Portál31. prosince  1989  

Končí annus mirabilis - rok zázraků

Vůdci zemí Varšavské smlouvy na jednání v Berlíně v květnu 1987 (Bundesarchiv, Bild 183-1987-0529-029) - Foto: bundesarchiv.de

Vůdci zemí Varšavské smlouvy na jednání v Berlíně v květnu 1987 (Bundesarchiv, Bild 183-1987-0529-029)Foto: bundesarchiv.de

Z východního bloku nezůstal kámen na kameni. V květnu 1987 se jeho vůdci společně vyfotografovali na berlínském summitu: zleva Gustáv Husák (ČSSR), Todor Živkov (Bulharská lidová republika), Erich Honecker (NDR), Michail Gorbačov (SSSR), Nicolae Ceaușescu (Rumunská socialistická republika), Wojciech Jaruzelski (Polská lidová republika) a János Kádár (Maďarská lidová republika). O dva a půl roku později jsou dva z této party po smrti a tři odstavení od moci.

Autor:  Ruzbeh Oweyssi
Portál28. prosince  2014 v 15:10  

Štěpánův politický pád dokonán. Bývalý šéf KSČ je ve vazbě!

Miroslav Štěpán, šlo o o prvního takto vyšetřovaného vysokého představitele KSČ - Foto: zdroj: ČT24

Miroslav Štěpán, šlo o o prvního takto vyšetřovaného vysokého představitele KSČFoto: zdroj: ČT24

Na Václavském náměstí v centru Prahy se ještě nedávno ozývala hesla jako „Nechceme Štěpána“ nebo „Na Štěpána bez Štěpána“.

 

Miroslav Štěpán je ve vazbě. Podle komunistické strany nese hlavní odpovědnost za události na Národní třídě 17. listopadu

Vložit na svůj web

Heslo „Na Štěpána bez Štěpána“ se vyplnilo, ČTK totiž dnes přinesla zprávu o tom, že už pět dní – konkrétně od 23. prosince – je Miroslav Štěpán ve vazbě, čelí trestnímu stíhání kvůli přípravě trestného činu zneužití pravomocí veřejného činitele. Jde o prvního takto vyšetřovaného vysokého představitele komunistické strany. 

Miroslav Štěpán podle dostupných informací jakoukoli osobní odpovědnost za události z Národní třídy odmítá. Vedení komunistické strany to ale vidí jinak. Už 7. prosince ho vyloučilo z KSČ. Podle strany je to právě Štěpán, kdo by se měl z důsledků 17. listopadu zodpovídat. 

Autor:  vob
Portál25. prosince  2014 v 15:10  

Odsouzení stávkují. Jaké jsou podmínky ve věznicích?

V roce 1989 stávkovali nejen studenti. V prosinci se do protestů připojili také vězni - Foto: Petr Veber

V roce 1989 stávkovali nejen studenti. V prosinci se do protestů připojili také vězniFoto: Petr Veber

25. prosince 1989 se v celé zemi mluvilo o věznicích. K protestní hladovce odsouzených za lepší podmínky výkonu trestu se totiž touto dobou přidávali další odsouzení v Československu. Na spadnutí byla hladovka ve věznici v Kuřimi u Brna.

 

Odsouzení stávkují. Jaké jsou podmínky ve věznicích?

Vložit na svůj web

Vězni zahájili protestní hladovku. Ve věznici visí potištěné letáky, poškozené nebo dokonce rozbité misky, příbory a zbytky jídla. Vězňům se nelíbí třeba to, že spí jen v teplácích bez spodního prádla, okna prý byla dlouho rozbitá a profukovalo jimi, aniž by se uvnitř topilo. Podle dozoru jsou už okna zasklená a topení funguje. 

Protestní hladovkou odmítají odsouzení pouze vězeňskou stravu, potraviny si však sami kupují ve vězeňském obchodě. Protesty můžou mít dopad také na ekonomiku státu. Jejich součástí je totiž odmítání práce. 

Portál24. prosince  2014 v 15:10  

Na Václavském náměstí lidé zapalují svíčky, po celé republice se slouží mše. Prožíváme první svobodné Vánoce!

Vánoční svátky prožívají lidé v nové době s novou intenzitou - Foto: Antonín Richter

Vánoční svátky prožívají lidé v nové době s novou intenzitouFoto: Antonín Richter

Hlásím se přímo z Václavského náměstí v Praze. Tady u sochy svatého Václava se od rána scházejí lidé, zapalují svíčky, zpívají společně koledy a přeji si nejen šťastné a veselé, ale také svobodné a sametové Vánoce.

 

Československo slaví první svobodné Vánoce

Vložit na svůj web

Teprve až dnes si lidé mohou skutečně bez obav ze šikany státní moci svobodně užít církevní oslavy Vánoc. Po celé republice se dnes konají půlnoční mše, v Praze lidé mohou vyrazit třeba do baziliky svaté Markéty na Břevnově, do kostela Panny Marie Nanebevzaté na Karlově nebo do baziliky svatého Jakuba na Starém Městě. 

Autor:  Veronika Neprašová
Portál23. prosince  1989  

Popularita Václava Havla prudce roste

Vývoj popularity politiků v listopadu a prosinci 1989 - Foto:  Ústav pro výzkum veřejného mínění

Vývoj popularity politiků v listopadu a prosinci 1989Foto:  Ústav pro výzkum veřejného mínění

Lídrovi Občanského fóra podle nejnovějšího průzkumu důvěřuje čtyřikrát více lidí než před 10 dny. Včerejší sondu ale Ústav pro výzkum veřejného mínění provedl pouze na na území Čech a Moravy, zatímco předchozí tři šetření zahrnovala celé Československo. V jednotlivých výzkumech bylo postupně dotázáno 447, 456, 1107 a naposledy 401 občanů.

Počátkem prosince ještě Václav Havel mezi lidmi nijak zvlášť oblíbený nebyl. Teď by mu v případě přímé volby prezidenta ostatní politické osobnosti nemohly konkurovat. Znovu je ale namístě připomenutí, že našeho příštího prezidenta nezvolí lid, ale poslanci Federálního shromáždění. A to už v pátek 29. prosince. 

Autor:  Ruzbeh Oweyssi
Portál22. prosince  1989 v 15:40  

U nás čekáme na Vánoce, v Rumunsku se hroutí režim

Demonstranti ovládli studio rumunské státní televize v Bukurešti - Foto:  The National History Museum of Romania

Demonstranti ovládli studio rumunské státní televize v BukureštiFoto:  The National History Museum of Romania

Na Palácovém náměstí před sídlem Rumunské komunistické strany zůstaly po včerejším shromáždění rozlámané transparenty a pošlapané prapory. Situace se od večera dramaticky změnila, už od rána platí výjimečný stav a zákaz shromažďování. Na to ovšem lidé reagují právě tím, že se vydali do ulic. V centru města jsou davy demonstrantů. Na různých místech se ozývá střelba speciálních jednotek a vojáků.

 

V Rumunsku se hroutí Ceausescův režim

Vložit na svůj web

Demonstrantům se podařilo odvysílat v televizi výzvu k národu a hlavně k armádě. Z malého papírku přečetl jeden z řečníků úplně čerstvou informaci, že Nicolae Ceausesca i s manželkou Elenou zatkli a že je budou soudit. Lidé se objímají a křičí radostí. Tahle zpráva je viditelně potěšila. 

Autor:  pan
Portál22. prosince  1989 v 03:00  

Krvavá noc v Bukurešti

Vojenská jednotka rozvinutá proti demonstrantům v Bukurešti - Foto: Denoel Paris, Wikimedia Commons

Vojenská jednotka rozvinutá proti demonstrantům v BukureštiFoto: Denoel Paris, Wikimedia Commons

Včerejší organizovaná manifestace na podporu režimu prezidenta Ceauşesca se během odpoledne zvrhla v pravý opak. Namísto uklidnění situace zvolil Ceauşescu silové řešení a poslal proti demonstrantům nejdříve policisty s obušky a hasiče s vodními děly, později vojenské jednotky s tanky a obrněnými transportéry, speciální protiteroristické bojové jednotky USLA a plně vyzbrojené důstojníky tajné služby Securitate. Zásahy během noci přerostly v krvavé střety, při kterých přišly o život desítky lidí.

Půl hodiny před půlnocí zaútočily obrněné transportéry na barikádu u hotelu Intercontinental. Na balkónech hotelu vše sledovali zahraniční novináři. Vojáci vypálili granáty se slzným plynem a barikádu zapálili. Ve 23:50 ustala střelba z automatů a nastoupila jednotka USLA. O půlnoci zbývalo za barikádou 800 lidí, na její obránce střílely čtyři tanky, které nakonec blokádu prorazily. Střelba zabila nebo zranila 148 osob. Jenom na této ulici zemřelo 48 lidí, z čehož bylo 8 sraženo auty, 39 jich bylo zastřeleno a jeden člověk byl ubit. 

Autor:  Ruzbeh Oweyssi
Portál17. prosince  1989 v 16:37  

Koupit mončičáky, nebo spíš rukavice? Vánoční nákupní horečka je tu!

Takhle vypadal interiér obchodního domu Máj v minulosti - Foto:  MY stores

Takhle vypadal interiér obchodního domu Máj v minulostiFoto:  MY stores

Uplynul měsíc od doby, kdy cestu před obchodním domem Máj zahradila veřejná bezpečnost. Tu vypjatou atmosféru máme ještě v živé paměti. Po pěti týdnech tu můžeme vidět úplně jiný obrázek. Voní to tu svařeným vínem. Většina lidí míří obchodního domu, nakoupit někdy i první vánoční dárky. Už ve dveřích je vítá vánoční znělka.

V obchodním domě Máj jsou stovky lidí, u výtahů se tvoří fronta, patra i pohyblivá schodiště jsou přeplněná. Prodavači se prý od rána nezastavili. Některý sortiment je už skoro vyprodaný a bude se muset doplnit. Prodává se hlavně textil, především rukavice, šály, ale také teplákové soupravy. Z dárků pro ratolesti jsou oblíbení mončičáci. A také Kotva na náměstí Republiky očekává rekordní tržby. Do večera by to mohlo být až okolo 8 miliónů korun. 

I když lidé dohánějí nakupování vánočních dárků, někteří si našli čas a zašli dopoledne do baziliky svaté Markéty na svatou mši za události ze 17. listopadu. Kromě herců studentů a lidí okolo Občanského fóra vystoupil i páter Václav Malý. Ten se po 11 letech ukázal v roli kněze. Komunistická vláda mu totiž v roce 1978 odebrala státní souhlas k výkonu duchovenské činnosti. Od 1. ledna bude tento kněz duchovním správcem kostela svatého Gabriela na Smíchově. A to je hezký dárek pod stromeček. 

Portál15. prosince  1989 v 14:37  

Gottwaldov už je passé. Začíná nové éra Zlína?

V roce 1989 se Gottwaldov znovu přejmenoval na Zlín - Foto:  Česká televize

V roce 1989 se Gottwaldov znovu přejmenoval na ZlínFoto:  Česká televize

Ve Zlíně začali přemalovávat cedule s nápisy Gottwaldov na Zlín. Místní tak chtějí potěšit a hlavně překvapit Tomáše Baťu. Legenda světového obuvnického průmyslu sem má přijet už zítra ráno. Jeden z místních s kbelíkem černé barvy a malířským štětcem v ruce popisoval, že byl v roce 1949 u toho, když se Zlín přejmenovával na Gottwaldov. Teď se nemůže dočkat změny. Město mu totiž denně připomíná dělnického prezidenta Klementa Gottwalda.

 

Gottwaldov už je passé. Mění svůj název na Zlín

Vložit na svůj web

Změna názvu takového kolosu s sebou prý ponese spoustu administrativní práce, kterou bude mít na starosti hned několik úřadů. O změnu názvu se Zlíňané snažili už v roce 1968. Teď to podle všeho vyjde. O přejmenování Gottwaldova zpět na Zlín totiž jedná ministerstvo vnitra. 

Autor:  Veronika Hlaváčová
Portál15. prosince  1989  

Zemřel Andrej Sacharov, obhájce lidských práv a kritik zásahů proti demonstracím v Praze

Andrej Dmitrijevič Sacharov v březnu 1989 - Foto:  RIA Novosti archive, image #25981, Vladimir Fedorenko,  CC BY-SA 3.0

Andrej Dmitrijevič Sacharov v březnu 1989Foto:  RIA Novosti archive, image #25981, Vladimir Fedorenko, CC BY-SA 3.0

V noci na dnešek zemřel v Moskvě ve věku 68 let vynikající sovětský vědec a dlouholetý bojovník za lidská práva Andrej Dmitrijevič Sacharov. Příčinou smrti byl srdeční záchvat. Sjezd lidových poslanců dnes v Kremlu uctil jeho památku minutou ticha. Letos v lednu i v listopadu Sacharov ostře odsoudil brutální zásahy československého režimu proti pokojným demonstracím v Praze.

 

Andrej Sacharov - portrét nejslavnějšího ruského disidenta (1. část). Připravil Jan Sedmidubský.

Vložit na svůj web

Jaderný fyzik Andrej Sacharov se stal v roce 1948 členem výzkumné skupiny, která se zabývala vývojem vodíkové bomby. Od 50. let si ale stále naléhavěji uvědomoval morální aspekt své práce a zasazoval se o zákaz nebo omezení zkoušek jaderných zbraní. Za obhajobu lidských byl za Brežněva pronásledován a vykázán k nucenému pobytu v Gorkách u Moskvy. V roce 1975 dostal Nobelovu cenu míru a o čtyři roky později otevřeně odsoudil sovětskou invazi do Afghánistánu. 

 

Andrej Sacharov - portrét nejslavnějšího ruského disidenta (2. část). Připravil Jan Sedmidubský.

Vložit na svůj web

V roce 1986 Sacharovovi do Gorkého zatelefonoval Michail Gorbačov: mohl se vrátit do Moskvy, k vědecké i politické práci. Letos v březnu byl za Akademii věd SSSR zvolen lidovým poslancem. Jako člen parlamentu Sacharov kritizoval Gorbačova za to, že důrazněji neusiluje o humánnější charakter sovětské společnosti. Začátkem prosince vyzýval ke dvouhodinové stávce za zrušení ústavního článku o vedoucí úloze Komunistické strany Sovětského svazu. 

Autor:  Ruzbeh Oweyssi
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  7
Další  |  Poslední

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas