Na sjezdovkách leží prašan, lyžařské podmínky jsou ideální

8. února  2013 v 13:10  
lyžař (ilustrační foto) - Foto: Stock Exchange

lyžař (ilustrační foto)Foto: Stock Exchange

Ideální sněhové podmínky a jarní prázdniny – nejlepší možné spojení pro všechny nadšence rodinného lyžování. Technický sníh zachránil sjezdovky při nedávné oblevě, ale na mnoha místech v minulých dnech opět sněžilo, takže se jezdí po příjemném prašanu.

Dnes dokonce vysvitlo sluníčko, což v především v Beskydech a Jeseníkách náramně uvítali. Tmavá obloha tu totiž trochu odrazuje lyžaře od návštěvy hor. „V týdnu nebylo pěkné počasí. Dnes je jasno, teplota kolem –10 °C, a proto se návštěvnost trochu zlepšila,“ přibližuje dění na sjezdovkách Jaroslav Tejnský z Horské služby Ovčárna 

Návštěvnost je prý zatím menší než loni, přestože podmínky pro lyžování jsou výborné. „Jak v nižších podmínkách, kde se dařilo z kraje sezóny zasněžovat, tak ve vyšších polohách se podmínky vylepšily. V průběhu minulého týdne napadlo dvacet centimetrů čerstvého sněhu. Nyní je na Ovčárně kolem 80 centimetrů přírodního sněhu, v nižších polohách leží na sjezdovkách kolem půl metru sněhu,“ informuje Tejnský. 

Čtěte také: Policisté informují lyžaře, jak předejít krádežím lyží a lyžařského vybavení

Jen návštěvníci nesmějí zapomenout, že v Jeseníkách zatím stále platí třetí stupeň lavinového nebezpečí, který je považován za nejzrádnější. 

„Je to takzvaně nebezpečí značné. Tato situace patří k jedněm z nejzrádnějších, ovšem návštěvníci Jeseníků se nemusejí ničeho obávat, protože všechny turistické značené cesty, které připadají pro návštěvníky v úvahu, jsou mimo tyto lavinové katastry. Pokud tam tedy někdo zabloudí, je to jeho problém,“ varuje Tejnský. 

Krkonoše 

Dodejme, že v Krkonoších platí v této chvíli druhý stupeň lavinového nebezpečí. Lyžařské podmínky jsou i tam samozřejmě výborné. Na hřebenech je přes metr sněhu, na sjezdovkách je většinou prašan, protože v minulých dnech připadlo kolem půl metru čerstvého sněhu. Upraveny jsou i běžecké tratě, například v okolí Špindlerova Mlýna můžete projet téměř 50 kilometrů. Na své si přijdou i sáňkaři, protože sáňkařská cesta z vrcholu Černé hory je otevřená . 

Lipno 

V šumavském skiareálu Lipno je krásně slunečno. „Teplota je –5 °C, takže podmínky pro lyžování jsou výborné. Včera napadlo pět centimetrů čerstvého sněhu, sjezdovky jsou skvěle upraveny a leží na nich 80 centimetrů prachového sněhu,“ láká Jiří Falout. 

Lipenský areál se zaměřuje především na rodiny s dětmi, pro které pořádá i nejrůznější zajímavé akce. O prázdninách je tu proto přece jen víc lidí než jinde, zvlášť když teď začínají volné dny i školákům z našeho hlavního města. 

„Lyžaři musejí počítat s tím, že tu je velká koncentrace turistů. Doporučuji přijet už na začátek otevírací doby v půl deváté ráno, kdy jsou podmínky nejlepší a lyžuje se bez front. Hlavní nápor lyžařů je mezi 10. a 11. hodinou,“ uzavírá Falout. 

Kdo dává přednost komornějšímu lyžování, může vyzkoušet některé z menších středisek. Dostatek sněhu a výborné lyžařské podmínky jsou prakticky všude, stačí si jen vybrat. 

Autor:  Eva Kézrová  (evk)

Nové články v rubrice

 • 15. března  2013 v 13:10       rubrika: Hory a sníh

  Malý zájem lyžařů uzavírá některá střediska

  Velikonoce jsou tradičně pro mnohá lyžařská střediska posledním víkendem sezóny. Ty ovšem budou až za tři týdny. Přesto někde se chystají sezónu ukončit už tento víkend, a to i přesto, že na většině sjezdovek je stále...

   
 • 13. března  2013 v 13:10       rubrika: Hory a sníh

  Počasí sice není nejlepší, ale sněhu je v Alpách dost

  Zatím žádné z význačných lyžařských středisek v Evropě nehlásí: zavíráme. Není divu, v těchto dnech naopak na řadě míst připadlo dalších pár centimetrů sněhu. Čerstvý prašan tak opět oddálil konec sezóny a zlepšil lyžařské...

   
 • 8. března  2013 v 13:10       rubrika: Hory a sníh

  Obleva silně zasáhla tuzemské hory

  Jarní počasí tohoto týdne výrazně snížilo sněhovou vrstvu na našich horách, naštěstí sněhu tam bylo tolik, že většina středisek stále zůstává v provozu. A minimálně i po celý příští týden, protože se má ochladit a dokonce...

   

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  D1, mezi km 118.4 a 120, ve směru Bohumín – PL, Pozor! Tvoří se kolona vozidel, zdržení, Od 19.04.2019 14:11 Do 19.04.2019 19:30
  D1, mezi km 181.5 a 185, ve směru Bohumín – PL, Pozor! Tvoří se kolona vozidel, zdržení, Od 19.04.2019 14:42 Do 19.04.2019 19:42
  Od 19.4.2019 17:00 do 20:05; na silnici 34 u obce Dehtáře okres Pelhřimov; jízdní pruh uzavřen; Pozor! velký požár; kyvadlová doprava v provozu; Požár lesa, na místě HZS.

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas