Zaručené tipy, jak na sněhu a ledu dojet bez nehody

3. prosinec 2014 14:20

První, co čeká na každého řidiče v těchto dnech, je očistit auto pořádně od sněhu a ledu. Jízda v tomto počasí pak není žádný med a chce to především klid a jet pomalu. Přece jenom je prosinec a ne červenec. Řadě nepříjemných situací pak můžeme předejít my sami.

Nastoupit, samozřejmě se připoutat, nastartuji, a když se podívám před sebe, vidím v tyto dny sníh. Takže první, co bych měl udělat, už mi poradí instruktor bezpečné jízdy Jan Faktor.

„Když jdu k autu, tak už cítím na nohách a na botách, že mi to klouže, takže bych měl přihlížet i v autě k tomu, že to bude klouzat. Měl bych si uvědomit jednu zásadní věc, že sníh klouže pětkrát více než suchá silnice, a podle toho bych měl přizpůsobit i rychlost.“

Pozor na sjezdy!

Jedu asi třicítkou, mám dostatek prostoru, tak si vyzkouším, jak to brzdí, respektive klouže. „Musím se podívat do zpětného zrcátka, abych zbytečně nevyvolal nějakou krizovou situaci krizovým brzděním. Šlápnu si na brzdy, abych zjistil, jak rychle se mi spustí systém ABS, tedy jak je kluznost veliká.“

Čtěte také

Najíždíme na dálnici u Příbrami, dálnice je bez sněhu, je víceméně mokrá, ale při levé krajnici vidíme, že jsou tam přece jenom zbytky sněhu.

„Když vjíždím s půlkou auta nebo i s celým autem do nějaké sněhové břečky, doporučuji ubrat plyn a ještě navíc sešlápnout spojkový pedál, abyste odpojili motor a kola se mohla pořádně odvalovat.“

Jedeme zhruba 120kilometrovou rychlostí, přijde mi to poměrně bezpečné. „Dálnice celá je rozsolená, to znamená, že 120kilometrová rychlost je poměrně v pohodě. Na silnici není moc vody, gumy jsou zimní, nové, takže bez problému odvádí vodu.“

Ale blíží se sjezd. „Mockrát se stává, že sjezdy z dálnic jsou neupravené, a když na tom sjezdu nepřizpůsobím rychlost a můžu tam nejet třeba 80kilometrovou rychlostí, což je poměrně vysoká rychlost, abych zatáčel na sněhu, můžu zbytečně řešit krizovou situaci. Radši ubrat, vjet do zatáčky pomaleji. Pokud bude také nasolená a nebudou tam zbytky sněhu, tak jsem v pohodě a můžu eventuálně opět zrychlovat.“

Auto v zimě (ilustrační foto)

Jízda na sněhu? Bezpečně v 60 km/h

Dostáváme se na silnici třetí třídy, leží na ní okolo dvou centimetrů sněhu, jsou v ní sice vyjeté koleje, ale troufám si jet tak na trojku okolo dvou tisíc otáček.

„Na základě zkušeností jsem přesvědčen o tom, že na kvalitních zimních pneumatikách a takovémto sněhovém povrchu je bezpečná rychlost, abyste dokázali zareagovat a auto bezpečně zastavit, případně změnit směr jízdy, okolo 60 kilometrů za hodinu. Mluvíme o sněhu, nemluvíme o ledu. Pokud máte někde ledovou plotnu, pak maximální rychlost na ledu je do třiceti kilometrů za hodinu, aby auto dokázalo reagovat.“

A to mluvíme o moderním autě s ABS, elektronickou stabilizací a s novými zimními pneumatikami. Ne každá takto vybavené auto má.

autor: pgj
Spustit audio