Volně ležící předměty v autě mohou při nehodě zabíjet

26. říjen 2017 10:56

Možná v autě běžně míváte položený mobilní telefon na palubní desce a láhev s vodou na sedadle spolujezdce. Jenže všechny takto nezabezpečené předměty se při prudkém brzdění, nebo nárazu při nehodě mohou proměnit v nebezpečné projektily.

S Petrem Vomáčkou z ÚAMK teď sedíme v autě na Mosteckém polygonu, máme tu poházené kusy molitanu a vypadá to, jako bychom vykuchali jednu ze sedaček. Má to ale simulovat situaci, ve které máme různě ve voze poházené předměty. Budeme zkoušet, co auto dělá při rychlosti 90 km/h se špatně uloženým nákladem. Sotva se rozjedeme, některé předměty už padají. Postupně zrychlujeme až na devadesát a prudce brzdíme.

Čtěte také

„Teď jsme zabrzdili a na zádech máme plno tašek, PET lahev, nebo pokud máme špatně připevněné lyže na zimu, tak nám přiletěly lyže. Může se stát, že nám rozdrtí ruku u řadicí páky, pokud to auto jde přes střechu nebo případně i na bok, tak vypadnou i další věci, které jsou ve schránce ve dveřích a nedej bože pokud je tam nějaké zvíře. Řidič je vždy odpovědný za náklad, který převáží a hrozí za to i u nás pokuta,“ říká Petr Vomáčka z ÚAMK

Reálnou zkušenost z nehody, kdy posádku vozu zranil volný předmět v autě, popisuje i dobrovolný hasič Vojtěch z Pardubicka. „Byla to nehoda dvou osobních automobilů, v jednom z vozidel převáželi podsedák pro děti volně položený na sedadle. Při srážce byl pak ten podsedák vymrštěn zezadu řidiči do hlavy.“

Pohybem volných předmětů v autě se u nás zabývá certifikační společnost TÜV SÜD. Vedoucí její zkušební laboratoře pasivní bezpečnosti Martin Škopek vysvětluje, jak nebezpečné může být převážení těžkých věcí, jako je třeba plný sud piva. „To je přesně ten model, kdy vám ta pevnost těch zadních sedadel neudrží ten sud a opravdu je velké riziko, že celý proletí až do prostoru pro cestující. Protože pokud se bavíme, že máme sud, který má 60 kilogramů, narážíme v padesáti kilometrech za hodinu, máme tedy zhruba třicetinásobné přetížení, tak ten sud najednou váží třicetkrát víc.“

A v jeho pohybu mu nezabrání ani uchycení běžnými popruhy. Proto ty nejtěžší věci by měly být v autě uloženy vždy na dně kufru, a co nejblíž k zadním sedačkám. I obyčejný nákup v igelitové tašce je lepší uložit do kufru, než ho nechávat například na sedadle spolujezdce uvnitř auta.

autor: Jan Pastor
Spustit audio