Startuje nový ročník projektu Výmoly, zapojte se i vy

4. dubna  2014 v 12:40  
nejhorší výmol - ve Smečně - Foto: Výmoly .cz

nejhorší výmol - ve SmečněFoto: Výmoly .cz

Štvou vás výtluky na českých silnicích a dálnicích? A chcete s nimi něco udělat? Dejte o nich vědět silničářům přes projekt Výmoly. Jeho organizátoři ve spolupráci se Zelenou vlnou Radiožurnálu s jarem vyhlašují nový ročník 2014. Stačí díru v silnici vyfotit a poslat buď přes mobilní aplikaci chytrým telefonem nebo přes internet vložit na stránky Výmoly.cz.

Jeho návštěvníci loni rozhodli o tom, že titul Nejhorší díra roku 2013 získala silnice 2. třídy 236 ve Smečně na Kladensku. Sami řidiči rozbitý úsek nazvali tankodromem, který byl také díky projektu do normálního stavu opraven už v červenci loňského roku. Výmoly.cz totiž nejen mapují rozbité silnice a dálnice, ale informace také předávají těm, kteří je opravují. 

Čtěte také: Když koupíte ojeté auto, může být starší, než si myslíte. A podle technického průkazu to nezjistíte

„Informace odcházejí správcům silnic, na základě toho mohou reagovat a opravdu se vytváří komunikace, která umožňuje řidičům ventilovat věci, které je štvou a zároveň správcům silnic zprostředkovávají, co lidi štve, aby na to mohli reagovat,“ vysvětluje autor projektu Petr Čaník. Jiřího Cívku s nadace pojišťovny Generali, která vyhlašuje nejaktivnější kraj z pohledu opravených úseků nahlášených přes Výmoly.cz těší fakt, že se na mapování rozbitých silnic podílí stále víc řidičů. 

„V roce 2012 to bylo kolem 850, rok 2013 – skok na 3500 hlášených výtluků. Je vidět, že projekt už má svůj život. Je vidět, že ho berou vážně i silničáři, že se do něj aktivně zapojují kraje a že opravdu funguje komunikační most mezi námi motoristy a silničáři. Nejaktivnějším rokem loňského roku byl kraj Moravskoslezský, obhájil svoje prvenství z roku 2012. Silničáři Moravskoslezského kraje opravili 52 % nahlášených silničních výtluků,“ říká Jiří Cívka. 

Čtěte také: V modernizovaných úsecích D1 se vedle sebe dvě auta nevejdou

Automatickou cestu informace o výtluku z projektu Výmoly k silničářům popisuje Milan Novák z vítězné Správy a údržby silnic Moravskoslezského kraje. „Objeví se nám v e-mailu, že byl do projektu přidán nový výmol. Tato informace jde jednak managementu a jednak na vedení středisek příslušným odpovědným zaměstnancům, kteří mají za povinnost se podívat do serveru, o jaký výtluk jde, identifikovat, jestli je výtluk opravdu na silnici 3. třídy, to znamená na silnice, která nám patří do majetkové správy,“ říká Milan Novák. 

Do projektu, který má ambici zlepšit české silnice a dálnice se může zapojit každý řidič, který na nějakou díru v silnici narazí. Jako partner projektu Výmoly pro letošní ročník vypisujeme pro Zpravodaje Zelené vlny tři speciální ceny. Podrobněji Petr Čaník. „Tři nejaktivnější zpravodajové Zelené vlny od nás získávají cenu ve finanční hodnotě tří tisíc korun.“ 

Autor:  Jan Říha  (jař)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  D1, mezi km 346 a 347, ve směru Bohumín – PL, Pozor! Tvoří se kolona vozidel, zdržení, Od 16.06.2019 19:20 Do 16.06.2019 20:20, z důvodu vytlačování porouchaného vozidla.
  Od 16.6.2019 19:35 do 21:40; v ulici tř. Václava Klementa v obci Mladá Boleslav; nehoda; 2x OA
  D1, km 189.4, ve směru Bohumín – PL - EXIT 190, výjezd z dálnice, nehoda, neprůjezdná zpevněná krajnice, Od 16.06.2019 18:35 Do 16.06.2019 21:00, 2 x OA bez zranění.

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas