Zemřel šéf Fiatu Sergio Marchionne

26. července  2018 v 12:39  
Sergio Marchionne - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0

Sergio MarchionneFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0

Hubatý, charismatický, s ničím se nepáral. Z bankrotujícího Fiatu udělal automobilku světového významu. V 66 letech na pooperační komplikace zemřel Sergio Marchionne, bývalý generální ředitel automobilové skupiny Fiat Chrysler Automobiles a jedna z největších postav automobilového světa poslední dekády.

„One more question. Where do you buy your clothes?“
„Online.“ 

Na tu otázku Sergio Marchionne asi nebyl úplně připravený, ale publikum na letošním detroitském autosalonu pobavil a v klidu odpověděl, že své naprosto typické černé svetry si kupuje online, ve slevě a po tuctech. Marchionne byl vždy příkladem toho, že i nebývale úspěšný muž přeci nemusí nosit oblek a kravatu. 

„Byl to skvělý účetní, vystudovaný právník, který se celý život pohyboval v auditorských firmách a tak podobně. Na začátku nového tisíciletí si ho vyhlídli majitelé Fiatu a když v roce 2004 na tom byl Fiat opravdu špatně, měl velké dluhy a nevypadlo to s ním dobře, tak ho prostě najali." 

Vypráví motoristický novinář ze serveru iDnes.cz a specialista na italské automobilky František Dvořák. Marchionne začal s Fiatem splácet dluhy, zahájil investice do nových modelů. To nejlepší mělo ještě přijít. 

„V roce 2009, když praskla velká úvěrová bublina v Americe, tak na tom byly špatně americké automobilky a Marchionne opět přispěchal a Chrysler převzal v podstatě zadarmo. " 

Fiat Chrysler Automobiles, to jsou mimo jiné značky jako Alfa Romeo, Dodge, Jeep, Maserati a donedávna také Ferrari. Marchionnemu se podařilo to, o co se snažil s Chryslerem už Daimler. Tedy naučit spolupracovat Američany a Evropany a stavět auta, která by se líbila na obou stranách Atlantiku. Přestože dělal i nepopulární rozhodnutí, když například do pozadí stáhl v Itálii velmi oblíbenou značku Lancia, Fiat pod jeho rukama rostl. 

Naposledy se Sergio Marchionne na veřejnosti ukázal minulý měsíc v Římě při předávání policejních jeepů italským karabiniérům. V košili, v kulatých brýlích a v černém svetru. Zřejmě v jednom z těch, které koupil online a ve slevě. 

Autor:  Matěj Skalický
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  D5, mezi km 23.7 a 17.6, ve směru Praha, Pozor! Tvoří se kolona vozidel, zdržení, Od 25.05.2019 08:09 Do 25.05.2019 16:09
  Od 25.5.2019 10:00 do 10:20; v ulici Cáhlovská v obci Tišnov okres Brno-venkov; všechny nehody byly odstraněny, nejsou hlášeny žádné další problémy
  D1, mezi km 189 a 191, ve směru Bohumín – PL, Pozor! Tvoří se kolona vozidel, zdržení, Od 25.05.2019 10:06 Do 25.05.2019 12:06

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas