Zacouvat anebo zajet popředu?

9. listopadu  2013 v 13:20  
Problémy s parkováním? - Foto:  Parkuj jako člověk

Problémy s parkováním?Foto:  Parkuj jako člověk

Náš nedávný projekt Parkuj jako člověk jasně potvrdil, že zaparkovat je pro některé řidiče daleko složitější než projet napříč republikou. A nejen proto, že míst k parkování je málo a tak auta často stojí třeba na chodníku. Jsou i tací, co se vyhýbají parkování v podélné řadě a zásadně odstavují auto jen v kolmém stání. Ale ani to není vždycky jednoduché.

Typická městská ulice, konkrétně na pražském Jižním Městě, kde nejsou parkovací místa v kolmém stání vyznačena bílými pruhy a tak auta stojí, jak jejich řidiče právě napadlo. Někteří to zvládli přímo ukázkově, ale třeba červená Octavia stojí pěkně nakřivo, takže řidič vedle stojící modrého golfu bude mít docela problém dostat se za volant. A přitom pravidla pro parkování by podle vedoucího Besipu Romana Budského měli všichni řidiči znát z autoškoly. 

Čtěte také: Stačí sledovat internet a barevná světýlka a zaparkujete své auto na první pokus

„Samozřejmě pokud možno stát kolmo, protože tak zaberete co nejmíň místa z hlediska šířky. Když se to nepodaří napoprvé, to se stane i zkušenému řidiči, lehce couvnout, dorovnat, nic se neděje,“ říká Roman Budský. Potupa to určitě není, naopak ohleduplnost vůči ostatním. Vždyť teoreticky by na obou stranách ulice měl parkovat stejný počet aut, ale jak vidím i tady, praxe je úplně jiná. Zajímavé je ale také sledovat, jak lidé do kolmého stání zajíždějí. 

„Většinou předem. Po čumáku – už jsem tak naučený. Lépe potom vycouvám,“ popisují řidiči. Což ale v některých případech nemusí být výhodné. Roman Budský se proto přiklání spíše k opačné variantě. „Řada lidí najíždí popředu, ale když potom budete chtít vyjet do silnice, kde je velký provoz, tak to může být ošidné, protože nevidíte za sebe, jestli můžete nebo nemůžete vyjet do průběžného pruhu. Potom může dojít k nějaké kolizní situaci. Takže tady bych doporučoval raději do mezery couvnout, protože máte přehled o tom, co se děje za vámi. Zajíždíte tam z volného pruhu a potom vlastně vyjíždíte popředu a daleko lépe si pohlídáte situaci,“ vysvětluje Roman Budský. 

Čtěte také: Pokuta za parkování před libereckým soudem nebo vzdálená parkovací místa?

Přiznám se, že právě z těchto důvodů při parkování také raději couvám. Navíc se tak poměrně snadno vejdu i do opravdu malého místa. Kdo bydlí na sídlišti, ví, o čem mluvím. Na druhou stranu, někdy je couvání do parkovacího místa zcela kontraproduktivní, třeba v takových nákupních centrech. „Říkal jsem si, že to není moc chytré, protože až budu mít košík, doufal jsem, že se ke kufru lehce dostanu a vyšlo to,“ usmíval se jeden z řidičů, poté co se nakonec přeci jen dostal s nákupem do kufru auta. Ale zase vyjede v pohodě. Horší je pokud potřebujete couvat z parkovacího místa a auto vedle vás má zatmavěná skla. 

„Dovedou docela zkomplikovat život právě, když auto stojí předkem kolmo a vy se máte dívat přes jeho zadní okna na okolní dopravní situaci. To asi těžko uvidíte, to je nebezpečné,“ upozorňuje Roman Budský. Zacouvat nebo zajet popředu? Záleží na situaci, důležité je zabírat při parkování co nejméně místa. 

Autor:  Eva Kézrová  (evk)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  D1, mezi km 204.8 a 206.4, ve směru Bohumín – PL, Pozor! Tvoří se kolona vozidel, zdržení, Od 26.05.2019 10:42 Do 26.05.2019 13:42
  D11, mezi km 0.8 a 1, ve směru Hradec Králové, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 26.05.2019 10:45 Do 26.05.2019 12:30, oprava havarijního výtluku litým asfaltem, údržba a opravy vozovek ...
  D5, mezi km 13 a 13.7, ve směru Rozvadov, Pozor! Tvoří se kolona vozidel, zdržení, Od 26.05.2019 10:47 Do 26.05.2019 13:47

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas