Startují deváté Výmoly.cz: Nahlaste a pomozte opravit poškozené silnice

6. května  2019 v 11:00  
Výmol u České Třebové (ilustrační foto) - Foto: Josef Ženatý

Výmol u České Třebové (ilustrační foto)Foto: Josef Ženatý

V pondělí 6. května 2019 začíná 9. ročník projektu Výmoly.cz, jehož partnerem je i Zelená vlna Radiožurnálu. Do konce července můžete hlasovat v anketě o nejhorší českou silnici. Informace jsou předávány silničářům, pomáhají při plánování oprav.

Za dobu fungování projektu už řidiči označili na tuzemských silnicích skoro 8 tisíc děr. Vloni získala nejvíc hlasů rozbitá silnice na Blanensku v obci Lhota Rapotina. 

Autor projektu Petr Čaník přibližuje, jak přidávat nové výtluky na webu www.vymoly.cz nebo přes mobilní aplikaci Vymoly.cz: „Dají přidat výtluk. U něj zaznačí lokaci. Nahlásí, jak hodnotí míru závažnosti toho úseku. Můžou připojit fotografii i případně nějakou poznámku. Následně dají odeslat. Informace odchází k nám do systému, odkud ji následně posíláme silničářům." 


Výtluky poškozují pneumatiky i celá kola 

Jedné díře na silnici se šikovně s autem vyhnete a o další si div neurazíte kolo. To je po zimní sezóně běžný stav některých českých silnic. Jak moc trpí kola aut po vjetí do výtluku, zjišťoval náš reportér. 

„S Janem Malým v autoservisu v Berouně stojíme mezi dvěma zvedáky a za námi jsou naskládaná kola. Tady to vypadá, že řidič vzal nějakou díru, protože ráfek je zdeformovaný,“ popisuje reportér Radiožurnálu Luděk Hubáček. 

„Ten disk, když je mírně zdeformovaný, většinou se dá srovnat na speciální rovnačce. Když je více poškozený, tak už nic nepomůže a musí se vyměnit,“ přibližuje Malý. 

(Ilustrační foto) - Foto: Jan Rosenauer

(Ilustrační foto)Foto: Jan Rosenauer

Jak často se v autoservisu po zimě setkávají s tím, že přijede řidič s kolem poškozeným nějakým výmolem? „Letos to byla už tři vozidla. Jedno bylo na plechových discích. To se podařilo srovnat tady u nás. A pak dvě na hliníkových discích, kde byly na jednom autě praskliny, byly popraskané ty disky, tak jsme je odvezli do speciální opravny disků, kde je opravili, znovu nalakovali,“ vysvětluje Jan Malý. 

Oprava disku může stát v některých případech až několik tisíc korun. Kromě disků se o díru na silnici můžou poškodit i pneumatiky, které se pak většinou musí vyměnit. 

Kde vymáhat náhradu škody 

Po kom můžou řidiči vymáhat škodu, kterou způsobil špatný stav komunikace? Podle Lucie Žulovské z České asociace pojišťoven mají řidiči hned několik možností: „Jeden nárok může být, kdy řidič má sjednáno havarijní pojištění vozidla. Druhá věc je, že pokud tedy řidič havarijní pojištění sjednáno nemá, tak v případě, že dojde k poškození jeho vozidla, se teoreticky může obrátit s nárokem na náhradu škody i na správce dané komunikace, který za škodu odpovídá.“ 

Jenže podle policie mají řidiči nárok na odškodnění jen v případě, že se jednalo o nepředvídatelnou událost. Tedy, že správce komunikace výmoly neoznačil dopravní značkou nebo nějakou zábranou.
 

Autor:  Luděk Hubáček  (Hbc)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 19.5.2019 21:10 do 23:15; na silnici 11216 u obce Čechtice okres Benešov; silnice č. 11216 mezi obcemi Jeníkov a Chmelná; nehoda; OA x srnec, PČR jede na místo
  Od 19.5.2019 21:10 do 23:15; na silnici 1025 u obce Jíloviště okres Praha-západ , délka 925m; nehoda; DN OA x zvěř
  D11, km 32, ve směru Praha, porouchané vozidlo, zdržení, překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností, Od 19.05.2019 19:15 Do 19.05.2019 22:00, u středových svodidel odstavené OA pro poruchu.

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas