Změna pravidel pro záchranářskou uličku zatím zlepšení nepřinesla

26. října  2018 v 14:31  
Kolona na dálnici - ilustrační foto - Foto:  ČT24

Kolona na dálnici - ilustrační fotoFoto:  ČT24

Necelý měsíc musí řidiči v kolonách uhýbat sanitkám, hasičům a policistům podle nových pravidel. Námi oslovení záchranáři, ale tvrdí, že Češi mají s uličkou stále problém a jejich vozidla se stále musí proplétat mezi kolonami aut na silnicích. Někteří řidiči neumí správně uhýbat a vytvořit záchrannou uličku ani po necelém měsíci, kdy začala platit nová pravidla. Přitom včasný příjezd k vážné nehodě zvyšuje naději, že zraněný člověk přežije. Proto ji často sami záchranáři říkají "ulička pro život".

Podle nových pravidel, ti co stojí v levém pruhu, uhýbají co nejvíc ke středovým svodidlům nebo ke středovému pásu silnice. Ostatní řidiči naopak co nejvíc k pravé krajnici. Tím vznikne pro záchranáře volný pruh široký minimálně 3 metry. 

Vydali jsme se proto do pražských ulic, zeptat se řidičů, jak tato pravidla respektují. „Vůbec o tom nevím. Když jedou, tak jim prostě uhnu, ale nová pravidla jsem nezaznamenal,“ říká jeden řidič. „Nic nevím, vždy uhýbám doprava. Někde jsem ale viděla, že jsou tři varianty. Popravdě řečeno, bych vám je teď ale nevyjmenovala,“ přiznává řidička. 

Čtěte také: Řidiči si musí do konce roku vyměnit 250 tisíc řidičských průkazů

Další pak ukazovali prsty, protože jako jednoduchá pomůcka slouží pravá ruka: Když palec odtáhnete od ostatních prstů, mezera mezi palcem a ukazováčkem představuje uličku, ostatní prsty pak případné další jízdní pruhy. Nakonec 5 řidičů odpovědělo správně. 


Podle záchranářů dělají řidiči největší chybu v tom, že uhýbají na poslední chvíli. Problém jsou i kamiony. „U těch kamionů je větší problém to, že tu uličku nejsou schopní tvořit až dodatečně. Jak jsou na sobě nalepení, tak mají minimální manipulační prostor,“ vysvětluje mluvčí Jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Kromě hasičů si někteří záchranáři stěžují i na hustý městský provoz, kde je někteří řidiči téměř ignorují. 

Problém je v tom, že ve městech se na křižovatkách motoristé nemají bát přejet červenou na semaforu. „Apelujeme na řidiče: Vždy když uvidí vozidlo s právem přednostní jízdy, ať vždy bezpečným a pomalým způsobem najedou do křižovatky, kde zůstanou stát,“ vysvětluje mluvčí policie Eva Kropáčová. 

Policie nebude řidiče v tomto případě pokutovat za projetí červené na semaforu. Ostatní řidiči musí podle BESIPu uhnout co nejvíc ke krajnici vozovky. U víceproudé ulice by se měli snažit motoristé uhýbat podle nových pravidel. Z levého pruhu co nejvíc doleva, ostatní co nejvíc k pravé krajnici.  

Záchranářská ulička - Foto:  BESIP

Záchranářská uličkaFoto:  BESIP

Autor:  Luděk Hubáček  (Hbc)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 22.4.2019 20:00 do 24.4.2019 07:00; na silnici 225 v obci Lipno okres Louny; II/225; Pozor! 2 nadměrné náklady; počítejte se zdržením; V době od 20.00 hod. dne 22.4. do cca 03.30 hod. dne 24.4.2019 ...
  Srážky: přeháňky, D48-64,9 km
  Srážky: přeháňky, D48-64,8 km

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas