Silnice třetích tříd na Plzeňsku jsou v havarijním stavu. Na opravy nejsou peníze

16. dubna  2013 v 13:10  
Rozbité silnice trápí řidiče na Plzeňsku - Foto: Filip Jandourek

Rozbité silnice trápí řidiče na PlzeňskuFoto: Filip Jandourek

Silnice jsou po zimě zase trochu děravější. Nejhůř jsou na tom asi vozovky třetích tříd, protože na jejich opravu chybí peníze. I proto je tu projekt Výmoly.cz. Pošlete do redakce fotku poškozené silnice a upozorněte silničáře na zvlášť nebezpečné místo! Zapojil se i pan Jonáš z Plzeňska.

„Nejhorší stav je asi na severu a jihu Plzeňska. Tam je děr skutečně hodně,“ hodnotí pan Jonáš, který brázdí region svým osobním autem velmi často. Nad některými úseky druhých a třetích tříd podle něj zůstává rozum stát. 

„Kolikrát si říkám, že stav je skutečně strašný,“ vysvětluje. „Za Plzní je jedna opravdu pekelná silnice. Člověk si až říká, jestli je ještě vůbec sjízdná,“ pokračuje pan Jonáš. 

Čtěte také: Víte, po jakých silnicích jezdíte? Podívejte se!

Projetí výmolu podle něj může ovlivnit řidiče a doslova ho rozhodit. „Bojím se, že řidič na poslední chvíli zareaguje, když díru uvidí, přejede do protisměru, případně strhne řízení třeba do příkopu,“ vyjmenovává možné situace. 

Renovace silnic by přišla na 15 miliard korun 

Silničáři Plzeňského kraje sice dostávají půl miliardy korun ročně na zimní a letní údržbu, kvůli letošnímu proměnlivému počasí se však údržba prodraží. I proto budou podle generálního ředitele Správy a údržby silnic Plzeňského kraje Stanislava Lišky peníze na opravy chybět. 

Čtěte také: Díra na silnici? Víme, komu o ní říct

„Příspěvek je vzhledem k neuspokojivé finanční situaci nižší zhruba o 40 miliónů korun a dalších 40 miliónů bude deficit ze zimy. Na opravu komunikací bude o 80 miliónů méně. To už by bylo poznat,“ uvažuje. 

Silničáři sčítají škody na silnicích, což potvrzuje také Pavel Panuška ze Správy a údržby silnic Plzeňského kraje. „Spočetli jsme zhruba 90 miliónů korun. V oblastech jako Klatovsko, Domažlicko nebo Tachovsko budou škody vyšší. Celkem dosáhnou asi sta miliónů,“ vypočítává. 

Na celkovou údržbu silnic druhých a třetích tříd v Plzeňském kraji peníze nestačí. Renovace by přišla zhruba na 15 miliard korun. A tak k více než dvěma tisícům kilometrů silnic v havarijním stavu budou pravděpodobně přibývat další. 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  silnice III/38815, Vír, okr. Žďár nad Sázavou, uzavřeno, práce na silnici, Od 24.09.2018 11:00 Do 14.10.2018 23:59, Úplná uzavírka silnice III/38815 v obci Vír, Objížďka - bez rozlišení: Objížďka je vedena ...
  Od 24.9.2018 06:45 do 09:50; na silnici 43 u obce Bořitov okres Blansko; nehoda, tvoří se kolona vozidel; 2 havarovaná vozidla; NA x OA bez zranění.
  Od 24.9.2018 08:30 do 09:35; v ulici Dr. Martínka v obci Ostrava; nehoda; 2 x OA bez zranění.

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas