Odstraňování výmolů jako koníček

23. dubna  2013 v 13:10  
Oprava výtluků na silnici - Foto: Ondřej Jánoška

Oprava výtluků na silniciFoto: Ondřej Jánoška

Někteří lidé jezdí autem proto, aby se dostali odněkud někam, jiní to mají jako pracovní povinnost, zatímco třetí skupinu motoristů řízení auta prostě baví. A tak mají chuť dělat něco i pro ostatní řidiče. Nejjednodušší je být zpravodajem Zelené vlny a díky ní upozorňovat na problémy na silnicích. Nebo můžete prostřednictvím serveru Výmoly.cz nahlásit díry na silnicích. Anebo můžete dělat všechno dohromady.

Tak jako pan Tomáš Majling ze Semil, který každé ráno vyráží se svou dodávkou ze severních Čech do hlavního města. A když potká nějakou díru na silnicích, tak ji vyfotí, a pokud vidí na cestách nějaký problém, zavolá na bezplatnou linku Zelené vlny a Global Asistance 800 12 20 12, protože je přesvědčen, že řidiči by si měli pomáhat.  

„Kdo tráví 11 hodin za volantem denně, tomu přijde úplně normální poslouchat Zelenou vlnu a informace bere, kde se dá. A když funguje zpětná vazba, tak je dobré, že jsou ty informace přímo z místa. Pomáhá to ostatním řidičů,“ říká. 

Čtěte také: Projekt Výmoly.cz může urychlit opravy silnic

Když před dvěma lety vznikl projekt Výmoly. cz, byl nadšený. O něčem podobném uvažoval, protože díry na silnicích potkává neustále a tak se okamžitě zapojil. A to tak nadšeně, že před pár dny byl vyhlášen nejúspěšnějším "výmolářem" roku 2012.  

Pokud si teď tipujete, kolik musel nahlásit děr na silnicích, myslím, že se netrefíte: „Teď je tam kolem 370 nahlášených výmolů a opraveno je asi 40–50%. Prostě když nějaký vidím, zastavím, vyfotím ho a jedu dál,“ popisuje úspěšný výmolář. 

Neuvěřitelná je podle Tomáše Majlinga úspěšnost – sám na začátku příliš nevěřil, že může fungovat projekt, ve kterém řidiči upozorní na výtluk a silničáři jej opraví. Ale už první nahlášený výmol jej přesvědčil. 

Výtluky na silnici - Foto: Ondřej Jánoška

Výtluky na silniciFoto: Ondřej Jánoška

„Byl jsem velmi překvapený, že to funguje. Že je to jednoduché a účinné. Pamatuju si, že první výtluk jsem nahlásil u Turnova, tam to bylo v hrozném stavu a nikdo s tím nic nedělal. Napadlo mě ho nahlásit. Během tří až čtyř týdnů byl opravený a silnice byla bez problému průjezdná.“ 

Za dva roky dospěl k jednoznačnému závěru. Hlavním problém přetrvávajících děr na silnicích je především to, že o nich silničáři nevědí. „ Určitě o nich nevědí, protože nemůžou projet všechny úseky, a když už o nich vědí, tak na místo, kde opravdu hrozí nebezpečí, aspoň dají značku a snaží se to opravit. Myslím, že snaha tam skutečně je, že to funguje, ale myslím, že je to všechno o penězích,“ soudí zodpovědný řidič. 

Čtěte také: Nejaktivnějšími výmoláři byli Zpravodajové Zelené vlny

A právě tady pomáhá projekt Výmoly.cz, protože zákonné lhůty pro pravidelné prohlídky jsou u silnic nižších tříd dva až čtyři týdny. Pro Tomáše Majlinga se nahlašování děr stalo doslova koníčkem, denně přidává minimálně jednu. Navíc je to pro něj tak trochu i adrenalin, protože ne vždy je jednoduché výmol nafotit. 

„Před ním nebo za ním si přibrzdím, nebo přemýšlím, kde bezpečně zastavím. Ale někde to nejde, tak dám varovné blinkry a ostatní řidiči mě musí objet. Já si ovšem v duchu říkám, že to dělám pro ně. Ale celé to trvá dvě minuty, tak jsem rád, když se potom odtamtud dostanu pryč a je to nafocené,“ popisuje. Řidiči a silničáři totiž nemusí být jen nepřátelé, ale i spolupracovníci. 

Autor:  Eva Kézrová  (evk)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  ulice Seifertova , křižovatka Bulhar, směr Žižkov,Praha, nehoda, havarované vozidlo, Od 21.02.2019 22:45 Do 22.02.2019 02:59, 2x osobní vozidlo
  Od 22.2.2019 01:10 do 03:15; na silnici 3 u obce Neplachov okres České Budějovice; na úrovni obce Neplachov směr do Českých Budějovic.; nehoda; zvěř na vozovce; havarované vozidlo; střet OA se zvěří, ...
  D5, mezi km 150.4 a 150.9, ve směru Rozvadov, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, práce na zpevněné krajnici, Od 22.02.2019 07:59 Do 22.02.2019 14:00, , údržba a opravy vozovek CB, zdroj: ŘSD

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas