Portál28. listopadu  1989  

Václav Klaus: Se schopnými odborníky se na úroveň Západu dostaneme do 10 let

Václav Klaus: Na úroveň Západu se naše hospodářství může dostat za 10 let - Foto: archiv deníku Lidová demokracie

Václav Klaus: Na úroveň Západu se naše hospodářství může dostat za 10 letFoto: archiv deníku Lidová demokracie

Jaká nás čeká budoucnost? Má Československo šanci zařadit se znovu mezi vyspělé země, dokážeme ještě srovnat krok se Západem? S těmito otázkami se redaktorka deníku Lidová demokracie Pavlína Louženská obrátila na profesionála - na vědeckého pracovníka pražského Prognostického ústavu ČSAV inženýra Václava Klause, CSc.

Člen odborné komise Občanského fóra Václav Klaus s manželkou Lívií - Foto:  ČTK, Pavel Hořejší

Autor:  archiv deníku Lidová demokracie
Portál27. listopadu  1989 v 13:10  

Jan Přeučil v Liberci: Když jsme mohli stát pět minut ticha za Brežněva…

Někteří demonstranti mají na hlavách místo kulichů a klobouků přilby, jak si odskočili z pracovní směny - Foto: Jaroslav Kučera

Někteří demonstranti mají na hlavách místo kulichů a klobouků přilby, jak si odskočili z pracovní směnyFoto: Jaroslav Kučera

Na improvizované tribuně před libereckou radnicí právě mluví herec Jan Přeučil. Přivezl do města pod Ještědem, kde už je pořádná zima, informace o dění v Praze. Přečetl výzvu pražských herců požadující důkladné vyšetření zásahu příslušníků Sboru národní bezpečnosti proti studentům na Národní třídě.

 

Jan Přeučil v Liberci: Když jsme mohli stát pět minut ticha za Brežněva…

Vložit na svůj web

„Když jsme mohli stát pět minut ticha za Brežněva, tak můžeme stát minutu ticha za naše české děti,“ prohlásil Jan Přeučil. Tleskají mu také zaměstnanci řady známých podniků jako Skloexport nebo Textilana. Někteří mají na hlavách místo kulichů a klobouků přilby, jak si odskočili z pracovní směny. 

Řada lidí si připnula trikolory až na náměstí s konstatováním, že nikdo neví, jestli se události nezvrtnou jako v roce 1968. „Přijeli tenkrát s těma plechovýma příšerama,“ komentovali situaci. 

Portál27. listopadu  1989 v 13:10  

České Budějovice. Na demonstraci dorazil člen Občanského fóra i zástupce KSČ

Náměstí v Českých Budějovicích praská ve švech - Foto: Český rozhlas České Budějovice

Náměstí v Českých Budějovicích praská ve švechFoto: Český rozhlas České Budějovice

Na Žižkově náměstí v Českých Budějovicích to praská ve švech, je tu hlava na hlavě a je problém udržet si svoje místo za mikrofonem.

 

České Budějovice. Na demonstraci dorazil člen Občanského fóra i zástupce KSČ

Vložit na svůj web

K demonstrujícím promlouvá jeden ze zakládajících členů Občanského fóra Jiří Vlach: „Tato stávka na podporu studentů je naše. Dokázali jste, že manipulací a lží už máme dost. Díky vám. Vydržte.“ 

Po něm se ke slovu dostává Jiří Šindelka z krajského výboru KSČ: „Vážení spoluobčané, naše účast na tomto setkání by měla být důkazem, že strana chce být mezi lidmi a má zájem…“ Jenže lidé hlasitě skandují a jeho proslov zaniká. 

Autor:  bam
Portál27. listopadu  1989 v 13:10  

Stávka se podaří, věří v Olomouci

Olomoucké náměstí se zaplnilo do posledního místa - Foto:  Univerzita Palackého Olomouc

Olomoucké náměstí se zaplnilo do posledního místaFoto:  Univerzita Palackého Olomouc

Náměstí Míru v Olomouci se zaplnilo do posledního místa. 60 tisíc lidí tu zvoní klíči a provolává hesla. Pod nohama nám křupe sníh, ale humor tady nikdo neztrácí.

 

Stávka se podaří, věří demonstrující v Olomouci

Vložit na svůj web

Je tu hlava na hlavě, ale z bočních ulic sem proudí další a další lidé. Některé vidím dokonce na střechách domů, z jednoho okna nám mává velký plyšový medvěd s trikolorou. V podloubí radnice se lidé scházejí u petičních archů. Chtějí, aby se Valtr Komárek stal prezidentem. Nad celým náměstím přeletělo také labutí hejno v typické šípovité formaci. Vypadá jako vítězné „véčko“ – pro demonstranty jde o jasný signál, že se stávka podaří. 

Autor:  bam
Portál27. listopadu  1989 v 11:37  

Napětí v Ostravě nepolevuje. Dostali horníci šanci vyfárat?

Na dolech panovala vyhrocená atmosféra. Přidají se horníci ke stávce? - Foto: Bedřich Kaas

Na dolech panovala vyhrocená atmosféra. Přidají se horníci ke stávce?Foto: Bedřich Kaas

27. listopadu 1989 přesně ve 12 hodin byla v Československu zahájena generální stávka, manifestace proti komunistickému režimu. Ne všude to byl tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát.

 

Napětí v Ostravě nepolevuje. Dostali horníci šanci vyfárat?

Vložit na svůj web

Stávka začínala v poledne a trvala dvě hodiny. Jenže v Ostravě na dolech panovala tou dobou vyhrocená atmosféra, zmatky a obviňování. Hlavně mezi havíři a jejich nadřízenými. Horníkům se nelíbilo, že nedostali šanci vyfárat. Právě horníci a doly přitom byli dlouhou dobu neznámou. 

Nedokážeme proto zjistit, kolik horníků pod zemí přerušilo dobývání a na jak dlouho. Třeba na dole Staříč se to údajně povedlo, i když vedení šachty tvrdí, že se fáralo. Ostravské revoluční napětí nepolevuje. 

Autor:  Martin Knitl
Portál26. listopadu  1989 v 17:37  

Gusto, dnes je tady husto, neudržel se duchovní Václav Malý

Gusto, dnes je tady husto! skandovali lidé na adresu Gustáva Husáka - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Gusto, dnes je tady husto! skandovali lidé na adresu Gustáva HusákaFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Stojíme před divadlem Laterna Magika, které sídlí na pražském Jungmannově náměstí. Právě tady má Občanské fórum koordinační centrum. Právě se tu scházejí lidé, kteří mají výhrady k odpolední manifestaci na Letenské pláni, jak už k obsahu některých projevů, tak k moderátorovi. Před dav lidí předstoupila odpoledne na chvíli chartistka Dana Němcová. „Teď už bych se chtěla radovat z toho, že u nás není hrstka, ale je nás tady tak husto,“ komentovala dění na Letné.

 

Gusto, dnes je tady husto, neudržel se duchovní Václav Malý

Vložit na svůj web

Po chvíli reagoval moderátor manifestace, katolický duchovní Václav Malý a ve své poznámce narážel na prezidenta Československa Gustáva Husáka: „Dana Němcová použila slovo husto. Já bych to doplnil. Gusto, dnes je tady opravdu husto!“ 

Podle některých studentů je však podobný způsob komunikace za hranou. A výhrady jsou i k reakcím davu na projev předsedy federální vlády Ladislava Adamce. Hlavně studenti kritizují to, že byl mezi řečníky velký počet signatářů Charty 77. 

Autor:  Veronika Hlaváčová
Portál25. listopadu  1989 v 16:20  

10 tisíc lidí na náměstí Lidových milicí! Napětí v Ostravě nepolevuje

Napěti v Ostravě nepolevovalo - Foto: zdroj: ČT24

Napěti v Ostravě nepolevovaloFoto: zdroj: ČT24

Sobota 25. listopadu, den, který v Ostravě přilákal na tamní náměstí Lidových milicí přes 10 tisíc lidí. Ostrava prožívá velmi důležité období, kdy vedle sebe stojí na pódiu stávkující studenti a vedoucí představitelé KSČ. Každý mluví jiným jazykem. A i když odpůrců režimu přibývá, napětí zůstává velké.

 

10 tisíc lidí na náměstí Lidových milicí! Komunisté se sešli u sochy Klementa Gottwalda. V Ostravě panule napětí

Vložit na svůj web

„Všichni dělníci by si měli uvědomit, že studenti a herci stávkují i za nás,“ znělo Ostravou a lidé skandovali. Tak plné náměstí Lidových milicí snad ještě nebylo. Doslova hlava na hlavě. Není slyšet jen skandování volající po svobodě, ale i pískot. Na pódium se totiž dostali zástupci Socialistického svazu mládeže. Skandování střídá potlesk a potlesk zase pískot. Severomoravský krajský výbor KSČ dnes zveřejnil, že požaduje tvrdý postih vůči studentům a dalším protestujícím. 

U sochy Klementa Gottwalda se naopak sešli příznivci komunistů. A kolují tu informace, že podobné protiakce budou pokračovat. 

Autor:  Martin Knitl
Portál25. listopadu  1989 v 15:40  

Bude se v Ostravě stávkovat, nebo ne?

Budou horníci stávkovat, nebo ne? - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Budou horníci stávkovat, nebo ne?Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Atmosféra 25.listopadu 1989 měla v Ostravě několik podob. Zatímco na centrálním náměstí Lidových milicí se denně scházely tisíce lidí, v továrnách a na dolech panovala úplně jiná nálada. Za otevřenou podporu stávkujícím studentům čelili horníci nebo hutníci nejrůznějším výhrůžkám.

 

Bude se v Ostravě stávkovat, nebo ne?

Vložit na svůj web

Zprávy, které mají zástupci jednotlivých závodů, dokazují, že odpor v podnicích je silnější, než se zdálo. Česká se na to, jak se k protestům a k vyhlášené generální stávce postaví horníci. Zatím to příliš nevypadá na masivní přerušení výroby a těžby během generální stávky, která by se měla uskutečnit 27. listopadu. Události posledních dnů však ukázaly, že v Ostravě se situace mění velmi rychle. 

Autor:  Martin Knitl
Portál24. listopadu  1989 v 15:10  

Armáda je připravena zasáhnout, tvrdí ministr obrany Václavík. Lidé na náměstích vyčkávají

Ministr obrany prohlašuje, že armáda je připravena vše vyřešit silou - Foto: Peter Zelizňák,  CC BY 2.5

Ministr obrany prohlašuje, že armáda je připravena vše vyřešit silouFoto: Peter Zelizňák, CC BY 2.5

Předáci Komunistické strany Československa se sešli na důležitém jednání. Lidé na náměstích žádají změny a odstoupení několika představitelů režimu a propuštění politických vězňů. Jenže komunisté nereagují.

 

Armáda je připravena zasáhnout, prohlásil ministr obrany Václavík. Lidé na náměstích vyčkávají

Vložit na svůj web

Komunisté se sešli ve Vokovicích, kde spousta z nich vystoupila s projevy. Například ministr obrany generál Milan Václavík prohlásil, že armáda je připravena vyřešit vše silou a čeká jen na rozkaz. Navrhl bojovou pohotovost armády, policie i lidových milicí. Jeho ostrá slova jsou v rozporu s tím, co zaznělo od vedení Československé strany socialistické. Socialisté vyslovili lítost nad brutálním zákrokem policie proti demonstrantům 17. listopadu. 

Na výsledky jednání ÚV KSČ čekají všichni s napětím – lidé na náměstích i vysokoškolští studenti, kteří zatím pokračují ve stávce, a samozřejmě Občanské fórum. Dnes se navíc koná demonstrace Občanského fóra na Václavském náměstí 

Autor:  Martin Knitl
Portál24. listopadu  1989 v 14:20  

Ostrava není jednotná. Ale i tady vzniká Občanské fórum

24. listopadu 1989 vzniká v Ostravě Občanské fórum - Foto:  Český rozhlas

24. listopadu 1989 vzniká v Ostravě Občanské fórumFoto:  Český rozhlas

Jaký byl 24. listopad 1989 na náměstí Lidových milicí v Ostravě? Konala se tu velká demonstrace proti komunistickému režimu, která přilákala tisíce lidí. Situace v tomto městě byla složitá, a to kvůli množství velkých průmyslových podniků. Slovně se tu střetávali zastánci a odpůrci změn ve společnosti.

 

Ostrava není jednotná. Ale i tady vzniká Občanské fórum

Vložit na svůj web

Zaplněná není jen velká část náměstí Lidových milicí uprostřed Ostravy. Lidé se zastavují i v bočních ulicích a po několika dnech vyčkávání se diskutuje všude. Zastánci a odpůrci režimu se snaží přesvědčit jeden druhého. 

Situace v Ostravě je obtížná, množí se totiž stížnosti na zastrašování dělníků. A i když je na náměstí slyšet hlasitá jednota, o kus dál už to tak jasné není. V každém případě je jisté, že právě dnes odpoledne vzniklo i v Ostravě Občanské fórum. 

Autor:  Martin Knitl
Stránka 3  z celkem  7
Další  |  Poslední

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas