Silnice I/35 je přetížená. Řidiči si z ní udělali náhradu za D1

2. května  2013 v 09:10  
Na silnici I/35 se tvoří kolony (ilustrační foto) - Foto: Lukáš Milota

Na silnici I/35 se tvoří kolony (ilustrační foto)Foto: Lukáš Milota

Kolony aut, nervózní řidiči a uzavírky – situace na nejfrekventovanější komunikaci Pardubického kraje, silnici I/35. Plánované opravy dálnice D1 sice začnou až 9. května, ale řada řidičů jezdí po jiné trase už dnes. Volí raději pomalejší a delší jízdu po pětatřicítce. I na ní se však opravuje, a to přímo na jednom z nejproblematičtějších míst – u tunelu Hřebeč na Svitavsku.

Tunel je v jednom směru úplně zavřený. Řidiči proto musí jet směrem od Olomouce přes kopec po staré silnici. Kolony se však tvoří po celé trase této silnice. Někteří řidiči kamiónů jí přesto dávají přednost před cestou po D1. 

„Když jedeme z Ostravy, vždycky zamíříme na Olomouc, Mohelnici a pokračujeme tudy. Je to lepší cesta. Dálnice je nuda,“ tvrdí řidič Jan Vávra. „Dálnici se vyhýbám, protože je na ní často nějaký problém. A její stav je strašný,“ stěžuje si Petr Svoboda. 

Čtěte také: Strategické parkoviště na D1 bude uzavřené. Kde zaparkují kamióny?

Tito šoféři kamiónů jezdí po silnici I/35 dobrovolně, ale například František Peterka po ní musí. „Máme to nařízené kvůli mýtnému, aby se ušetřilo,“ vysvětluje a stěžuje si na hustý provoz. 

Místní nechápou, proč kamióny jezdí právě tudy 

Bude hůř! V červnu se uzavře tunel Hřebeč úplně. Zatímco teď opravují most při omezeném provozu, kdy řidiči směrem od Svitav na Moravskou Třebovou projedou tunelem a v opačném směru musí přes kopec, od poloviny června čekají serpentiny přes kopec na všechny řidiče. Úplná uzavírka potrvá celý měsíc, a to kvůli výměně kabelového žlabu. 

Karel Musil, který kopec denně zdolává při cestě do práce, bude nejspíš ještě rozzlobenější. „Zlobím se na řidiče kamiónů. Provoz je hustý, auta se předjíždějí, dopravní situace je rok od roku horší. Nechápu, proč si vybírají tuto trasu. Myslím, že by bylo jednodušší, kdyby se vydali po D1,“ zamýšlí se. „Takhle blokují cestu a omezují ostatní řidiče,“ dodává. 

Čtěte také: Středočeské obce se obávají, že je kvůli rekonstrukci D1 zaplaví auta

Kamiónů na této silnici každým dnem přibývá. Někteří řidiči se začali dálnici D1 vyhýbat kvůli avizovaným omezením, čehož si všimla i svitavská policie. Její vedoucí Jaroslav Krůl upozorňuje, že policisty bude vidět mnohem častěji. 

Jak se vyhnout kolonám? 

„Zvyšujeme dohled nad daným úsekem a apelujeme na řidiče, aby jezdili opatrně, přizpůsobili rychlost komunikaci a situaci v dopravním provozu, aby nedocházelo k dopravním nehodám,“ zdůrazňuje. 

A rada, jak se vyhnout kolonám? Pokud nemusíte právě po I/35, zvolte jinou silnici. Komunikace I/35 je totiž nejvytíženější spojnicí mezi Čechami a Moravou. Podle plánu ji měla nahradit rychlostní komunikace, jenže její výstavba se stále odkládá. Podle optimistických předpokladů by R35 mohla nahradit stávající silnici první třídy nejdříve za sedm let. 

Autor:  Věra Pavlasová  (PAV)

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 18.11.2018 00:40 do 01:40; na silnici 198 u obce Toužim okres Karlovy Vary; U obce Kojšovice.; všechny nehody byly odstraněny, nejsou hlášeny žádné další problémy; OA x Zvěř, bez zranění osob. Na místě ...
  Od 18.11.2018 01:20 do 03:25; na silnici 25328 u obce Zabrušany okres Teplice; nehoda; převrácené vozidlo; probíhá vyšetřování nehody; Převrácené OA na střechu, bez zranění osob, na místě PČR.
  Od 18.11.2018 01:20 do 02:20; D1 - 11km na trase Říkovice - Praha; zvěř na vozovce; sjízdné se zvýšenou opatrností

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas