Jak se vaše zpráva dostane do Zelené vlny

29. dubna  2005 v 18:14  
Dispečink Zelené vlny - Foto: Khalil Baalbaki

Dispečink Zelené vlnyFoto: Khalil Baalbaki

Informace, které voláte do našeho dispečinku, jsou redaktorům dopravního zpravodajství k dispozici často ještě před tím, než telefonický hovor skončí. Urgentní varování na nebezpečnou situaci se tak může ve vysílání Radiožurnálu objevit v mimořádné Zelené vlně už během několika okamžiků poté, kdy zavěsíte. Co se děje v době, kdy mluvíte s operátorem a bezprostředně poté?

Volání do dispečinku Zelené vlny na bezplatnou linku 800 553 553 se v mnohém blíží telefonátu na tísňovou linku. Operátor vede volajícího, ptá se na vše podstatné. A informace už během rozhovoru zadává do specializovaného redakčního systému. 

Tento počítačový program umožňuje vytvořit zprávu o dopravní události – nehodě, překážce, koloně atd. – velmi rychle. Stačí několika kliknutími označit místo nebo úsek v mapě, upřesnit sérii parametrů výběrem z šablonových nabídek, dopsat za užití specifických zkratek případné podrobnosti a vzápětí odeslat. To se někdy stane ještě před poděkováním a rozloučením s volajícím. 

Zelená vlna: Volejte 800 553 553 (nonstop dispečink přijímající informace o dopravních komplikacích, neslouží jako infolinka)

Zelená vlna: Volejte 800 553 553 (nonstop dispečink přijímající informace o dopravních komplikacích, neslouží jako infolinka)

Výsledná zpráva o dopravní události obsahuje i zvukový záznam daného telefonátu a okamžitě se objevuje v kontinuálně aktualizovaném výpisu na monitoru v samostatném studiu Zelené vlny. Zde redaktoři 24 hodin denně sledují i další informační zdroje. Mají k dispozici mimo jiné náhledy dopravních kamer, výstupy z telematických systémů schopných zaznamenat vznik kolony a spočítat zdržení v daném úseku, a dále i zprávy z Národního dopravního informačního centra, které nepřetržitě zpracovává, ověřuje a aktualizuje informace od policistů, hasičů, záchranářů, správců komunikací a dalších institucí. 

S využitím všech zmíněných zdrojů redaktoři Zelené vlny připravují pravidelné relace. A v případě urgentních zpráv – jakými jsou vozidla jedoucí v protisměru, ještě neoznačené "čerstvé" nehody a další nebezpečné překážky – se prostřednictvím komunikátoru neprodleně spojují s hlavním vysílacím studiem Radiožurnálu. Vyžádají si okamžité zařazení mimořádné relace. Jelikož svou práci vykonávají na pracovišti, které je současně malou redakcí i studiem, nemusejí nikam odbíhat. Před sebou mají vedle monitorů i malý mixážní pult, mikforon a další techniku. Počkají tedy několik okamžiků na úvodní znělku Zelné vlny a vzápětí vstoupí do vysílání – mohou mluvit, případně i přehrát část ze záznamu vašeho telefonátu na dispečink. 

Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  D1, mezi km 184 a 182, ve směru Praha, Pozor! Tvoří se kolona vozidel, Od 21.04.2019 11:00 Do 21.04.2019 18:00
  Od 21.4.2019 13:10 do 15:15; v ulici Plotní v obci Brno , délka 226m; nehoda; 2 havarovaná vozidla; OA x BUS, bez zranění.
  Od 21.4.2019 13:00 do 14:00; na silnici 55 u obce Velký Týnec okres Olomouc; Provoz řízen PČR.; nehoda; 3 havarovaná vozidla; kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem; 3x MOTO bez zranění.

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas