Kůň, žába i auto padající do vody. Nové dopravní značky se objeví začátkem ledna

31. prosince  2015 v 00:30  
Nové dopravní značky, jako třeba tato, se budou na silnicích objevovat postupně - Foto:  koláž Český rozhlas

Nové dopravní značky, jako třeba tato, se budou na silnicích objevovat postupněFoto:  koláž Český rozhlas

Řidiči se mohou od 1. ledna setkat na českých silnicích s novými dopravními značkami. Ve městech uvidí například ceduli varující před vozítky segway. Součástí nového značení bude i auto padající do vody nebo třeba kůň a žába.

Černé auto padající do řeky v červeném trojúhelníku je nová značka nábřeží, vysvětluje Ladislav Břeský z pražské dopravní policie: 

„Značka se užije pouze v případě, že komunikace vede podél řeky nebo vodní plochy a nejsou užita svodidla nebo zábradlí, která zabraňuji sjetí vozidel.“ 

 

Žába, kůň i auto padající do vody. Nové dopravní značky se na silnicích objeví začátkem ledna. Podrobnosti zjišťoval redaktor Luděk Hubáček

Vložit na svůj web

Jedna z nových značek bude také varovat řidiče ve městech před vozítky segway, které možná během příštího roku čeká omezení rychlosti. 

Podle novely, kterou letos schválil parlament, by se už neměla po chodníku pohybovat rychleji než chodci. 

Pokud ji schválí Senát a podepíše prezident, začne platit nejdříve na jaře 2016. Podle Martina Faráře z Besipu nebude změna rychlosti na takovém vozítku složitá. 

„Takováto zařízení mají různé omezovače. Lze nastavit rychlost srovnatelnou s normální chůzí člověka. Nicméně na každém uživateli bude, aby si ohlídal to, jestli se pohybuje takovou rychlostí jako okolo jdoucí chodci,“ upřesňuje Farář.  

Podoba nových dopravních značek v roce 2016 - kůň, žába, chodec a nábřeží (koláž Český rozhlas) - Foto:  Ministerstvo dopravy

Podoba nových dopravních značek v roce 2016 - kůň, žába, chodec a nábřeží (koláž Český rozhlas)Foto:  Ministerstvo dopravy

Podél silnic se teď běžně vyskytuje značka se symbolem krávy a jelena. Ladislav Břeský z dopravní policie upozorňuje, že se na cedulích od nového roku objeví i jiná zvířata. 

„Pokud jsme byli zvyklí u dopravní značky Zvířata vidět symbol krávy s podtabulkou koně, tak takováto situace by už neměla nastat. Je možnost užít to zvíře, které se tam nachází. Jde zejména o koně nebo obojživelníky,“ dodává Břeský. 

Staré značky budou novými nahrazovány postupně. Nejpozději by se na silnicích měly objevit do deseti let. 

Nová samostatná dopravní značka pro nadchod - Foto:  Ministerstvo dopravy

Nová samostatná dopravní značka pro nadchodFoto:  Ministerstvo dopravy

Pohyblivý most: zobrazení vody dvěma odstíny modré nahrazeno černými vlnovkami - Foto:  Ministerstvo dopravy

Pohyblivý most: zobrazení vody dvěma odstíny modré nahrazeno černými vlnovkamiFoto:  Ministerstvo dopravy

Nové dopravní značky pro začátek a konec emisní zóny - Foto:  Ministerstvo dopravy

Nové dopravní značky pro začátek a konec emisní zónyFoto:  Ministerstvo dopravy

Dopravní značky - změny v roce 2016 - Foto:  Český rozhlas

Dopravní značky - změny v roce 2016Foto:  Český rozhlas

Autor:  Luděk Hubáček  (Hbc), Anna Kottová
 

Nové články v rubrice

Česko
  Od 21.10.2016 23:45 do 22.10.2016 01:50; na silnici 11 u obce Olšany okres Šumperk; nehoda; havarované vozidlo; probíhají záchranné a vyprošťovací práce, nebezpečí; havárie OA se zraněním.
  Od 21.10.2016 23:00 do 22.10.2016 00:00; v ulici Kotíkova v obci Nová Paka okres Jičín; nehoda; havarované vozidlo; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; havárie OA bez zranění.
  Od 21.10.2016 22:55 do 22.10.2016 01:00; na silnici 23 u obce Markvartice okres Jihlava; nehoda; havarované vozidlo; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; havárie OA bez zranění.

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace