Test nouzového systému eCall: Pomoc přivolá automaticky i tlačítkem

14. května  2015 v 12:40  
Nouzový systém eCall - Foto: Dominika Nováková

Nouzový systém eCallFoto: Dominika Nováková

Při nehodě automaticky aktivuje záchranáře. Přivoláte si jím i pomoc při jiných komplikacích na cestách. Od roku 2018 bude povinný. Otestovali jsme ho při cestě do zahraničí.

Ročně má v Evropské unii zachránit na 2500 životů. Systém, který přivolá pomoc, pokud se s autem něco stane. To je eCall. Povinný bude v každém novém voze od roku 2018. Funguje už dnes. V současnosti se testuje také jeho nová varianta pro kamiony a nebezpečné náklady. Reportérka Radiožurnálu Dominika Nováková jej vyzkoušela poprvé mimo území České republiky. 

eCall zrychlí příjezd záchranářů k nehodě, pomůže i při jiných potížích 

Chvíli poté, co reportérka na tabletu stiskne tlačítko, hlasí se operátor: „Dispečink, jak vám mohu pomoci?“ Vidí i polohu, odkud žádost o pomoc přichází. V našem případě z Chorvatska. 

Čtěte také: Jste si jistí, zda můžete za volant bez brýlí? Otestují vás na benzínce

V prvním okamžiku systém odesílá data o místě, o vozidle, jeho rychlosti v době události, případně jaká byla síla nárazu. Dominika Nováková testuje novou verzi systému, určenou pro kamiony. Pomoc si ale může vyžádat kdokoliv. „Zavolat může jak řidič nákladního tak i osobního vozidla. S eCallem se dovolá vždycky na linku 112 nebo pak na centrum, které je napojeno při nějaké poruše,“ vysvětluje Petr Vomáčka z Ústředního automotoklubu (ÚAMK) a pokračuje: „Pokud tomu řidiči třeba dojde benzín, nebo píchne, tak zase zmáčkne to žluté tlačítko, což je pomoc. Když je mi opravdu špatně, nebo mám problémy, že léky zafungovaly jinak, než by měly, necítím se dobře, tak opět si zmáčknu ten eCall. Zavolá mi to pomoc a operátor se mnou řeší vzniklou situaci.“ 

Zásah u zimní dopravní nehody na Jičínsku (ilustrační snímek) - Foto:  LZS HK

Zásah u zimní dopravní nehody na Jičínsku (ilustrační snímek)Foto:  LZS HK

Při vážnější nehodě auto zavolá pomoc samo. Jsou proto důležité zapnuté bezpečnostní pásy. „Protože podle těch pásů hasiči ví, kolik je lidí ve vozidle. Rovnou i podle síly nárazu volají sanitu nebo vrtulník. Už mají informaci, co to je za auto, jaký to je motor, VIN kód... De facto všechno co potřebují vědět, mají,“ Petr Vomáčka přibližuje automatickou funkčnost systému eCall. Ten ihned po nehodě aktivuje palubní jednotku a vytvoří komunikační kanál. 

Systém eCall je definitivně schválený Evropským parlamentem. Povinný bude od roku 2018 v nových vozidlech. Zkrátí se díky němu doba do příjezdu záchranářů na místo nehody. V České republice by měl každoročně zachránit 70 lidí. 

Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 24.5.2019 14:05 do 15:30; D11 - 52.7km na trase Praha - Hradec Králové; porouchané vozidlo, očekávejte zdržení; neprůjezdná zpevněná krajnice; pro poruchu odstavené vozidlo (v odstavném pruhu ...)
  Srážky: přeháňky, Jarošov
  Od 24.5.2019 14:05 do 16:10; v ulici Klatovská třída v obci Plzeň; nehoda; 2x OA bez zranění, bez úniku PHM, na místo policie

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas