Spor Hyundai s dealery pokračuje. Automobilka chce po každém odškodné 31 milionů

11. dubna  2017 v 14:06  
Logo Hyundai - Foto:  Reuters

Logo HyundaiFoto:  Reuters

Spor mezi dovozcem automobilů Hyundai a některými českými dealery pokračuje. Společnost Hyundai Motor Czech poslala osmi z nich dopis, kde po nich žádá stovky milionu korun za kolektivní bojkot, upozornila Mladá fronta Dnes.

Automobilka poslala osmi prodejcům předžalobní výzvu o náhradu újmy. Po každém z nich chce téměř 31 milionu korun. Vedení společnosti se k celé události vyjádřilo pouze písemně.  

V tiskové zprávě se píše: „V předžalobní výzvě se uvádí, že členové spolku bývalých dealerů porušili pravidla hospodářské soutěže tím, že se společně dohodli na tom, že přestanou odebírat a prodávat vozidla Hyundai a chtěli jednostranně prosadit své obchodní zájmy na úkor Hyundai.“ Pokud prodejci částku nezaplatí, chce firma podávat žalobu. 

Některým dealerům se před třemi lety nelíbily vysoko nastavené prodejní cíle od Hyundai, které byly podle nich nereálné. Proto automobilce vypověděli smlouvu. Loni se prodejců zastal i Rozhodčí soud při Hospodářské a Agrární komoře, který rozhodl, že práva dealerů porušila Hyundai a odstoupení od smlouvy bylo legální. 

Čtěte také: Dovozce aut Hyundai prohrál soud s dealery. Hrozí, že jim bude platit miliony

Podle právníka Michala Bieleckiho může každý u soudu uplatňovat, co chce. V případě Hyundai Motor Czech si ale myslí, že se žalobou proti dealerům nemají moc velkou šanci na úspěch. „Dost bych o tom pochyboval, zvláště když mají rozhodnutí, že ukončení smluv, je v pořádku. Nemyslím si, že to má velkou šanci na úspěch," tvrdí. 

Ve vítězství v případném sporu s Huyndai věří také právní zástupce dealerů Andrej Vacík. Ten Radiožurnálu řekl, že nároky Hyundai Motor Czech jsou nereálné. 

Jeden z prodejců Bohumil Boura byl z dopisu velmi rozhořčen. Tvrdí, že dovozce vozidel zneužívá svého dominantního postavení. „Je to skutečně zneužití absolutně všeho, včetně toho nejzákladnějšího, což je zneužití dominantní postavení velké korporace proti malým dealerům, malým českým podnikatelům,“ tvrdí Boura. 

Rozhodčí soud při Hospodářské a Agrární komoře teď naopak posuzuje výši škody, která by pak měla být prodejcům ze strany Hyundai Motor Czech uhrazena. Podle právního zástupce dealerů se jedná o 57 milionů korun. 

Autor:  Luděk Hubáček  (Hbc)
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  silnice III/33317 (ulice Náměstí - ulice Sázavská), Jevany, okr. Praha-východ, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 26.04.2018 00:00 Do 17.05.2018 23:59, Úplná uzavírka komunikace silnice III. třídy č. ...
  D1, mezi km 43 a 44.8, ve směru Bohumín – PL, pomalu jedoucí vozidlo údržby, levý jízdní pruh uzavřen, Od 25.04.2018 08:26 Do 25.04.2018 11:21, úklid odpadků a čištění vozovek, zdroj: ŘSD
  Od 25.4.2018 07:45 do 08:35; D1 - 125.8km na trase Říkovice - Praha; D-1 km 126 směr Praha; varování o překážce na vozovce zrušeno; pneumatiky v pravém jízdním pruhu

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace