Přihlásit auto půjde od června kdekoliv v Česku. Velká města 'nafouknou' úřady

28. února  2017 v 15:45  
Registr vozidel v Praze - Foto: Filip Jandourek

Registr vozidel v PrazeFoto: Filip Jandourek

Už brzy bude jednodušší přihlašování aut. Teď musí majitel vozu dojít vždy na příslušný úřad s rozšířenou působností v místě bydliště. Ale možná už od června letošního roku lidé přihlásí vozidlo kdekoli v České republice. Umožní jim to novela zákona ministerstva dopravy, kterou před pár dny podepsal prezident. Velká města se ale obávají nárůstu agendy, proto chtějí zvýšit počet úředníků.

Řidiči na změnu v registrování vozidel čekají déle než rok. Novela měla platit už od začátku minulého roku, jenže Poslanecká sněmovna ji nestihla projednat. Podle mluvčího ministerstva dopravy Tomáše Neřolda teď už lidé nebudou muset cestovat za svým spisem. Vše brzy vyřídí na jakémkoli úřadě. 

 

Přihlásit vozidlo půjde od června na jakémkoliv registru vozidel. Více si poslechněte v reportáži Luďka Hubáčka.

Vložit na svůj web

„A netýká se to pouze změny registrace vozidla, když přechází z jednoho majitele na nového, ale týká se to i dalších úkonů. Například, řeším-li dědictví nebo uložení vozidla do depozitu, tedy takzvané vyřazení,“ vysvětluje Neřold. 

Všechny úřady budou propojené s centrálním registrem vozidel. V něm pak můžou úředníci zaznamenat požadované změny. Musí se ale proškolit na novou aplikaci. „Musí se tuto novou funkcionalitu, kterou připravujeme, naučit, seznámit se s ní. Nebude to až tak složité, na druhou stranu nelze to úplně podceňovat a určitě musíme úřadům dát prostor na to, aby si na to zvykly a naučily se s tím,“ dodává Neřold. 

Čtěte také: Poslanci schválili snazší registraci vozidel. Řidiči budou moct auto přihlásit i mimo své bydliště

Některá větší města se ale obávají toho, že počet žadatelů naroste a stávající zaměstnanci nebudou agendu stíhat. Třeba v Olomouci proto chtějí nabírat víc úředníků. „Tady v Olomouci máme na stole žádost o navýšení počtu úředníků na odboru agendy motorových vozidel,“ potvrzuje mluvčí radnice Michal Folta. 

Počet úředníků se možná zvýší i v Praze. „V hlavním městě pracuje řada Středočechů, pro které pravděpodobně bude mnohem jednodušší vyřídit si žádost o řidičský průkaz v době polední přestávky. Z toho důvodu očekáváme větší nápor žadatelů a pravděpodobně budeme muset odbor i personálně posílit,“ tvrdí Vít Hofman z pražského magistrátu. 

Změna s přihlašováním vozidel musí být ještě uvedená ve sbírce zákonů. Podle ministerstva dopravy by mohla začít platit už v polovině letošního roku. 

Autor:  Luděk Hubáček  (Hbc)
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  D0, km 6.4, ve směru Ruzyně - D7, nehoda, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 22.05.2018 09:38 Do 22.05.2018 11:38
  ulice Tyršova, mezi křižovatkami ulic Zápská a Na baterii, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, uzavřeno, Od 26.05.2018 07:00 Do 26.05.2018 18:00, místní komunikace ul. Tyršova a místní komunikace ul. Augustina ...
  Od 22.5.2018 09:30 do 11:35; v ulici Hlavní v obci Frýdlant nad Ostravicí okres Frýdek-Místek; nehoda; 2 x OA bez zraněnií

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace