Zájem o značky na přání postupně klesá

27. prosinec 2017 12:35

Od ledna roku 2016 se na autech a motorkách objevují registrační značky na přání. Zájemci si mohli zaregistrovat značky jako třeba BELMONDO, FANTOMAS, nebo různé číselné řady. Značka může být totiž tvořena čísly, nebo kombinací čísel a velkých písmen. Nesmí ale obsahovat písmena G, CH, O, Q a W, kvůli zaměnitelnosti a povolené nejsou ani vulgarismy, nebo slova podněcující k rasismu.

Značek na přání už bylo podle Ministerstva dopravy registrováno přes 8 tisíc. Zájem o ně ale zvolna klesá, říká mluvčí rezortu Zdeněk Neusar: „Největší zájem o značky na přání byl rozhodně na začátku. V lednu 2016 to bylo 2500 žádostí. Za celý rok 2017 bylo vydáno 3500 značek na přání. Jinak pro srovnání, loni to bylo asi 4800, takže ten počet byl letos o trochu nižší.“

Čtěte také

O značky na přání mají zájem i firmy a organizace. Třeba Cheb nechal takto označit všechna auta městského úřadu, dodává jeho mluvčí Simona Liptáková: „Ne všechny automobily jsou označeny logy nebo obrázkem města a pro úředníky je tam i číslo, které odpovídá odborům a používání těchto služebních vozidel.“

Zájemci o značku na přání zaplatí za obě tabulky na osobní auto 10 tisíc korun. Je ale zapsána na konkrétního majitele a ten ji proto nemůže prodat, jak tomu je třeba ve Velké Británii. Tam se některé značky prodávají dokonce za několik milionů korun.

autor: Jan Pastor
Spustit audio