V modernizovaných úsecích D1 se vedle sebe dvě auta nevejdou

19. března  2014 v 12:09  
dopravní omezení na dálnici D1 (ilustrační foto) - Foto: Ondřej Jánoška

dopravní omezení na dálnici D1 (ilustrační foto)Foto: Ondřej Jánoška

Výrazné komplikace čekají řidiče na dálnici D1 kvůli její modernizaci. Prakticky celý příští týden hned na dvou úsecích bude volný pouze jeden jízdní pruh a od dubna začnou dělníci s demolicí vozovky. Všechna auta tak pojedou pouze po jedné polovině dálnice. A to až do prázdnin.

Pohodový a z hlediska dopravy bezproblémový průběh loňské přípravné části modernizace naší nejhorší dálnice řidiče příjemně překvapil a tak se mnozí těší na její pokračování. „Už aby to bylo hotové. Bylo to dobré, šlo to. Myslím, že to bude vypadat hodně podobně jako loni.“ 

Čtěte také: Jak na Slovensku funguje objektivní odpovědnost provozovatele vozidla?

Jenže to je omyl. Letos čeká motoristy opravdová zkouška trpělivosti a ohleduplnosti a začne se hned v pondělí. Řidiči, kteří pojedou na Prahu od 112. a 75. kilometru D1 musejí počítat s tím, že kvůli stavbě mobilních svodidel pojedou jen jedním pruhem a to až deset kilometrů, takže jak upozorňuje šéf dálničního oddělení Bernartice Pavel Holejšovský, musí počítat s kolonou. „Před modernizovaným úsekem, kde budou vozidla dobrzďovat, musí řidiči včas zapnout varovná světla a informovat řidiče za sebou,“ říká Pavel Holejšovský. 

Bude nám muset stačit jenom půlka 

Až se postaví zmíněná svodidla, pak – nejpozději od 1. dubna – budou auta v obou směrech jezdit pouze po jedné polovině dálnice, protože tu druhou začnou dělníci bourat. Minimálně tři měsíce tak řidiče čeká jízda ve dvou velmi úzkých pruzích – levý 2,5 metru pravý 3,15. Občas ovšem ani to ne. 

„V těchto místech budeme osazovat dopravní značku, kterou zatím řidiči na našich cestách nepotkali. Bude znamenat střídavou jízdu tak, aby se minimalizovala mezera mezi vozidly, ale nebudou se moc předjíždět kamióny a osobní auta vedle, protože by se do toho prostoru nevešla,“ popisuje Milan Dont z ministerstva dopravy. 

Čtěte také: Mýtný systém prošel rozsáhlou modernizací

A protože začátky bývají nejtěžší, tak právě duben bude pro řidiče na D1 asi nejnáročnější. Musejí si zvyknout, že až třetinu ze 70 kilometrů mezi Šternovem a Jihlavou pojedou až do podzimu obousměrně v úzkých pruzích po jednom pásu dálnice D1. Veškeré dění bude sledovat Zelená vlna Radiožurnálu, jejíž redaktoři v případě jakýchkoli problémů okamžitě vstoupí do vysílání. 

Autor:  Eva Kézrová  (evk)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 13.11.2018 01:40 do 03:45; na silnici 275 u obce Dymokury okres Nymburk; nehoda; havarované vozidlo; probíhá vyšetřování nehody; OA x Zvěř, bez zranění osob, na místě PČR.
  D8, mezi km 40.6 a 39.9, ve směru Praha, práce údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 13.11.2018 08:00 Do 13.11.2018 16:30, , údržba skal a svahů, zdroj: ŘSD
  D1, mezi km 54.5 a 54, ve směru Praha, práce údržby, levý jízdní pruh uzavřen, Od 13.11.2018 08:00 Do 13.11.2018 17:00, Oprava středových svodidel po dopravní nehodě., údržba a opravy svodidel, zdroj: ...

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas