristé přečtou na stojanu čerpací stanice všechny údaje včetně malého štítku, který tam být musí, kde je plný název, že se jedná například o bezolovnatý benzín a ještě je tam oktanové číslo, tak se určitě nemohu splést. 

Evropská unie zavádí jednotné značení paliv symboly čtverce nebo třeba kolečka, jaký budou mít význam a kdy se objeví na českých čerpacích stanicích?  

Cílem tohoto opatření je sjednotit označování různých druhů pohonných hmot ve všech členských státech Evropské unie. Princip značení je docela jednoduchý. Obchodní názvy paliv se měnit nemusí, jen se rozšíří výše zmíněný štítek o geometrický obrazec, kde bude u každého typu paliva jiný symbol. Benzín bude mít čtverec, nafta kolečko a plynná paliva kosočtverec. U geometrických útvarů bude i písmeno, které označuje druh paliva, a číslo, které znamená procentuální podíl biosložky. Třeba dnešní Natural 95 tak, jak ho známe, se bude označovat E5, což znamená, že v něm je pětiprocentní podíl etanolu, nafta zase B7, což znamená sedmiprocentní podíl bionafty. 

Autor:  Luděk Hubáček  (Hbc)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Povětrnostní podmínky: silný vítr, Karlovy Vary - obchvat
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Karlovy Vary - obchvat
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Kamenný Dvůr

Speciály

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace