Policie převzala tři elektromobily. Nemají majáčky, budou pro pochůzkáře

6. dubna  2017 v 19:27  
Policejní prezident Tomáš Tuhý a nové policejní elektromobily - Foto: Filip Jandourek

Policejní prezident Tomáš Tuhý a nové policejní elektromobilyFoto: Filip Jandourek

OBRAZEM. Česká policie bude půl roku zkušebně jezdit v elektromobilech. Tři auta na elektrický pohon v Praze slavnostně převzal přímo policejní prezident Tomáš Tuhý. Elektromobily vypadají jako běžné policejní vozy, nemají ale namontované majáky. Policisté je totiž chtějí používat jenom k řešení drobných přestupků v centru Prahy a v případě potřeby si dají na střechu malý maják.

„Myšlenka byla, aby to bylo v hlavním městě, zejména v zónách parků. Máme tady Stromovku, máme tady Šárecké údolí. To znamená, primárně budou zařazeny pod obvodní ředitelství pro Prahu 1 a budou působit zejména na Praze 7 a Praze 6,“ vysvětluje policejní prezident Tomáš Tuhý. 

Každý elektromobil je ale potřeba někde nabíjet. Policie nemá žádné vlastní dobíjecí stanice. K vozidlům dostali standartní kabely do zásuvky, ze kterých se elektromobil nabíjí několik hodin. Podle Tuhého proto chtějí využívat hlavně veřejné rychlodobíjecí stanice. 

 

Policie převzala na půlroční testování tři elektromobily. Více si poslechněte v reportáži Luďka Hubáčka.

Vložit na svůj web

„Volili jsme takovou oblast, kde rychlonabíječky existují, aby police mohla být připravená vozidla dobíjet. Podotýkám, nebudou to zásahová vozidla. Jsou to vozidla pro takzvanou obchůzkovou službu,“ dodal Tuhý. 

Jenže rychlodobíjecích stanic je v okolí pražského centra sotva 15 a nemusí být vždy volné. Navíc dojezd elektromobilu snižují rozsvícená světla nebo třeba v teplém počasí i zapnutá klimatizace. 

„V praxi nám to ukázalo, že jsme schopni v těchto podmínkách najet zhruba nějakých 80 až 100 kilometrů, což pro potřebu městské policie v Pardubicích nevidím jako optimální, protože si v tuhle chvíli nemůžeme dovolit z dvanáctihodinové služby v podstatě na dvě hodiny odstavit vozidlo a dobíjet ho,“ potvrzuje ředitel Pardubické městské policie Rostislav Hübl, kde už jeden elektromobil testovali. 

Policie chce podle svého šéfa Tomáše Tuhého ve svém vozovém parku mít víc ekologických vozidel a přispět tak ke zlepšení životního prostředí. Jen loni policie nakoupila asi 100 vozidel na stlačený zemní plyn. Časem k nim možná přibydou i elektromobily. 

Předání trí vozidel BMW na elektrický pohon policii, Tomáš Tuhý - Foto: Filip Jandourek

Předání trí vozidel BMW na elektrický pohon policii, Tomáš TuhýFoto: Filip Jandourek

Předání trí vozidel BMW na elektrický pohon policii - Foto: Filip Jandourek

Předání trí vozidel BMW na elektrický pohon policiiFoto: Filip Jandourek

Předání trí vozidel BMW na elektrický pohon policii - Foto: Filip Jandourek

Předání trí vozidel BMW na elektrický pohon policiiFoto: Filip Jandourek

Autor:  Luděk Hubáček  (Hbc)
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 20.10.2017 20:05 do 21.10.2017 06:00; v ulici Čsl. mládeže v obci Děčín; od ul. Tržní po ul. Prokopa Holého; komunikace dočasně uzavřena; Pozor! Únik plynu; na místě HZS, vysoká koncentrace plynu. ...
  D0, mezi km 23.9 a 21.5, ve směru D1, provoz převeden do protisměru, práce na silnici, zúžení vozovky na dva jízdní pruhy, Od 17.09.2017 03:59 Do 05.11.2017 12:59, levý pruh je převeden do protisměrného ...
  D1, mezi km 181.8 a 184.5, ve směru Bohumín – PL, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 21.10.2017 07:30 Do 21.10.2017 10:30, údržba vodorovného značení a dopravních knoflíků, zdroj: ŘSD

Speciály

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace