Portál19. října  1989 v 18:30  

Zásah proti Československému helsinskému výboru

úryvek z denní situační zprávy FMV ze dne 20.10.1989 - Foto:  ABS

úryvek z denní situační zprávy FMV ze dne 20.10.1989Foto:  ABS

Dnes měl v restauraci u Piaristů v Praze zasedat Československý helsinský výbor (ČSHV), přizvána byla i delegace Mezinárodní helsinské federace pro lidská práva (MHF). Zasedání bylo policejními orgány zmařeno dřív, než na něm bylo vyřčeno jediné slovo. Restaurace byla obklíčena uniformovanými i civilními příslušníky SNB, kteří velmi hrubým způsobem zadrželi všechny účastníky. Předseda MHF Karel Jan ze Schwarzenberku, generální tajemník této federace Gerald Nagler a poslanec rakouského parlamentu Kurt Bergmann, který je provází jako host, zadrženi nebyli. Zadržení se vyhnuli i Václav Havel a Václav Malý, členové ČSHV, ale jen díky tomu, že byli v doprovodu představitelů MHF a že byli varováni z okna policejního vozu odváženými účastníky. Tento zásah je v hrubém rozporu s ustanoveními závěrečného aktu KBSE z Helsinek i se závěrečným dokumentem KBSE z Vídně. V zastoupení Čs. helsinského výboru proti tomuto zásahu ostře protestujeme. Podepsáni: Karel Jan ze Schwarzenberku, Gerald Nagler, Václav Havel, Václav Malý

Autor:   ABS ,  vons.cz
Portál15. října  1989 v 18:30  

25 tisíc západoněmeckých marek je Havlovi málo!

Václav Havel - Foto:  foto © tomki němec

Václav HavelFoto:  foto © tomki němec

„Ve vysílání západoněmecké televize Václav Havel sice slušně poděkoval za udělení pocty, nicméně dodal, že zmíněný obnos zdaleka nestačí na další rozvoj tzv. nezávislé literatury v Československu. Vyzval dokonce i přímo k novým peněžním darům. Zřejmě v tom byl i kus zklamání z toho, že se mu nedostalo ještě tučnější odměny v podobě Nobelovy ceny, na kterou ho letos někteří jeho příznivci v zahraničí navrhovali.“
(Zpravodaj Československého rozhlasu v Německé spolkové republice Jiří Halousek o závěru Mezinárodního knižního veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem)

 

41. mez. knižní veletrh ve Frankfurtu (cena V. Havlovi) 15.10.89

Vložit na svůj web

Autor:  Československý rozhlas
Portál14. října  1989 v 19:00  

Přesně před rokem uvěznili Petra Cibulku

Petr Cibulka na Krajské správě SNB v prosinci 1989 - Foto: archiv Evy Vidlařové

Petr Cibulka na Krajské správě SNB v prosinci 1989Foto: archiv Evy Vidlařové

Obvinili ho ze spekulace, z nedovoleného podnikání a z pobuřování. Početný tým vyšetřovatelů StB zpracovával Cibulkův případ 8 měsíců. Výpovědi 400 svědků a znalecké posudky zabírají několik tisíc stran textu. Cibulka po dlouhá léta shromažďoval hudební nahrávky, které u nás nemohou být oficiálně zveřejněny, přehrával je a poskytoval zájemcům. Hrozí mu za to 3 až 10 roků vězení.

Osmatřicetiletý Petr Cibulka je signatářem Charty 77 a členem Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS). Ve vězení není poprvé. Za své občanské postoje v něm strávil už téměř pět let. Charta 77 a VONS apelují na významné kulturní osobnosti v Československu i v zahraničí, aby se zasazovaly o okamžité propuštění a zastavení trestního stíhání Petra Cibulky. Solidarita s ním prospěje nejen jemu, ale i svobodné kulturní tvorbě v naší zemi. 

Autor:   vons.cz
Portál13. října  1989 v 12:00  

Represe proti Lidovým novinám

Jiří Ruml - Foto:  vons.cz

Jiří RumlFoto:  vons.cz

Včera provedli policisté domovní prohlídky u šéfredaktora Lidových novin Jiřího Rumla a jeho zástupce Rudolfa Zemana. Oba redaktory zatkli a obvinili z trestného činu pobuřování, za který jim hrozí 1 až 5 roků vězení. Ostatní členy redakční rady Jiřího Dienstbiera, Václava Havla a další signatáře Charty 77 policejní represe nepostihla. Redakce Lidových novin se obrací na všechny novináře, kteří kdekoliv na světě usilují o demokracii, aby se zasadili o okamžité propuštění obu redaktorů a zastavení veškerých útoků proti nezávislému tisku. Dále požaduje stažení návrhu připravovaného tiskového zákona, který obsahuje výrazná represívní ustanovení.

„Perzekuce nezávislých novinářů, novela tiskového zákona i zásah proti Lidovým novinám jsou namířeny také proti rostoucí odvaze a odpovědnosti novinářů v mnohých oficiálně vycházejících novinách a časopisech,“ uvádí se v prohlášení Lidových novin. „Lidové noviny nevycházejí anonymně a v tiráži každého čísla jsou kromě jmen a adres redaktorů Jiřího Rumla a Rudolfa Zemana uvedena jména všech členů redakční rady.“ 

Autor:   vons.cz
Portál25. září  1989 v 19:00  

U nás neexistuje riziková potravina!

Buřt s hořčicí - Foto: Ladislav Bába

Buřt s hořčicíFoto: Ladislav Bába

„Je to výsledek toho, že československý kontrolní systém je stavěn úplně jinak, než všecky jiné systémy. Je stavěn na prevenci, aby potravina vůbec nepronikla do tržní sítě,“ říká Československému rozhlasu odborník, soudruh doktor Miroslav Novotný z úseku hygieny výživy ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí.

 

Zdravotní nezávadnost potravin 25.9.89

Vložit na svůj web

Autor:  svp , Československý rozhlas
Portál20. září  1989 v 19:00  

Akce na záchranu Stromovky pokračují

Lada Veřejné bezpečnosti, depozitář TMB v Řečkovicích, Brno - Foto:  Wikimedia CC BY-SA 3.0

Lada Veřejné bezpečnosti, depozitář TMB v Řečkovicích, BrnoFoto:  Wikimedia CC BY-SA 3.0

Ve středu 20. září v 17 hodin se ve Stromovce opět sešli ti, kterým není osud tohoto největšího pražského parku lhostejný. Tentokrát jen k tichému manifestačnímu korzu, bez hesel, bez plakátů a transparentů, bez tleskání. Asi dvě stovky přátel Stromovky v dvojstupech klidně obešly bývalou Šlechtovu restauraci. Od začátku akce přítomní příslušníci SNB v policejních vozech je po chvíli začali tlampači vyzývat k rozpuštění průvodu. Ten se ale klidně a důstojně vydal směrem k PKOJF. Cestou policisté zadrželi několik účastníků pochodu, byli to Jiří Volf, Monika Nadrchalová, Jana Miklušáková, Vladimír Tarnovský, Martin Zikeš a na velmi krátkou chvíli jeden americký novinář-fotograf. Okolo 19. hodiny průvod dorazil k ústí Stromovky a lidé se pomalu rozešli. Všichni zadržení byli během 1-2 hodin propuštěni. Vladimíru Tarnovskému bylo vzneseno podezření z přečinu podle § 6, písm. a zákona o přečinech.
(Zdroj: VIA Praha CS 051/89)

Portál18. září  1989  

Volání po sjednocení Německa

Rozdělená berlínská rodina na konci srpna 1961 - Foto:  CIA

Rozdělená berlínská rodina na konci srpna 1961Foto:  CIA

Dnešní Rozhlasové noviny referují o sílících hlasech po znovusjednocení Německa. „Zapadají do kampaně vedené proti Německé demokratické republice v souvislosti s ilegálním příchodem občanů této země přes maďarsko-rakouskou hranici.“ Poněkud překvapivě se pro sjednocení vyslovil i šéfredaktor deníku polské Solidarity Gazeta Wyborcza Adam Michnik. Čestný předseda západoněmeckých sociálních demokratů Willy Brandt naopak „nemůže souhlasit s dobrodružnou politikou“.

 

Znovusjednocení Německa 18.9.89

Vložit na svůj web

Autor:  Jiří Hubička , Tomáš Bělohlávek
Portál17. září  1989  

Boris Jelcin na návštěvě v USA

Boris Jelcin v roce 1989 - Foto:  www.kremlin.ru

Boris Jelcin v roce 1989Foto:  www.kremlin.ru

V těchto dnech je na návštěvě ve Spojených státech člen Sjezdu lidových poslanců SSSR Boris Jelcin, Gorbačovova černá ovce. Přestože jde o návštěvu soukromou, sešel se s prezidentem Georgem Bushem i s ministrem zahraničí Jamesem Bakerem. Východoevropská média jsou z toho poněkud rozpačitá - Jelcin dost nepokrytě chválí kapitalismus a kritizuje Gorbačova.

Portál15. září  1989  

Zdeněk Svěrák a Ondřej Neff mezi oceněnými na Prix Bohemia 1989

Zdeněk Svěrák přebírá cenu na festivalu Prix Bohemia 89 - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Zdeněk Svěrák přebírá cenu na festivalu Prix Bohemia 89Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

V Plzni vyhlásili vítěze 8. ročníku festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia. Ceny z rukou ředitele Českého rozhlasu převzali také Ondřej Neff za hru pro mládež „Ano, jsem robot“ a Zdeněk Svěrák za pohádku „Kolo se zlatými ráfky“.

 

Výsledky 8. ročníku Prix Bohemia

Vložit na svůj web

Autor:  Jiří Hubička
Portál4. září  1989  

Erich Honecker: Čtyřicet let Německé demokratické republiky

Nicolae Ceaușescu a Erich Honecker v Berlíně 11. listopadu 1988 - Foto: bundesarchiv.de

Nicolae Ceaușescu a Erich Honecker v Berlíně 11. listopadu 1988Foto: bundesarchiv.de

„Do pátého desetiletí své existence vstupuje lid v NDR s hrdostí na dosažené výsledky. XII. sjezd Jednotné socialistické strany Německa v květnu 1990 rozhodne o příštích úkolech a jejich uskutečňování. Bezpochyby poslouží k dalšímu posilování socialismu, ke zvýšení jeho přitažlivosti a upevnění míru,“ napsal generální tajemník ústředního výboru východoněmeckých komunistů a předseda státní rady NDR Erich Honecker ve stati, kterou 4. září 1989 otiskl deník Neues Deutschland.

Stránka 6  z celkem  7
Další  |  Poslední

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas