Dálniční skokani: řidiči kamionů trikem obcházejí mýto, místo dvou tisíc platí dvě stovky

31. března  2017 v 12:10  
Mýtná brána na Pražském okruhu - Foto: Tomáš Adamec

Mýtná brána na Pražském okruhuFoto: Tomáš Adamec

Celníci loni odhalili přes 26 tisíc případů, kdy se snažili řidiči kamionů různými způsoby vyhnout zaplacení mýta. Například tím, že před průjezdem některých bran schovají palubní jednotku, aby se z ní neodečetl poplatek. Celníci jim proto říkají skokani.

Celnici kontrolují placení mýtného přes počítač, který je v jejich autě online připojený na celý mýtný systém. Pomocí GPS se pokouší detekovat polohu jednotlivých kamionů. 

„Dávají jednotky z čelního skla, nasazují je na kontrolních branách. Dokážou celou republiku projet třeba na osm kontrolních bran,“ vysvětluje taktiku řidičů celník Luděk Pohorský. „Průměrná cena mýtného ze Slovenska přes Prahu na Rozvadov je kolem 2 až 2,5 tisíce korun. Oni to dokážou přejet třeba za dvě stovky.“ 

Kalkulačka: spočítejte si, kolik od roku 2019 zaplatíte na německých dálnicích 

Takovým řidičům říkají celníci „skokani“. Dokážou je odhalit velmi rychle, podobně jako polského řidiče, toho detekovali, že jede po Pražském okruhu. Celníci kamion zastaví, a dokud řidič nezaplatí dluh na mýtném, nesmí pokračovat v cestě. 

„Většinou firma velmi rychle zaplatí, aby se jim uvolnil kamion i se zbožím,“ vysvětluje mluvčí Celní správy Středočeského kraje Yvona Matějková. 

Od začátku letošního roku evidují celníci přes 2000 různých případů neplacení mýta. „Nejčastějším incidentem je, že vozidlo, které jede po zpoplatněné komunikaci, není v mýtném systému vůbec registrováno,“ doplňuje mluvčí Českého mýtného systému Pavel Šimoník. Za to, že řidiči neměli zakoupenou palubní jednotku, jim hrozí pokuta ve správním řízení až 100 000 korun. 

Autor:  Luděk Hubáček  (Hbc)
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 21.11.2017 14:35 do 16:40; na silnici 435 u obce Charváty okres Olomouc; nehoda; 3 havarovaná vozidla; 3 x OA bez zranění a bez úniku provozních kapalin.
  Od 21.11.2017 14:35 do 16:40; na silnici u obce Dynín okres České Budějovice; nehoda; havárie OA bez zranění.
  Srážky: přeháňky, I/49 Malenovice

Speciály

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace