Svezli jsme se: Rolls-Royce Phantom - právem králem

14. ledna  2016 v 18:54  
Rolls-Royce Phantom - Foto: Rolls -Royce

Rolls-Royce PhantomFoto: Rolls -Royce

Pokud nemáte smoking, čtyři šlechtické tituly a dobrý vkus na šampaňské a doutníky, necítíte se za jeho volantem patřičně. Chce to velkou odvahu a nezpochybnitelné sociální postavení, abyste si ho mohli dovolit. Není nejdražší ani nejrychlejší a určitě není dokonalý, ale jen málokterý vůz budí takový respekt, údiv a pokoru jako Rolls-Royce Phantom. A právě tím je to neuvěřitelně výjimečné auto.

Pražské Strašnice, nedaleko Jižní Spojky. Přede mnou proti sobě dokořán otevřené mohutné dveře dvoubarevného phantoma vrhají stín na opodál zaparkovaný Peugeot 107, kterým jsem si přijel vrcholný Rolls-Royce vyzvednout. Ale nerad bych srovnával. 

Usedám, startuji benzínový dvanáctiválec o objemu 6,75 litru a vyrážím směrem Jižní Město. Z rádia se line Beethovenova Óda na radost, z motorového prostoru není slyšet ani ševel, a tak se způsobně proplétám skrz Prahou v pojízdné zenové zahradě. 

 

Slavné vozy slavných osobností. Kdo všechno měl Rolls-Royce? Pátral Matěj Skalický

Vložit na svůj web

Rolls má tu neuvěřitelnou vlastnost, že i když překypuje výkonem 338 kW (460 koní), nenutí vás jím plýtvat. Kdybych chtěl, jezdím s nohou na plynu, stovku zdolám za necelých šest vteřin a přes dvě a půl tuny vážícím kolosem hltám dálniční kilometry po tisících. Jenže spokojená jízda pramení z uvědomění, že i když můžu, já nechci. Nehodí se to. 

A možná o to víc budím pozornost. Každý si vůz stačí prohlédnout, tu a tam mi zamává v protisměru projíždějící řidič, auto si vyfotí kolemjdoucí. Phantom má neskutečné charisma a každý, koho veze, se musí cítit jako celebrita. 

Čtěte také: Slavné vozy před 60 lety měnily životy. De Gaulle přežil díky 'bohyni', Dean nezvládl 'bastarda'

Mimochodem v minulosti si ho oblíbil třeba Andy Warhol nebo také John Lennon. Jeho Phantom V vystřídal několik barev – od bílé po psychedelickou barevnou všehochuť. Je to dnes takový umělecký artefakt. 

Rolls-Royce Phantom - sedadlo spolujezdce zezadu ukrývá tablet i s navigaci - Foto: Vojtěch Man

Rolls-Royce Phantom - sedadlo spolujezdce zezadu ukrývá tablet i s navigaciFoto: Vojtěch Man

To čtvrtá generace phantoma byla zase výhradně určená pro královské rodiny a hlavy států. Vyrobilo se jich jen 18 kusů a například britská královská rodina ve vozech Rolls-Royce jezdí dodnes. Třebaže vlastní i několik aut konkurenční automobilky Bentley. 

Když projíždím úzkými pražskými uličkami, říkám si, že možná rozruch budí i vysoce nadstandardní rozměry auta. To i majitelé obtloustlých SUV se diví, jaký gigantický mamut se jim dotírá na záda. Na délku měří auto 5842 mm, široké je 1990 mm, rozvor činí 3570 mm. Opravdový majestát. 

 

Automobilky mají ve svých znacích kus své historie. Jaký příběh skrývá soška na vozech Rolls-Royce? Zjišťoval Matěj Skalický

Vložit na svůj web

A pocit gigantičnosti si musíte dobře uvědomit i za volantem. Když se obracím v jedné klikaté zatáčce, jsou mi rozměry phantoma trochu na obtíž. Rychle hledám vystouplé body na kapotě, které pomáhají při orientaci v prostoru. Jedním z nich je i samotná soška okřídlené dámy, která už přes 100 let honosí kapoty vozů Rolls-Royce. Vybudovala si stejné renomé jako třícípá hvězda na mercedesech nebo v českém prostředí okřídlený šíp ve znaku škodovek. 

„Předlohou stála modelka Eleanor Thortonová a sošce se říká Spirit of Ecstasy, duch extáze. Eleanor byla asistentkou lorda Montagua z Bealuie. A byla také jeho milenkou,“ řekl mi jednou Frank Tiemann, šéf evropského zastoupení automobilky. 

Rolls-Royce, Spirit of Ecstasy - Létající dáma - Foto: Vojtěch Man

Rolls-Royce, Spirit of Ecstasy - Létající dámaFoto: Vojtěch Man

Lord John Montagu z Bealuie se znal se zakladateli automobilky Rolls-Royce. A když si nechal svou milenku sochařem Charlesem Sykesem vymodelovat na kapotě svého auta, pánům z Rolls-Roycu se spoře oděná dívka natolik zalíbila, že ji v pozměněné podobě začali používat na svých vozech také. 

„Měl jsem možnost poznat syna Johna Montagua a on má ve svém obývacím pokoji obrazy Eleanor Thortonová nahé. Byla to velmi nádherná žena,“ sáhl tehdy do osobních vzpomínek Frank a já se ho ve stejném duchu nemohl nezeptat, zda se Eleanor na obrazech podobala Eleanor na kapotě. 

Jen těžko zadržoval smích, ale v odpovědi se gentlemansky snažil udržet taktní tón: „To je zajímavá otázka. Co si pamatuji, tak byla opravdu velmi krásná. Stejně jako soška Spirit of Ecstasy.“ 

Ten příběh si v hlavě přehrávám až do chvíle, kdy konečně přijíždím na pražské jihoměstské sídliště a poměrně okázale parkuji hned vedle letitého favoritu. To už si na obrovskou limuzínu pomalu zvykám. Stále mě ale fascinuje. Na délku končí poslední ryze česká škodovka phantomu někde u zadní nápravy. 

Rolls-Royce Phantom - Foto: Vojtěch Man

Rolls-Royce PhantomFoto: Vojtěch Man

Začíná letmá exkurze interiéru. Zkoumám odkládací místo na smartphone, ovládací skříňku s joysticky pro polohování předních sedadel a zkouším funkce upraveného systému iDrive z BMW, které je mateřskou automobilkou novodobých rollsů. Tu a tam některá přihrádka zavrže, některá dvířka nedovírají, konferenční stolečky s televizorem v zadní části se sklápějí dost ztuha. To bych od vozu luxusní třídy nečekal. 

Rolls-Royce Phantom - lednička na šampaňské - Foto: Vojtěch Man

Rolls-Royce Phantom - lednička na šampaňskéFoto: Vojtěch Man

Letmé zklamání překoná údiv z prvotřídního dřevěného obložení, skrytých úložen na šampaňské a na doutníky a také z hvězdné oblohy nad zadními sedadly, která jsou tím nejkomfortnějším místem v celém vozu. Světelnou show na stropě auta už znám ze svezení s rychlejším a menším Wraithem, ale vůbec se nedivím, že starlight headliner – jak noční obloze říkají v Rolls-Roycu – má i phantom. Je to opravdu nádherná podívaná. 

Vkusný a zároveň funkční je samozavírací systém hmotných zadních dveří. Stačí stisknout tlačítko v bočním sloupku a nemusíte se natahovat pro kliku. Auto zvládne dveře zavřít samo a vy se můžete pohodlně uvelebit v ručně prošitém sedadle. Mimochodem ve dveřích najdete připravené deštníky. Kdyby náhodou. 

Koberečky jsou z ovčí vlny a na dotek příjemnou výplň najdete třeba i v kufru. Ten obsáhne 460 litrů a je dvoudílný. Na každodenní cestování ale phantom není, už proto, že ve městě se spotřeba drží kolem 22 litrů, přičemž palivová nádrž je stolitrová a automobilka slibuje kombinovaný apetit na hranici 15 litrů. 

Čtěte také: Svezli jsme se: Rolls-Royce Wraith - Jeho Excelence

Ale na druhou stranu, řeší vůbec majitel takového vozu, na kolik ho vyjde plná nádrž? Phantom přijde na devět, deset milionů, ale může stát klidně i mnohem víc. Záleží na tom, jak moc osobitý vůz chcete. Vlastní barva? Dřevo na dekory z dubu na zahradě? Hvězdná obloha na stropě přesně taková, jaká byla konstelace hvězd, když jste se narodili? Nic není nemožné. 

Jenže znovu – vlastnit vůz značky Rolls-Royce není jen tak. A vlastně nejde ani tolik o peníze, není to nejdražší auto na světě. Nejde ani tak o vzrušení z jízdy, phantom není nejrychlejší. Jde o požitek z všudypřítomné aury upřímného a váženého luxusu. Phantoma musíte mít v naprosté úctě a on se vám pak královsky odvděčí. Přepychem, klidem, svou nebývalou vznešeností. 

Autor:  Matěj Skalický
 

Nové články v rubrice

 • 11. dubna  2017 v 09:50       rubrika: Testy

  Test Ford Fiesta ST – stále na vrcholu

  Druhá generace hravé Fiesty je na trhu pěknou řádku let, poprvé se objevila už v roce 2012. Teď, po pěti letech, americká automobilka na autosalonu v Ženevě ukázala nástupce sportovně laděného Fordu vyráběného ve Španělsku....

   
 • 8. dubna  2017 v 08:15       rubrika: Testy

  Test Hyundai i10 1.2i – korejský drobek pánem města

  Nejmenší model od Hyundai loni prošel na první pohled celkem výraznou modernizací. Redakci německého AutoBildu se práce designérů, vývojářů a mechaniků zalíbila natolik, že auto letos v únoru označila za vítěze srovnávacího...

   
 • 3. dubna  2017 v 17:21       rubrika: Testy

  Test Nissan X-Trail 2.0 dCi – návrat poctivé síly

  Co změní nová metoda měření škodlivých emisí? Skončí éra downsizingu? Vrátí se do aut zavrhnuté motory s objemem dosahujícím dvou litrů? Nebo ještě víc? Nissan vyslyšel ustavičné láteření řidičů s přívěsy, jachtami...

   

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 25.6.2019 18:40 do 19:40; D10 - 44.1km na trase Praha - Turnov; Pozor! Předmět na vozovce; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; na vozovce pneumatika.
  Srážky: přeháňky, Třinec
  Srážky: přeháňky, D35-270,4

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas