Díra na silnici? Víme, komu o ní říct

9. dubna  2013 v 10:00  
Výtluky na silnici - Foto: Stanislav Janalík

Výtluky na silniciFoto: Stanislav Janalík

Je-li silnice celkově ve špatném stavu, odpovědností řidiče je přizpůsobit rychlost a styl jízdy stavu a povaze komunikace. Ovšem taková nečekaná díra na silnici 1. třídy, kterou trefíte až v 90kilometrové rychlosti, může způsobit nemalé škody. Proto bychom měli o takovém místě dát někomu vědět a ostatní varovat.

Nejjednodušší cesta je zavolat policii prostřednictvím linky 158. „To je ideální postup. Policie má totiž kontakty na správy silnic a na pohotovostní techniky, kteří zajistí buď opravu, nebo alespoň označení výtluku,“ radí provozní ředitel středočeské správy a údržby silnic Josef Raboch.  

Zákon mluví jasně. Neprodleně označit  

Silničáři ze zákona musejí takové nebezpečné místo označit. „Pokud zjistíme nějakou závadu, zákon říká, že ji musíme neprodleně odstranit. Jestliže to není v našich technických možnostech, tak alespoň označit. V průběhu celého roku držíme 24hodinovou pohotovost a na opravy máme nasmlouvány firmy. 

Čtěte také: Každá díra musí mít svou značku

Jejich pracovníci mají u sebe základní dopravní značky – například upozorňující na nerovnost povrchu vozovky nebo na zúžení vozovky. O tom, jak označit výtluk, jasně hovoří vyhláška a prováděcí předpisy. Mělo by to být označeno srozumitelně tak, aby to řidič včas pochopil,“ popisuje Raboch.  

Jenže než je takové místo opraveno nebo ošetřeno, řada řidičů si na něm poškodí své auto, například poničí ráfek nebo prorazí pneumatiku. Může však dojít i k poškození zavěšení kola. To je pak nutné řešit přímo s příslušnou správou silnic.  

Zavolejte si policii, ať máte protokol  

„Obracejte se samozřejmě na nás. Důležité však je škodu zdokumentovat. Doporučil bych zavolat na místo policii, aby škodnou událost potvrdila a vystavila protokol. To je zcela ideální pro následnou komunikaci s námi, protože my zase budeme jednat s pojišťovnou,“ vysvětluje Raboch.  

Silničáři opravují silnice i v těchto dnech i přes mrazivé počasí. „Ano, silnice opravujeme průběžně. Používáme takzvané studené obalené směsi. Důležité je, aby v díře nebyl led nebo sníh, ten se dostává pryč obtížně. V tomto období se objevuje jeden výtluk za druhým. Někdy stačí několik hodin a díra je na světě,“ uzavírá Raboch.  

Bohužel na uvedení našich silnic do alespoň trochu přijatelného stavu už řadu let chybí miliardy korun a situace se rok od roku zhoršuje.  

Autor:  Petr Jansa  (pgj)

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  D8, mezi km -2.2 a 4, ve směru Drážďany, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 23.02.2019 07:30 Do 23.02.2019 16:00, Pozor!, Úklid odpadků a čištění vozovek, zdroj: ...
  D2, mezi km 44.2 a 43.9, ve směru Brno, práce údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 23.02.2019 07:30 Do 23.02.2019 16:00, Pozor!, Údržba a opravy PHS, plotů a závor, zdroj: ŘSD
  D1, mezi km 61.8 a 61.6, ve směru Praha, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 23.02.2019 07:30 Do 23.02.2019 17:30, Pozor!, Oprava středového svodidla po dopravní nehodě, údržba a opravy svodidel, ...

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas